Hei mites toi vanhakoppasen focuksen valosäätö toimii?(Siis ylös alas säätö siitä pyöritettävästä napista)Itselläni ei ainakaan huomaa valojen suuntauksessa mitään eroa, oli säätöpyörä sitten missä asennossa tahansa. Missähän vika?
valosäätö
6
937
Vastaukset
- Focuisti
Muistaakseni ajovalot pitää kääntää katkaisijasta päälle ennen kuin säätö toimii. Pelkkä valoautomatiikka ei riitä.
- Focus 2.0
Valot pitää kääntää kytkimestä päälle ennen kuin toimii. Siitä rulasta saa valoja laskettua alaspäin mikäli auto kuormattuna. Normaalisti asennossa nolla, että valot näyttää eteenpäin.
- arska
Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi. Korkeussäätöä kannattaa säätää kerran/pari vuodessa jottei jumitu. Veikkaukseni mukaan 95%:ssa autoista säätö on siinä mihin se on sattunut jäämään, normaalisti ylä-asennossa. Kaikki eivät edes tiedä mokomaa toimintaa autossaan olevankaan. Mikähän valonsäätösysteemin valmistaja sai tällaisen varusteen ajettua EU:n päätöskoneiston läpi? Mielestäni kokolailla turha varuste.
- MikkoT
Mielestäni laite on hyvinkin tärkeä laite liikenneturvallisuuden kannalta. Mm. hiihtolomien aikaan perä maata viistävien ajoneuvojen kuskeista hyvin harva oli viitsinyt/osannut ko. namiskaan koskea. Korkealle näyttävät ajovalot estävät tehokkaasti mm. porojen näkemisen hämärällä.
Nykyautot ovat pullollaan hienoja ja toimivia teknisiä laitteita. Yleensä niistä ei kuitenkaan käytetään muita kuin matkustajien mukavuuteen vaikuttavia laitteita. Ehkä katsastuksessa pitäisi tarkistaa vuosittain myös ratin ja penkin välisen osan kyky ja taidot kuljettaa toimivaa ajoneuvoa. "Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi."
Näin varmaan on. Olen kuitenkin katsastanut -01 focuksen 2 kertaa jossa vasemmanpuolen valossa tuo säätö ei toimi. Molemmilla kerroilla meni katsastus läpi eikä edes huomautettu asiasta.
- ainakin valoautomatiikan ol...
säätö on aina alas ja kun kytken valot katkaisijasta päälle, nousee valot ylä asentoon.vanhassa Mondeossa ainakin sama juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734386Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1382805Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272426Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581877Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3821843Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi641514Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281472Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121436