Hei mites toi vanhakoppasen focuksen valosäätö toimii?(Siis ylös alas säätö siitä pyöritettävästä napista)Itselläni ei ainakaan huomaa valojen suuntauksessa mitään eroa, oli säätöpyörä sitten missä asennossa tahansa. Missähän vika?
valosäätö
6
942
Vastaukset
- Focuisti
Muistaakseni ajovalot pitää kääntää katkaisijasta päälle ennen kuin säätö toimii. Pelkkä valoautomatiikka ei riitä.
- Focus 2.0
Valot pitää kääntää kytkimestä päälle ennen kuin toimii. Siitä rulasta saa valoja laskettua alaspäin mikäli auto kuormattuna. Normaalisti asennossa nolla, että valot näyttää eteenpäin.
- arska
Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi. Korkeussäätöä kannattaa säätää kerran/pari vuodessa jottei jumitu. Veikkaukseni mukaan 95%:ssa autoista säätö on siinä mihin se on sattunut jäämään, normaalisti ylä-asennossa. Kaikki eivät edes tiedä mokomaa toimintaa autossaan olevankaan. Mikähän valonsäätösysteemin valmistaja sai tällaisen varusteen ajettua EU:n päätöskoneiston läpi? Mielestäni kokolailla turha varuste.
- MikkoT
Mielestäni laite on hyvinkin tärkeä laite liikenneturvallisuuden kannalta. Mm. hiihtolomien aikaan perä maata viistävien ajoneuvojen kuskeista hyvin harva oli viitsinyt/osannut ko. namiskaan koskea. Korkealle näyttävät ajovalot estävät tehokkaasti mm. porojen näkemisen hämärällä.
Nykyautot ovat pullollaan hienoja ja toimivia teknisiä laitteita. Yleensä niistä ei kuitenkaan käytetään muita kuin matkustajien mukavuuteen vaikuttavia laitteita. Ehkä katsastuksessa pitäisi tarkistaa vuosittain myös ratin ja penkin välisen osan kyky ja taidot kuljettaa toimivaa ajoneuvoa. "Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi."
Näin varmaan on. Olen kuitenkin katsastanut -01 focuksen 2 kertaa jossa vasemmanpuolen valossa tuo säätö ei toimi. Molemmilla kerroilla meni katsastus läpi eikä edes huomautettu asiasta.
- ainakin valoautomatiikan ol...
säätö on aina alas ja kun kytken valot katkaisijasta päälle, nousee valot ylä asentoon.vanhassa Mondeossa ainakin sama juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4375553Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.93414Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1753347Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982861- 712238
- 452204
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!542160- 911893
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei121611MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171483