Hei mites toi vanhakoppasen focuksen valosäätö toimii?(Siis ylös alas säätö siitä pyöritettävästä napista)Itselläni ei ainakaan huomaa valojen suuntauksessa mitään eroa, oli säätöpyörä sitten missä asennossa tahansa. Missähän vika?
valosäätö
6
937
Vastaukset
- Focuisti
Muistaakseni ajovalot pitää kääntää katkaisijasta päälle ennen kuin säätö toimii. Pelkkä valoautomatiikka ei riitä.
- Focus 2.0
Valot pitää kääntää kytkimestä päälle ennen kuin toimii. Siitä rulasta saa valoja laskettua alaspäin mikäli auto kuormattuna. Normaalisti asennossa nolla, että valot näyttää eteenpäin.
- arska
Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi. Korkeussäätöä kannattaa säätää kerran/pari vuodessa jottei jumitu. Veikkaukseni mukaan 95%:ssa autoista säätö on siinä mihin se on sattunut jäämään, normaalisti ylä-asennossa. Kaikki eivät edes tiedä mokomaa toimintaa autossaan olevankaan. Mikähän valonsäätösysteemin valmistaja sai tällaisen varusteen ajettua EU:n päätöskoneiston läpi? Mielestäni kokolailla turha varuste.
- MikkoT
Mielestäni laite on hyvinkin tärkeä laite liikenneturvallisuuden kannalta. Mm. hiihtolomien aikaan perä maata viistävien ajoneuvojen kuskeista hyvin harva oli viitsinyt/osannut ko. namiskaan koskea. Korkealle näyttävät ajovalot estävät tehokkaasti mm. porojen näkemisen hämärällä.
Nykyautot ovat pullollaan hienoja ja toimivia teknisiä laitteita. Yleensä niistä ei kuitenkaan käytetään muita kuin matkustajien mukavuuteen vaikuttavia laitteita. Ehkä katsastuksessa pitäisi tarkistaa vuosittain myös ratin ja penkin välisen osan kyky ja taidot kuljettaa toimivaa ajoneuvoa. "Valojen korkeussäädön pitää toimia katsatuksessa, muutoin katastus ei mene läpi."
Näin varmaan on. Olen kuitenkin katsastanut -01 focuksen 2 kertaa jossa vasemmanpuolen valossa tuo säätö ei toimi. Molemmilla kerroilla meni katsastus läpi eikä edes huomautettu asiasta.
- ainakin valoautomatiikan ol...
säätö on aina alas ja kun kytken valot katkaisijasta päälle, nousee valot ylä asentoon.vanhassa Mondeossa ainakin sama juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1993171Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos621974Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt351592Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651573- 931280
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221225Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501003Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5942Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61927Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187922