vilja allergiasta

minkälaisia oireita koiralla on jos on vilja-allergiaa? ja mitkä ovat hyviä viljattomia koiran nappuloita?
59261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vilja-allergia voi näkyä erilaisina iho-oireina(esim.kutina,kaljuuntuminen,ihottuma) tai maha vaivoina(esim. ripuli).täysin viljattomia ruokia ei nyt tule muita mieleen,kun peura-peruna nappulat.vilja-allergia on kyllä suht harvinainen,ettei olisi kyseessä vain vehnäallergia?

Äänestä
  • Siis eikö vehnä ole viljaa?? Vilja-allergia tarkoittaa just sitä että eläin on jollekin/joillekin viljoille allerginen (vehnä,ohra,ruis,kaura,riisi...). Tattari ja hirssi ovat kaiketi vähemmän allergisoivia eli niitä moni käyttää vilja-allergikoille.
    Kotiruokaa voi tehdä: raakaa lihaa,kypsennettyä kalaa,raakana muussattuja vihanneksia,tattaria,hirssiä,valkosipulia,öljyjä....
    Pakkaseen voi tehdä isompiakin satseja kunhan oikea ruokavalio löytyy!!

    Äänestä

Vehnättömiä löytyy melkein joka sarjasta ainakin purina one, proformance(kokonaan vehnätön), best in show, lammas riisi, nutro choice lamams riisi, hauhaun kana riisi, 1choice sarja,Pro Pac Lammas & Riisi jossa lisätietietoina:Lammas & Riisi ei sisällä mitään tavallista lihaa (kuten naudanlihaa, kalaa tai siipikarjalihaa) eikä viljaa (kuten maissia, vehnää tai soijaa). Sen valmistamiseen on käytetty vain kaikkein korkealaatuisinta lampaanlihaa sekä riisiä ja riisituotteita, joista saadaan koiran terveydelle välttämättömät proteiinit. Lammas & riisi on vaihtoehto, jota voidaan verrata eläinlääkärien jo kauan suosittelemiin yliherkkien koirien erikoisdieetteihin. Oikeassa suhteessa lisätyt Omega-3 ja Omega-6 rasvahapot tekevät koirasi ihon ja turkin terveeksi ja kiiltäväksi. Pro Pac Lammas & Riisi ei sisällä keinotekoisia säilöntäaineita ja sillä on sataprosenttinen takuu.
Nutra Nuggets Lammas & Riisi
Bento Kronen NB Mini & Medium Lammas & Riisi jossa myös lisätieto:TÄRKEÄÄ TIETOA RUOKA-AINEALLERGIOISTA Ruoka-aineallergiat saavat alkunsa, kun koiran immuunisysteemi reagoi väärin tiettyihin ruoka-aineisiin. Näkyvin oire ruoka-aineallergioissa on ihon kutina, koira raapii itseään. Vain harvoissa tapauksissa ruoka-aineallergiat aiheuttavat ruoansulatushäiriöitä. VALMISTUSAINEET Riisi, lampaanliha (väh. 16 %), eläinrasvat, juuresmassa, kuivattu kala, pellavansiemenet, oluthiiva, suola, mineraalit, fructo-oligosakkaridit, lesitiini (0,2 %), natriumpyrofosfaatti, kehäkukkauute Ilman keinotekoisia säilöntä-, väri- ja makuaineita. Kuitenkin monet muut sairaudet voivat aiheuttaa koirassa kutinaa ja raapimista. Silloin diagnoosia varten on tärkeää, että tarkka raapimisen aiheuttaja selvitetään. Kirpuista, siitepölystä ja homeesta ym. johtuvat allergiset reaktiothan voivat aiheuttaa koiralle iho-oireita ja kutinaa. On tärkeä myös muistaa, että ruoansulatushäiriöt eivät aina ole yhteydessä ruoka-aineallergioihin. Luotettavimman vastauksen koirasi allergiaepäilyihin saat eläinlääkärin suorittamien iho- ja/tai verikokeiden tuloksena. Ruoka-aineallergiat johtuvat pääosin tietyistä proteiinin ainesosista. Useimmiten eläinproteiini ja viljan gluteeniproteiini muodostavat komponentteja, joihin koiran elimistö vastaa allergisella reaktiolla. Jotta näiltä reaktioilta vältyttäisiin, koiralle tulisi tarjota ravintoa, jonka koostumuksessa ei ole em. aineosia. Se onnistuu parhaiten tarjoamalla koiralle ennen käyttämätöntä eläinproteiinia (esim. lammas) yhdistettynä vähägluteeniseen viljaan (riisi). Tärkeää on muistaa, että allergiset oireet häviävät vasta n. kolmen viikon kuluessa siitä, kun on siirrytty hypoallergeeniseen ruokavalioon.

Muita ei tule heti mieleen mutta kyllähän noita löytyy kun hieman viitisii vaivaa nähdä ja lukea sisällysluetteloita:Pääsääntö kaikess amissä lukee viljaa niin se on vehnää jos ei erikseen mainita ettei ole!Koskee sitten valmismakupalojakin

Äänestä

Hei mulla Collie on 8 vuotias ja on vilja allergia sekä riisi kala nyt sain eläinlääkäristä Peura peruna nappeja 10kg ..säkin ,
kun käytin 3 viikko sit eläinlääkärissä oli paha ihotulehdus ja pesäkkeitä joka paikassa ja haisi pahlle takatassut punotti ja korvat kipeät söi 2 viikkoa antipiottia ja jätin vehnän pois ja syötin kalaa riisiä mutta se uusiutu,nyt on uusi antobiottikuuri ja to Peura peruna ,ja tietenkin kortisoni piikki joka kestää kuukauden ajan,katsotaan mitä tulee,onko jollain ollut samanlaisia tapauksia ,ehdottakaa mitä voisi kokeilla näitten lisäksi

Äänestä
  • Jätä tuo peura/peruna nappula pois ja anna pelkkää raakaa lihaa. Koirallasi on hiivatulehdus. Eli vain jauhelihaa ja sekaan merileväjauhetta ja maitohappobakteerivalmistetta. Pese koira malasebilla ja aja karvat pois pahimmista kohdista. Kuivaa tassut huolellisesti jokaisen ulkoilun jälkeen. Vaiva helpottaa kyllä pian ja voit sitten alkaa lisäämään hieman hiilareita lihan joukkoon mutta jatka mhb antamista niin kauan kuin tarvitsee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sepe kirjoitti:

minkälaisia oireita koiralla on jos on vilja-allergiaa? ja mitkä ovat hyviä viljattomia koiran nappuloita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu