nyt sitten kun se Siljan kerran brittiyhtiö meni myymään.. Tuleekohan sitten Vilja Line.. tai Silking Line..
Yhdistyvätköhän Silja ja Viking..
16
957
Vastaukset
- -------
jos viking line ja silja linen yhdistyisivät niin pääsis serenadelle ja symphonylle halvemmalla laivale. Mun tekis kovasti mieli mennä joskus jommalle kummalle noista laivoista, mutta kun siljalla päivä tukholmassa risteilyt on niin kalliita (Promenade hytti 125 €)niin sen takia en pääse sinne. Mutta jos niin käy että, silja on jatkossa viking linen omistuksessa niin sittenhän serenadelle ja symphonylle pääsis hyvään hyttiin 50 €urolla eikä tarvi maksaa niin kallista hintaa risteilystä.
Eikö siinä kuitenkin käy niin, että jos silja siirtyy vikingin omistukseen ja silti laivat kulkevat siljan nimissä, niin eikö viking line kuitenkin määrää siljan laivojen risteilyhinnat eli siljalle pääsee samaan hintaan kuin viking linellekin?- ekonomi
vähän tyhmä kun kuvittelet tuollaista. Miten luulet lippujen hintojen käyvän kun ei ole enää kilpailua, silja ja viking ovat samoja ja miksi olisi enää hintojen kanssa pelaamista. Mietippä vielä uudelleeen. Tallink ostaa Siljan, se on varmaa tietoa ja se jos joku takaa että lippujen hinnat eivät ainakaan paljon nouse.
- J--K
otti tuollainen vielä silmään:
"Eikö siinä kuitenkin käy niin, että jos silja siirtyy vikingin omistukseen ja silti laivat kulkevat siljan nimissä, niin eikö viking line kuitenkin määrää siljan laivojen risteilyhinnat eli siljalle pääsee samaan hintaan kuin viking linellekin? "
Miten voisi olla kannattavaa myydä puoleen hintaan, jos ei nykyhinnoillakaan? Hei haloo, järki käteen! 125 euroa ei ollenkaan paha hinta normaali-ihmiselle. - XYZ
ekonomi kirjoitti:
vähän tyhmä kun kuvittelet tuollaista. Miten luulet lippujen hintojen käyvän kun ei ole enää kilpailua, silja ja viking ovat samoja ja miksi olisi enää hintojen kanssa pelaamista. Mietippä vielä uudelleeen. Tallink ostaa Siljan, se on varmaa tietoa ja se jos joku takaa että lippujen hinnat eivät ainakaan paljon nouse.
Tallink on ilmoittanu tulevansa Helsinki-Tukholma jokatapauksessa osti Siljan tai ei, joten Viking Linellä on kilpailija liikenteessä, jos se ostaa Siljan. Jos ostaja ei ole kumpikaan niin sitten on kolme kilpailevaa firmaa.
- J--K
Siitähän oli jo pari viikkoa sitten juttua Talouselämä lehdessä, että Viikkari on pelistä ulkona. Puolenkymmentä ostajaehdokasta 10:stä jäljellä, Tallink ilmeisesti vielä mukana, mutta ei kovinkaan todennäköinen ostaja.
- varma nakki
että Tallink on Siljan uusi omistaja , kuka muu tai jää myymättä.
- J--K
varma nakki kirjoitti:
että Tallink on Siljan uusi omistaja , kuka muu tai jää myymättä.
Aika varmaa, että Tallink ei osta, heillä on kuitenkin tulevissa aluksi tarpeeksi maksettavaa. Eiköhän ostaja ole jokin niistä sijoitusyhtiöistä, jotka oli kiinnostuneita.
- Turum Poik
EI yhdisty...
Tosin Tallink ja SIlja yhdisyi...
Tosin onhan Vikingline ostanut myös siljan laivoja, ja silja vikinglinen laivoja...
Hauskin näistä ostoista on kai se, että Silja myi oman "Amorellan" Vikinglinelle 1996 mutta osti Vikinglineltä "Amorellan" vuonna 2013... tosin Silja ei tuota laivaa tarvinnut, vaan osti sen, koska sai sen käytännössä katsoen ilmaiseksi, tai ehkämjopa vähän rahaa sen ostosta - ....,,,,
Seitsemän ja puoli vuotta asiaa olet pohtinut, eikä tuon kummoisempaa syntynyt!
- vähän järkeä!!!
Hah,haa...ei viikkariila ole varaa ostaa siljaa,mitä te ny oikein kuvittelette.
Gracestä mieletön määrä velkaa ja muista laivoista myös,henkilökuntaa vähennetään pian laivoilta ja viikkarin viivan alla pelkkää miinusta!
Siis millä resurssilla luulette viikkarin ostavan siljan...ei mitenkään mahdollista.
Sitäpaitsi kilpailuvirasto ei antaisi edes viikkarin ostaa siljaa, vaikka rahaa siihen olisikin,ei onnistu monopolin ollessa sitten kyseessä! - Tyhmää 12345
Keskustelu on jo vanha tyhmä!
- tätäpäivää
mutta melkein paikkansa pitävää.
tallink ja silja line ei tosin yhdistyneet, vaan silja line sulautettiin osaksi tallink siljaa
- Anonyymi
Eivät yhdisty.
- Anonyymi
Foorumin älykkö pohtimassa suuria suuntia.
- Anonyymi
Foorumin älykkö vastaamassa ikivanhaan aiheeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Foorumin älykkö vastaamassa ikivanhaan aiheeseen.
Niin, järjettömyydet ovat tosiaankin foorumin ikivanha aihe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611169- 42891
- 51651
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että325647Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
- 93600
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 75566
- 56564