Elohiiri

Minulla on teini-ikäinen poika, joka harrastaa kamppailulajeja. Harkat on melko rankat ja nyt niitä on ollut tälläkin viikolla jo kolmet. Poika kyseli minulta, että mistä johtuu, että hänen pakaralihaksessaan on elohiiri. Toden totta. Lihas värisi ihan omia aikojaan pojan loikoillessa vielä sängyssä aamu-uniaan karistellen.
Teillä kun on kaikenlaista elämäkokemusta, niin osaatteko sanoa mistä tuo johtuu? Onko joku vitamiininpuutos vai liikarasitus?
t: äiti ei aina tiedä kaikkea :(
7558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Elohiiri esiintyy herkimmin väsyneissä, rasittuneissa lihaksissa. Eli rankan treenikauden aikana siis varsin odotuksenmukainen.

Äänestä

Harmiton juttu se on, mutta häiritsevä. Itselleni tuli joulun jälkeen silmäkulmaan, nykytti ainakin kolmeviikkoa.Aloin syömään Multi-kalkkia missä on D-vit,c-vit,pii,kalkki,ja mangnesiumia. Eikä nykytä enää,kovan rasituksen ja hikoilun myötä alkaa itselläni elohiiri nykyttää.Itselläni autto edellä mainittu tuote.

Äänestä
  • valmiste kasvavalle teini-ikäiselle? Muuten ei ole mitään lisäravinteita/vitamiineja käytössä eikä muutakaan Ruisleipää ja Kaurapuuroa väkevämpiä aineita nauti...?

    Äänestä

  • kans nyki silmästä monen viikon ajan juuri joulunaikoihin. Ei nyi enää. Tein kyllä paljon ja tarkkaa työtä tietokoneellani. Käsikin väsyi ja särki aivan jumalattomasti, oikeestaan.. kättäni särkee nytkin kamalasti olkapäästä sormenpäihin asti. Varsinkin kymärpään ja ranteen väliltä. Kai se rasittuu tässä näpytellessä sit.

    Äänestä

  • mulla nimittäin kirjoitti:

    kans nyki silmästä monen viikon ajan juuri joulunaikoihin. Ei nyi enää. Tein kyllä paljon ja tarkkaa työtä tietokoneellani. Käsikin väsyi ja särki aivan jumalattomasti, oikeestaan.. kättäni särkee nytkin kamalasti olkapäästä sormenpäihin asti. Varsinkin kymärpään ja ranteen väliltä. Kai se rasittuu tässä näpytellessä sit.

    Narttamaan laittoi kirjoituksesi,ihan kun itse olisin kuvaillut vaivojani,niin samanlaiset ovat.
    Minulla vaan särki/ja särkee vieläkin käsi olkapäästä kyynärpäähän,eli samalla puolella oli elohiiri :)mutta parempaan pän on menossa.

    Äänestä

  • persposkessa kirjoitti:

    valmiste kasvavalle teini-ikäiselle? Muuten ei ole mitään lisäravinteita/vitamiineja käytössä eikä muutakaan Ruisleipää ja Kaurapuuroa väkevämpiä aineita nauti...?

    Kyllä vain sopii, kaurapuuro mikä on hyvää ravintoa,ei kuitenkaan korvaa kaikkea vitaamiinien saantia vaikka seurana olisi ruisleipä.
    Vielä jos harastaa rasittavia liikuntamuotoja missä hikoilee paljon,pitää muistaa myös juoda vettä.

    Äänestä

  • tuutikki kirjoitti:

    Narttamaan laittoi kirjoituksesi,ihan kun itse olisin kuvaillut vaivojani,niin samanlaiset ovat.
    Minulla vaan särki/ja särkee vieläkin käsi olkapäästä kyynärpäähän,eli samalla puolella oli elohiiri :)mutta parempaan pän on menossa.

    Sillo ku viä oli kirjanpitäjän ja naputi laskukonet koko päivä, nii ajattelin, et se o joku rasitusvamma. Mut nyt mul o iha samat oireet, mut vasemmas käres. Vasuril en nykysi tee muut ku puhu puhelime. Tarttee panna känny vasemppa korva, koska kaiutin on sil pualel.
    Sillon ku viäl olin kirjanpitäjä, ni se oikkee käsi ol nii kippee, et piti mennä ihan lääkäriin. Lääkäri sit määräs semmosee hermoratatutkimuksee. Se hermoratalääkäri sit pisteli mut neuloi täytte. Mää olin ku äitmuarin neulatyyny. Mut ei se mittää vikkaa löytäny. Ja olin sit vähä aikka saikul, ja sit se vaiva parani itestäs. Mut nyt se o tullu takas, mut toho vasemppa kätte. Mää ihmettele kauhiast!

    Mut nyt mä löysi pojan pöyrält semmost kipukeelii, joka o tarkotettu urheiluvammoje hoitto. Pojal ol kylet vähä kippeet, ku isot äijät sitä vähä heitteli painikisois. No se voire sopis mul ku nenä päähä. Mää sivele sitä toho olkapäähä ja muutaman minutin pääst ei tunnu enää mittä kippu missä.

    Mut sitä mä kauhiast ihmettele, et mist tommone kipu oikke voi tul. Mää en ylensäkä tee yhtikäs mittä rasittava. Muut ku puhu siihe kännykkä.

    Sillo ku viä olin kirjanpitäjän, ni joutusin kans paljo tekemä töit tiatokone viärel. Kaikist tositteist piti väsätä semmone exelitosite. Sillo mul kans ol elohiiri vähä väli silmäs. Nyt ei o ollu pitkää aikka. Se o sentäs hyvä asia. On se vaan jotenki kornin näköst, ku vanha äm näyttä silt ko koko aja vinkkais silmä. Nyt mul o asia kunnos. Olen oma itteni herra. Paitsi mitä joskus meiä toimari kysele, et olenks mä myynykki jottai. No toisinas olen ja toisinas olen vähä vähempi. Yleensä kummiski jottai.
    Terveissii vaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


persposkessa kirjoitti:

Minulla on teini-ikäinen poika, joka harrastaa kamppailulajeja. Harkat on melko rankat ja nyt niitä on ollut tälläkin viikolla jo kolmet. Poika kyseli minulta, että mistä johtuu, että hänen pakaralihaksessaan on elohiiri. Toden totta. Lihas värisi ihan omia aikojaan pojan loikoillessa vielä sängyssä aamu-uniaan karistellen.
Teillä kun on kaikenlaista elämäkokemusta, niin osaatteko sanoa mistä tuo johtuu? Onko joku vitamiininpuutos vai liikarasitus?
t: äiti ei aina tiedä kaikkea :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu