kokemuksia kyseisestä mallista ..kuinka pelittää??
ajettavuus,moottori?
ajettavuus,moottori?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tarkista etulokarien sisäpinnat, ruoste tulee sisäpuolelta helposti läpi ! Jousien ja iskarien toiminta velttoa.
Kehittyneet tuosta ajasta, eli ei se ole nykyisten mallien veroinen. Kilometrit tekeveät vielä oman osansa, mutta muuten kaikin puolin asiallinen paketti. Tuosta moottorista en ole ihan varma, mutta omassa saman ikäisessä oli aikanaan 1,4 "ecotronic" moottori, jossa oli vain 75hv. Monessa muussa vuosimallissa on tehoja enemmän. ysiysi Corolla 1,4:sessa oli tehoja on 86hv ja tässä nykyisessä 97hv. Hyvässä lykyssä tuossa mainitsemassasi autossa on 114hv moottori, joka on varmasti pirtsakka peli. Tekniikaltaahan Tojot on taatusti luotettavia, mutta iän myötähän kaikista autoista tulee Ooppeleita. ::)))
Laita siihen vaikka bilstein iskarit ymräriinsä ja jäykemmät jouset taakse,niin alkaa tukevoitumaan ajossa, eikä esim tuuli ota autoon niin helposti. Mootoritehohan on 114 hv,joka kestää ainakin 500 th kilometriä. Tekniikka muutenkin aika idioottivarmaa ja eikä pitäis koneen öljyä syödä. Kori kestää kans, kun vain muistaa vahata ja pestä säännöllisesti.
ei Toyotakaan sitä ruostumista nimittäin kyllä maalipuolelta ala. Tosin kyllä monessakin Toyotassa hyvä maalipinta on se mikä autoa pitää kasassa...
Alustan pesu kannattaa myös tehdä säännöllisesti, talvellahan sitä suolaa käytetään tienpinnoille.Dinitrolia helmakoteloihin, ovien alareunoihin ja lokasuojien sisäpuolelle,niin näyttää kestävän aika hyvin. Varsinkin takalokasuojan sisälle kannattaa sivellä lisäksi alustamassaa ja tietty muuallekin auton alustaan
sarjaan Toyotan ihmeelliset seikkailut automaassa, seuraava malli (ns. mulkosilmä) oli nimittäin ahtaampi ja huonompi ajettava, joskin kyllä paremmin varusteltu (ABS ja paukkuratti yms.). Varmaan kestävä peli jos edelli(nen/set) omistaja(t) ymmärtänyt ruostesuojata, muussa tapauksessa alkaa olla koriltaan loppu.
Tykkäsin tuosta mulkosilmästä paljon enemmän...
että tämä mulkosilmä oli ensimmäinen euroopassa valmistettu Corolla – ei muuten mutta voi sitten joskus muistella mistä se alamäki alkoi.
Oli tuo minun mulkosilmä.
olihan joku onnellinen tosiaan saanut tätä uuttakin mallia japanissa tehtynä...
Kylä nuo tökavereiden Turkkilaiset on pelittäneet siinä missä minun "Japanilainenkin", tosin turhan monessa vehkeessä lukee että made in germany. Kyllä nuo Turkkilaiset tekee auton ihan samalla tavalla kuin minkä muun kansalaiset tahansa, mutta Saksalaiset halppis osat kyllä vähän mietityttää.