Olen katsellut jo joitakin aikoja talomallistoja ja niissä pistää silmään, että monissa on sekä suihkut, vessat, lavuaarit ja tiskipöydät aina ulkoseinällä. Minusta se ei ole ainakaan silloin järkevää, jos haluaa pitää talon peruslämmöllä, koska ulkoseinät ovat tietysti aina kylmempiä kuin sisäseinät. Ja silloin vedet helpommin jäätyvät kovilla pakkasilla. Tietysti niissä silloin pitäisi olla joku lämmitin, että pysyvät sulina.
Onko tähän mielestäni tyhmään käytäntöön joku järkevä syy?
Onko tähän mielestäni tyhmään käytäntöön joku järkevä syy?
Vastaukset 10
Vanhimmat
käytäntö, mutta nykyään ei putkia sentään vedetä seinän sisään, vaan ne tuodaan etenkin puutaloissa useimmiten keskitetysti jonnekin, mistä jako sitten pintaputkina. Silloin jäätymisvaara on pienempi. Tosin joku alakaappi ulkoseinän vieressä on kylmälle altis mikäli talo pääsen pahasti kylmimään.
Lisälämmittimet putkissa on aina vippaskonsti hyvään suunnitteluun verraten ja mielestäni hyviä käytössä vain vanhojen virheiden korjauksessa ja jos ei muuta vaihtoehtoa ole.
Ei mitään merkitystä, et kai sentään taloasi 0-asteen peruslämmöllä pidä.
Ihan esimerkkinä: Meillä autotallissa peruslämpö
No joo...Meilläkin mökillä peruslämpö 8 poissaollessamme. Mutta niinpä vain oli nyt pahimpien pakkasten aikaan mökille mennessämme sisälämpötila painunut 4:ään ja yllätys yllätys... keittiön vesiputket jäässä. Ei siellä ulkoseinän rajassa ole sama lämpötila mitä muualla mökissä. Siksi jäätymisvaara.
veden jäätymispiste?
Taidat olla joko luki- tai sitten ymmärtämishäiriöinen. Kaveri kirjoitti "…pahimpien pakkasten aikaan mökille mennessämme sisälämpötila painunut 4:ään ja yllätys yllätys... keittiön vesiputket jäässä. Ei siellä ulkoseinän rajassa ole sama lämpötila mitä muualla mökissä. Siksi jäätymisvaara."
Eli jos mökin yleislämpötila oli mennyt kovilla pakkasilla 4 c:een, niin silloin siellä ulkoseinän rajassa oli lämpö mennyt miinukselle... ja kas, putket jäätyneet. Eli ei siellä kylmän ulkoseinän juuressa, missä ne putket usein ovat, ole (ainakaan vanhemmissa taloissa) yhtä lämmintä kun keskellä mökkiä.
ja putkimiehillä riittää töitä. Se putki pitäisi saada aivan sisäpintaan, jos on villojen keskellä niin huonosti voi käydä.
Luulin alunperin kysyessäni, että olen aivan tyhmä tätä asiaa kysyessäni, mutta onneksi on muitakin samoin ajattelevia.
Eli sen perusteella katselen noita piirustuksia, että saisi kaikki vesiputket 'sisäseinille'.
laitaa seinän sisään, ne voi nousta laittiasta tai katosta pinta-asennuksena.
Ja wc-pytynkin voi putkittaa väliseinästä jos pelkää ulkoseinää.
sellasenkin tapauksen, että lämminvesiputki oli jäätynyt, kun se oli laitettu tiilisen ulkoseinän sisään. Ei olleet pitäneet lämpimän käyttöveden pumppua päällä, siis säästäneet olivat väärässä paikassa.
Oikein on tehdä, että etenkin kesäasunnolla varmistaa nämä asiat. Huom keittiökaapit seinän vieressä jne ovat usin kylmempiä kuin huoneilma yleensä ja sattavat muodostaa peruslämpöä sovellettaessa jäätymisvaaran, vaikka putki olisi kaapissa, ei siis seinässä! Jos ontällainen tapaus, niin on syytä jättää alakaapin ovet raolleen,jotta ilma voi kiertää.
Usein jäätymisen voi estää kotioloissa, kun jättää hanan vähän auki. Silloin plussalämpöinen vesi ja virtaus pitää putken auki. Tätä ei tietenkään voi tehdä tyjänä seisovassa mökissä, ja kotonakin vain pahimilla pakkasilla (suuri vedenkulutus),jotta ei utule vesivahinkoja!!
niiden murhe ei ole mihin putket laitetaan. Sitä varten on eri suunnittelijat.