Huomasin aamulla, että 2,5 vuotiaalla kissallani oli aivan verenpunainen silmänympärys ja kirkasta nestettä valui silmästä oikein kunnolla. Silmä oli arka. Onkohan mahdollisesti kyseessä silmätulehdus?! Ajattelin katsoa muutaman päivän miten se käyttäytyy ja sitten viedä lääkäriin. Vai pitäisikö viedä heti tänään?! Toisen kissan silmät olivat normaalit.
SILMÄTULEHDUS?
KISSI
4515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Varmaan jotain tulehdusta on jos iho turpoaa
luomien alta ja punoittaa, kannattaa hommata tipat hetimiten menee nopeimmin ohi. Mulla on 7 omaa kissaa ja hoidossa orpoja pentuja joitten
mukana tuli kissaflunssa ja silmätulehdus jo marraskuussa ja vaikka pennut on menny jo uusiin
koteihin niin silmätulehdus kiertää nyt mun omissa kissoissa toisilla vähemmän mutta toisilla
taas turpoaa silmä ihan umpeen mutta eläinlääkäriltä tipat niin korjaantuu muutamassa
päivässä koska jos turpoaa oikein kunnolla niin
kissa voi raapaista ihon rikki ja siitä voi
seurata pitempi vaiva, kokemusta siitäkin on.
lääkäriin. Mitä sitä odottamaan, kun kissalla on huono olla. Nopeemmin se parantuu, kun haet ne tipat.
Voi olla, että kissasi silmään on osunut joku vieras esine tms. ja silmä on siksi kipeä, tulehtunut ja siitä vuotaa märkää. Voi myös olla, että kissallasi on sidekalvon tulehdus, mikä on tullut esim. flunssasta tai kissojen klamydiasta. Onko kissasi ollut lähiaikoina muiden kissojen kanssa tekemisissä? Yleensähän nuo silmätulehdukset tarttuvat todella helposti.
Meidän kissapojalla oli kissojen klamydia noin nelisen kuukautta. Kmamydian oireita on sidekalvon tulehdus ensin toisessa silmässä ja sitten molemmissa sekä nuhaa (aivastelua).
Vie kisu lääkäriin, niin saavat tutkittua, ettei silmässä ole esim. mitään haavaa ja silmään saadaan tarvittavat lääkkeet.
Kävimme lauantaina lääkärissä ja saimme tipat silmiin. Mutta nyt Maisa on mennyt vain huononpaan suuntaan. Se oksentaa vaahtoa ja ei syö mitään. Makaa vain sängyn alla lattialla. Soitan tänään lääkärille uudestaan. Toivon vain, että se parantuu. Meillä on siis kaksi kissaa ja toinen voi todella mainiosti.