sikamaista valehtelua?

salat tiedossa

eiks se nyt oo niin et kyl kaikki tiedot saa hakkerit ulos sun e-mailista ?

joku kirjoitti kuinka muka voi luottaa ettei kukaan saa tietoja, mutta esim. itse oon tavannut yypin joka esim. omalla tietsikalla sai JOKAISEN naputellun sanan esiin tietsikastaan.

(se kai tsekkasi lapsensa asioita).

eli ei kannata varmaankaan salaisia asioita emailin akutta toimitella.

3

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omasta koneestaan saa helposti kaikki napin painallukset ja tekstit näkuviin, kun on asentanut oikeat ohjelmat.

    • vintoosa

      Kyllähän ammattimies kaivaa koneesta tietynverran tietoa ulos vaikka kuinka olisi poistellut tekemisiään mutta ei onnistu kyllä ihan joka jätkältä eikä muijaltakaan ;)

      Ps. Jokaisen näpäyksen tallentamiseen hän on käyttänyt varmaan jotain vakoiluohjelmaa, luulisin ma.

    • ***

      Keylogger-ohjelma tallentaa ja näyttää kaikki koneella tehdyt näppäinpainallukset. Kyseisiä ohjelmia on vaikka minkälaisia kaupallisesti tarjolla. Vakoiluohjelmiahan ne ovat.

      Minusta kenelläkään ei ole oikeutta vakoilla toisten yksityisasioita. Ei edes vanhemmalla. Lapsillakin on oma yksityisyydensuojansa. Jos lasten asioita selvitetään, senkin täytyy tapahtua luottamuksen kautta. Sähköpostin lukeminen on sama kuin menisi lukemaan toisen kirjeitä tai jopa päiväkirjaa - ja se on väärin.

      Keyloggereita kannattaa muuten varoa jokaisen. Niitä asentelevat ja lähettelevät toisten koneille yllättävätkin tahot. Esim. USA:n salaisella tiedustelupalvelulla NSA:lla huhutaan olevan Magic Lantern - niminen ohjelma, jolla se pyrkii selvittämään ihmisten sähköposteja. Kun joku kryptaa viestinsä tehokkaaksi tiedetyllä salausohjelmalla, esim. PGP:llä, eikä sen koodia muuten pystytä murtamaan, niin sitten livautetaan internet-selaimen kautta koneelle näppäinpainalluksia tallentava vakoiluohjelma. Se kertoo salasanat, joilla kryptaus tehtiin. Että silleen.

      Jos kryptaa sähköpostiviestin tai vaikkapa kovalevylleen tallentamansa tiedoston, se kannattaa tehdä sellaisella koneella, joka ei koskaan ole netissä.

      Ei näissä asioissa oikein voi liian vainoharhainen olla! Mitä enemmän seuraa uutisia ja perehtyy tietotekniikkaan ja sen väärinkäyttömahdollisuuksiin, sitä pahemmin yllättyy - valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5227
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4076
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2199
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1977
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1260
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      990
    Aihe