Minkälaiset on stadian pääsykokeet sitten sairaanhoitajille. Onko ainoastaan kirjakuulustelu vai sisältääkö jotan psykologisii testejä, haastatteluita, ryhmä keskusteluja yms.
Stadian pääsykokeet?
sairaanhoitajaksi
3418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koe on sama kaikille: sh, kätilö, th hakijat tekevät saman kokeen, joka on kirjakuulustelu. Ei mitään testejä tms, vain kirja.
Entäs onko englanninkielen testi?
muuta kuin se kirjakuulustelu. Sekin "oikein vai väärin" -väittämiä. Itse olen hakenut nyt muutamaan otteeseen Stadiaan terveydenhoitaja-puolelle lähihoitajan papereilla (koska yo-todistus sen verran huonompi). Lähihoitajakoulusta todistuksen keskiarvo on pikkaisen vajaa 4 eli sain muistaakseni hakupisteissä 25 pistettä, jotka eivät riittäneet keväällä pääsykokeisiin asti. Syksyllä pääsin jo kokeilemaan, mutta muutamasta pisteestä jäi vajaaksi. Sairaanhoitajaksi olisin jo nillä pisteillä päässyt, jos olisin hakenut. Tosin en ollut lukenut kirjaa kuin kerran iltalukemiseksi. Kirja sinänsä on ihan helppo, eikä koekaan kovin kummoinen. Tsemppiä yritykseen! :)