villapaitaideoita

Nyt kun mitäänhän en heitä ikinä pois jos vain voin sen välttää niin nyt onkin ideat kateissa vaihteeksi.
Siivosin ullakkoa ja käsissäni on kasa erilaisia villapaitoja ja jotain sekoitelankapaitoja.Mitä merkillistä niistä keksisin.
Ei siis sitä vaihtoehtoa että niitä uudistaisin kun jotkut ovat oudosti kutistuneetkin ullakon uumenissa eikä innosta muutenkaan nitä enää käyttää.
Muutaman jo huovutin ja ompelin aika tanakoita patalappuja mutta ei niin paljolle patalapuille ole käyttöä mitä 14 puserosta saisi tehtyä.

Ikikiitollinen olisin jos te jotain ideoita keksisitte.
5537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

voiskohan niistä tehdä torkkupeiton?

Äänestä

Suuressa käsityölehdessä (2000-luvun numero) on ollut oikein ohje, kuinka isin villapusero muutetaan vauvalle villahaalariksi.

Itselläni noita käsityölehtiä ei ole, joten tarkkaa vuotta tai numeroa vaikea sanoa.

Äänestä

Nykyään on muotia kaikenlaiset itse tehdyt laukut. Vahvista vain ensin reunat ompelukoneella, niin voit leikata neuleet eikä ne purkaudu. Tai sitten voi tehdä sohvalle koristetyynyjä

Jos sinulla on lemmikkejä, lyhytkarvaiselle koiralle "loimia" tai kissalle voi tehdä ulos lämmittelyalustan varsinkin jos niitä huopuvia puseroita on paljon. Tai lapsille pulkkaan istuma-alusta.

Äänestä

Moisen kokoelman edessä kukatahansa olisi enshätään lähes mykkänä pelkästä ihastuksesta, mutta asiaan. Ensinnäkin lajittele paidat laadun ja värin/kuvion mukaisesti.

Jos näillä perusteilla lyötyy useampi yhteensopiva niin kannattaa harkita juuri tuota peitteen tai vaikkapa maton tekemistä.

Isomman kappaleen rakentamisessa olen käyttänyt apuna kuitukangasta. Kuitukangas liimataan ns. nurjalle puolelle ennen kappaleiden yhdistämistä jolloin sauma ei veny niin helposti koneellakaan ommeltaessa. Kappaleet yhdistetään ihan tilkkutyö-idealla.

Hauskannäköistä jälkeä olen saanut myös huovuttamalla. Huovutan tuotteet ensin normaalisti pesukoneessa ja vasta sitten leikkaan saumat auki. Tässäkin menetelmässä voi käyttää kuitukangasta apuna.

Jos materiaali on sekoitelangoista tehtyä se ei välttämättä silloin huovu lainkaan jolloin on toimittava tietysti sen mukaan.

Aikaisemmin mainittuja kasseja ainakin voisi valmistaa juuri niistä sekoitepaloista ja vuoritettuna niistä tulisikin varsin kestäviä.

Mikä estäisi yhdistämästä villapaloja paksuun puuvillakankaaseen?

Kierrätys materiaalien käytössä on yleensä helpointa aloittaa suunnittelu miettimällä materiaalin ominaisuuksia, kestävyyttä, venyvyyttä, lämmön- ja kosteudenkestävyyttä, värisävytystä, kuviointia jne.

Äänestä
  • teille kaikille,sain monta ideaa teiltä taas kerran.
    Nyt tuleekin pulma siitä että mitä alan ensimmäiseksi tekemään.
    Hain liimakangasta paloja varten,kaivoin kaavat haalariin,veljen pikkuipana saakin villahaalarin viikonloppuna kun oma vauvani on jo 18v.
    Etsin vielä hyvän laukun mallin ja siitä homma etenee.

    Peittoon ajattelin että teen sen toisen puolen noista paloista,tarpeeksi pieniä kun leikkaa niin saan hyödynnettyä hihatkin aika tyynni,kanttaan noista kootun ruudukon kätköistäni löytyneellä havunvihreällä puuvillakankaalla,tausta samasta ja siinä pitäisi olla noiden puseroiden uusi elämä valmiina.

    Voi kun tulisi pian kesä,saisin istua ulkona terassilla ompelutöiden kanssa,ei riesaa langanpätkistä tms sisällä mutta noi teen loppuviikon aikana.

    Kiitos vielä kerran,ootte ihania!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hamsteri kirjoitti:

Nyt kun mitäänhän en heitä ikinä pois jos vain voin sen välttää niin nyt onkin ideat kateissa vaihteeksi.
Siivosin ullakkoa ja käsissäni on kasa erilaisia villapaitoja ja jotain sekoitelankapaitoja.Mitä merkillistä niistä keksisin.
Ei siis sitä vaihtoehtoa että niitä uudistaisin kun jotkut ovat oudosti kutistuneetkin ullakon uumenissa eikä innosta muutenkaan nitä enää käyttää.
Muutaman jo huovutin ja ompelin aika tanakoita patalappuja mutta ei niin paljolle patalapuille ole käyttöä mitä 14 puserosta saisi tehtyä.

Ikikiitollinen olisin jos te jotain ideoita keksisitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu