maailman parhaat kirjailijat(luettele 10 parasta):
GOGOL
DOSTOJEVSKI
HEMINGWAY
L.RON HUBBARD
JAMES JOYCE
GEORGE ORWELL
VOLTAIRE
MARK TWAIN
KURT VONNEGUT
TOLSTOI
MAAILMAN PARHAAT KIRJAILIJAT
18
5574
Vastaukset
- humanisti
Albert Camus
Eeva-Liisa Manner
Christer Kihlman
Virginia Woolf
Jane Austen
Paavo Haavikko
Christa Wolf
Tove Jansson
Pentti Holappa
Thomas Mann- lienee
Tolkien???!??!?!?!?!
ihme sakkia...=)
tässä minun:
Tolkien
Christie
Jansson
Dumas
Pratchett
Douglas Adams
Frank Herbert
Roald Dahl
Saint-Exupéry
Lindgren
ovat hyviä. on niitä lisääkin mutta kymmeneen piti kaventaa. Pidän lasten kirjailijoita erityisen suuressa arvossa ja siksi mielestäni parhaat kirjailijat eivät aina ole tuhatsivusten eeposten tehtailijoita. - humanisti
lienee kirjoitti:
Tolkien???!??!?!?!?!
ihme sakkia...=)
tässä minun:
Tolkien
Christie
Jansson
Dumas
Pratchett
Douglas Adams
Frank Herbert
Roald Dahl
Saint-Exupéry
Lindgren
ovat hyviä. on niitä lisääkin mutta kymmeneen piti kaventaa. Pidän lasten kirjailijoita erityisen suuressa arvossa ja siksi mielestäni parhaat kirjailijat eivät aina ole tuhatsivusten eeposten tehtailijoita.en ihan 10 kärkeen Tolkienia nostaisi koska sen moraali on mustavalkoinen, henkilöt ohuita ja dialogi paperinmakuista. Samat helmasynnit kuin Christielläkin siis, ja sama ansio: juonenkuljettajana pistämätön. Douglas Adams on toki myös hauska, mutta ei nyt ihan niin hyvä kuitenkaan. =)nRoald Dahlista pidän myös ja Lindgrenistä, harva teos on vaikuttanut minuun niin syvästi kuin Veljeni leijonamieli. Sen olisi voinut nostaa lähes kärkeen.
- mayhew
Hermann Hesse
Jack Kerouac
Neil Gaiman
Philip K Dick
H.P Lovecraft
Paul Auster
John M Harrison
Iain Banks
Clive Barker
Ray Bradbury - Huppari_:
Ei kai se humpuukimaakari Elron Hubbard suinkaan mikään kirjailija ole? Taas yx uus Iesus vaan. Niitä on paljon enemmän kuin hyviä kirjailijoita.
- booky
Juhani Aho
Minna Canth
Eino Leino
Harri Sirola
Juha Seppälä
Sofi Oksanen
Virpi Hämeen-Anttila
Aila Meriluoto
Pakko myöntää:
F. Dostojevski
M. Bulgakov - ateisti20
parasta:
Hesse
Dostojevski
Gogol
Woolf
Camus
Mann
E. Brontë
Hemingway
Vonnegut
Huxleyon mielenkiintoinen teos. Eräs sen ulottuvuuksista on uskonnollinen. Sinä, kun nimimerkilläsikin kuulutat ateismia, katsele joskus teoksen henkilöiden henkistä rakennetta erityisesti pahimmissa paikoissa. Huomaat, että jokaisen partisaanisankarin (Robert Jordaninkin - "kenelle sinä juttelet?" s. 421) ulkoaopittu vakaumus murtuu lopun saapuessa.
Sologdin kirjoitti:
on mielenkiintoinen teos. Eräs sen ulottuvuuksista on uskonnollinen. Sinä, kun nimimerkilläsikin kuulutat ateismia, katsele joskus teoksen henkilöiden henkistä rakennetta erityisesti pahimmissa paikoissa. Huomaat, että jokaisen partisaanisankarin (Robert Jordaninkin - "kenelle sinä juttelet?" s. 421) ulkoaopittu vakaumus murtuu lopun saapuessa.
Näyttää vuosien saatossa kommentin alkuosa kadonneen bittiavaruuteen. Kommenttini koskee Hemingwayn teosta "Kenelle kellot soivat".
Jos aihe kiinnostaa, George Orwellkin kirjoittaa siitä teoksessaan "Katalonia, Katalonia!" - ja kumoaa sivumennen Hemingwayn teoksen perusasetelman sankarillisista partisaanijoukoista.
- Antti Molli
Makuasiahan tämäkin on, mutta laitetaan nyt listaa (eivät ole missään järjestyksessä):
Anton Tsehov
Halldor Laxness
Väinö Linna
Aleksis Kivi
Alexander Solzenitsyn
Leo Tolstoi
Ernest Hemingway
William Shakespeare
Juhani Peltonen
Nikolai Gogol - enjyu
William Shakespeare
Emily Dickinson
Paul Eluard
Federico Garcia Lorca
Feodor Dostojevski
Toni Morrison
Mark Twain
Mika Waltari
Hermann Hesse
Tennessee Williams - pessinisti
Siinä järjestyksessä kun mieleen tulee...
Jack Kerouac
Kurt Vonnegut
Nikos Kazanzakis
Aleksis Kivi
Iain Banks
H. P. Lovecraft
Jean-Paul Sartre
Italo Calvino
Tove Jansson
Roald Dahl - calmato
Dostojevski
Gogol
Mishima
Sofokles
Maupassant
Shakespeare
Cervantes
Molière
Joyce
Daniil Harms
...ja kyllä harmittaa, koska olisin halunnut listalle myös naisia, mutta tämän päivän fiiliksissä listastani tuli tällainen. Huomenna voisi taas olla eri nimet. - rami
Singer
Bellow
Dumas
Mann
Vonnegut
Dostojevski
Canetti
Hemingway
Camus
Doktorow - kymmenen
H.Melville
J.Steinbeck
F.Dostojevski
L.Tolstoi
A.Kivi
M.Waltari
M.Bulgakov
B.Pasternak
A.Dumas
H.Hesse - -!-
näin yhtäkkiä sanoisin että parhaita:
Astrid Lindgren
Paul Auster
Jose Saramago
Charlotte Bronte
Amy Tan
Yrjö Jylhä
C. S. Lewis
Guy de Maupassant
Eino Leino
ja lopuksi on pakko vielä mainita tämä Pottereitte kirjoittaja Rowling - ankia
Sidney Sheldon
Marian Keyes
Danielle Steel
Tess Gerritsen
Patricia Cornwell
Maeve Binchy
Lisa Jewell
John Grisham
Henning Mankell
Cathy Kelly
(Linda Howard, Nick Hornby, Michael Palmer)
Onhan näitä, ja kyllä, rakastan viihdekirjallisuutta, en välitä vanhoista klassikoista - Anonyymi
Pidän itse Mein Kampf nimisestä kirjasta, en muista kirjailiaa
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652158- 571608
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1581236Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771159Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67949- 86925
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33883Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112860Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11857K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8836