pitoteippi

Kokemuksia...

Minkälaisia kokemuksia on pitoteipistä? Aloittelin hiihdon (perinteisen) Enkä meenaa saada pitoa kirveelläkään(voiteilla). Kanattaako kokeilla pitoteippiä? Ja rex:llä on ainakin pitoteippiä onko muilla? Jos on niin minkä pitoteippiä suosittelette? Mille alueelle teippiä laitetaan(samalle kuin voide vai...)? Miten usein vaihdetaan teippi? Millä vanhateippi lähtee pois?
Nim: Meenaa tympiä toi hiihto kun ei suksi pidä.

ps.Sukset on mitoitettu oikein pituus/paino katsottu myyjän kanssa. seisoskeltu ostotilaanteessa eri suksien päällä ja paperilla kokeeltu pohjan alta.

20

15537

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toppo tulppo

      elä laita pitoteippiä. ei oikein pelaa jos on uutta lunta ja muutenkin sottaa. laita mieluummin esim. startin tervaviitosta jos on 10 astetta pakkasta niin kuin nyt ja uutta lunta. voide laitetaan kantapäästä eteenpäin n.60 senttiä riippuen suksesi jäykkyydestä. pitoalue olisi hyvä olla merkattu esim. tussilla. jos on löysä suksi pitovoidealue on lyhyempi ja jäykällä vastaavasti pidempi. pitovoide kannattaa laittaa keliä lämpimämpää aina niin toimii normaalisti. huom. nousuissa jalan voimaa tulee käyttää rohkeasti jota suksi ottaa pitoalueelta kiinni ladun pintaan...

      • teuvo tulppio

        Lisäksi pitoalue on hyvä karhentaa (100-150 hiekkapaperilla). Sitten alusvoide ja päälle kelin mukaan 3-4 ohutta kerrosta ja tosiaankin lämpimämpi voide kuin keli.

        Itsekin taistelin alkutalvesta pito-ongelmien takia. Vaihdoin Vauhdin Pohjavoide AT:n Pohjavoide Superiin ja tuuppasin Startin synteettistä kelivoiteeksi, niin johan alkoi pitää. Nyt on sitten tervakelit.

        Ite en pitoteippeihin koske, vaan mieluummin opettelen pitovoitelun saloja.


    • pitoteippi

      En käytä enää ollenkaan pitovoiteta koska voiteluni epäonnistuu lähes aina. Olen käyttänyt vain Startin pitoteippiä. Uudella lumella ehkä huono, mutta ainakin kaupungeissa ladut ovat yleensä kovia kun hiihtäjiä on paljon, joten pitoteippi on ok. Teippiä laitetaan vähän lyhemmälle matkalle kuin pitovoidetta.

      • hiihtelijä.

        startin liisteriä putkilosta vaan...kuin sinappia makkaran päälle, ja sormella tasotus:)


      • S.V.
        hiihtelijä. kirjoitti:

        startin liisteriä putkilosta vaan...kuin sinappia makkaran päälle, ja sormella tasotus:)

        mielestäni pelkästään jäiselle ja karkealle kelille.Pitoteippi toimii muilla keleillä, paitsi lumisateella ja pehmeällä lumella.Itse olen tyytyväinen pitoteippiin.Tänä talvena hiihdin samalla teipillä yli 300 km.


    • Lipsuu

      Kyy se star pipoteippi muuten mutta kun LADUT,,,jos vähän oskii tai muuta niin avott kyllä se raapii niin perusteelliseti että pännii kauheesti.
      Siis siistit ladut, muuten pipoteipit päinperssss tiedät kiitos ja taase pahnalla ladulle toki,,,

      • saviaivot

        nii juu pipoteippii littaa sittenkun ladut o,k
        kyrsiii yrsii kun saa jo poistaa ne muutaman kilsanjälkeen,,,no eikös lähetä Sullvallaan,,,ja pasmat,,,silläkinESpoo mutapäät ei saa kunno latuja pirkatti, tai osittain,,,kymmaa savipääätä silläkin vai mitä mutiset!


    • Pax

      mukaan sitä on näillä kahdella kotimaisella valmistajalla. Rexin teippi on ohuempaa ja sitä saa laittaa suunnilleen samalle matkalle pito-aluetta kuin laittaisist voidettakin. Startin on paksumpaa ja laitetaan lyhyemmälle pätkälle.
      Kelialue on melko laaja ja teippi on hyvä ratkaisu monelle voidepulmien kanssa pähkäilleelle. Noista muista viesteitä tiedät, että uudelle lumelle tarvittaisiin hiukan tervavoidetta teipin päälle ja että karkella jääkelillä liisteri voi olla parempi ratkaisu.
      Poisottamiseksi laita WC-paperia teipin päälle ja kuumenna raudalla, jolloin teippi imeytyy paperiin.Voit sitten halutessasi laittaa vielä voiteenpoistoainetta paperille ja anna hautua vähän aikaa. Sitten siklaat akryyli tai varovasti metallisiksillä pois. Aloite siklaaminen pikkuisen paperin reunuksen päältä - ei siis alta paljaalta suksen pohjalta. Loppuja voi pyyhkiä voiteenpoistoaineella rätin tai sukkahousujen avulla. Siinäpä se, mitä asiasta tiedän.

      • Amatöörihiihtäjä

        Jos pitoteippiä joutuu lisäämään, täytyykö entinen pitoteippi ottaa aina voiteenpoistoaineella pois? Ja jos joutuu esim. laittamaan teippiä pidemmästi sukseen?


      • YuBi

        Starin pitoteippi pitää hyvin pakkasella mutta plussakelillä ainakin mulla lipsui, Rexin käyttäjä kyllä kehui sen pitävän vesikelilläkin . . . onko jollakin vertailevaa tietoa?


      • Teippiä
        YuBi kirjoitti:

        Starin pitoteippi pitää hyvin pakkasella mutta plussakelillä ainakin mulla lipsui, Rexin käyttäjä kyllä kehui sen pitävän vesikelilläkin . . . onko jollakin vertailevaa tietoa?

        Minulla oli eilen käytössäni suksipari, jossa oli Rexin pitoteipit. Oli karkea ja paikoin kostea keli. Pito oli terävä ja varma. Sen jälkeen vaihdoin liisterisukset violetilla liisterillä, mutta pito ei ollut yhtä hyvää luokkaa kuin teipillä. Tänä talvena ei ole kunnon vesikeliä meilläpäin ollut, mutta muistaakseni teipin pito menettää hieman terävyyttään lämpimässä kelissä. Silti Rexin teippi on mielestäni yksinkertaisin pitoratkaisu myös vesikelille ainakin, jos ei ole kovasti roskaa ladulla.


      • hiihtäjäkin
        YuBi kirjoitti:

        Starin pitoteippi pitää hyvin pakkasella mutta plussakelillä ainakin mulla lipsui, Rexin käyttäjä kyllä kehui sen pitävän vesikelilläkin . . . onko jollakin vertailevaa tietoa?

        Rex pitoteipit ainoita ,joita sarjassa "pitoteipit"kannattaa käyttää.Rexillä on useille keleille näitä teippejä ja
        itse olen ihastunut siniseen, se on purkkikeleillä yllättävän hyvä,pito erinomainen.Violetti pitoteippi taas tuossa nollan tietämillä ja kun on ns,hankikeli.Mitkään pitoteipit eivät toimi kunnolla vesikeleissä,silloin pitää olla liisteri.


      • Teippiä
        hiihtäjäkin kirjoitti:

        Rex pitoteipit ainoita ,joita sarjassa "pitoteipit"kannattaa käyttää.Rexillä on useille keleille näitä teippejä ja
        itse olen ihastunut siniseen, se on purkkikeleillä yllättävän hyvä,pito erinomainen.Violetti pitoteippi taas tuossa nollan tietämillä ja kun on ns,hankikeli.Mitkään pitoteipit eivät toimi kunnolla vesikeleissä,silloin pitää olla liisteri.

        Kysyjä taisi kuitenkin tarkoittaa sitä peruspitoteippiä, 5--20... Hiihtäjäkin puhuu varmaankin niistä Easy Grip -teipeistä, jotka kiinnitetään lämmittämällä. Olen samaa mieltä, että nämä sininen, vihreä ja violetti ovat oivallisia varsinkin kovalla ladulla ja toimivat isolla lämpötila-alueella.

        Tämä "sunnuntaihiihtäjän" 5--20 kiinnitetään ilman lämmitystä ja toimii kyllä mielestäni mainiosti tuolla luvatulla lämpötila-alueella. Vesikelissä tosiaan toiminta ei ole ihan varma asia, mutta liisterin tai pitopohjasuksen puuttuessa kannattaa testata, ja onhan se liisteriä helpompi laittaa pohjaan.


    • Anonyymi

      Eiku teippaamaan.

    • Anonyymi

      Kyllä Startin pitoteippi toimii aina riittävän hyvin tavalliselle kuntoilijalle. On helppo laittaa ja kestää ainakin 400-500 km. Tietysti oikea purkkivoitelu on hiemna parempi, mutta se pitää uusia aina kelin vaihtuessa. Pitopohjasuksikin voi toimia yhtä hyvin. Mutta niiden ongelma on se, että jollain kelillä niillä ei tee yhtikäs mitään.

      Pitoteipin ongelma on se, että kauppiaat ei niitä suosittele tai eivät edes myy. Siihen on selvä syy. Ei tule katetta. Kun 12 euron pitoteipin myy, niin se asiakas ei tarvitse pitovoiteita moneen vuoteen. Kun purkkeja myy, niin aina kokeillaan uutta. Ja se vasta hyvää bisnestä onkin, kun asiakas tuo aina kelien vaihtuessa suksensa uuteen voiteluun.

      • Anonyymi

        Karvalla toteutetun Pitopohjan ongelma on tökkiminen epätasaisella ladulla. Pahimmillaan seurauksena voi olla kaatuminen kovavauhtisessa alamäessä.


    • Anonyymi

      Eipä ollut Rukan Intersportissa enää pitoteippiä. Taitaa olla jo leipäkone eli menneen talven lumia.

      • Anonyymi

        Bisnes on bisnestä. Pitoteipin myynti on todella huonoa bisnestä. Se yksi pitoteippirulla riittää 500 -1000 km:n hiihtoon ja joka se ostaa, se laittaa sitä itse ja ei tarvitse voidepalveluita. Sportia ketju näyttää lopettaneen sen myynnin kokonaan. Yksi suksimyyjä sanoikin suoraan, että ei sitä kannata myydä. On paljon parempi heille, että hiihtäjä ostelee suuren määrän voiteita tai tuo aina suksensa uuteen voiteluun. Ja toki on niinkin, että eihän suksimyyjillä enää juuri edes ole niitä voideltavia perinteisen suksia tavalliselle hiihtäjälle. Myydään vaan karvapohjia, pitopohjia. Ja osta kuule uudet, jos ei luista tai pidä. Sehän johtuu kuules siitä, että olet lihonut tai laihtunut kilon tai kaksi. Mahtavaa bisnestä tuo karvapohjien myynti.


      • Anonyymi

        Skin suksi on lopettanut teippikaupan. Ei enää kysyntää, mutta pitkät jonot suksihuoltoon karvanvaihtoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Skin suksi on lopettanut teippikaupan. Ei enää kysyntää, mutta pitkät jonot suksihuoltoon karvanvaihtoon.

        Se onkin ilmeisen hyvä bisnestä tuo karvapohjasuksivillitys. Itse en ole kokeillut, kun on suksissa pitoteippi. Mutta laduilla tapaa jatkuvasti tyytymättömiä ja pettyneitä karvapohjasuksihiihtäjiä. Ei oikein luista tai lipsuu. Saattaa tietysti olla tyytyväisiäkin karvapohjahiihtäjiä, mutta eivät ehkä osaa tulla suksiaan kehumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      26
      876
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      70
      850
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      832
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      104
      794
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      738
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      38
      602
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      500
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      485
    14. 39
      475
    15. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      114
      472
    16. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      465
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      438
    20. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    Aihe