Porto de G tietoa!

Näyttäisi olevan edullisia 2 vk:n äkkilähtöjä pieneen PDG:n, tulisikohan AIKA PITKÄKSI yksinäiselle turistille palloilla noin pienessä kylässä? (Kävisin tietenkin lähikaupungeissa joista saisi vähän vaihtelua). Kommentteja/vinkkejä Pdg:ssä käyneiltä, kiitos.
72504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannattaa ilman muuta lähteä. Aika ei takuulla tule pitkäksi. PdG on pieni mutta tosi viihtyisä kylä, ihmiset ihania, upeata rantaa ja valtamerta piisaa. Ihan fantsu mesta!

Äänestä
  • Älä aikaile vaan mene ihmeessä .Ihana kylä jossa
    lomailtiin perheeni kera helmikuussa 11 päivää .
    Ihastuin Brasilialaiseen rantaloma kulttuuriin ja ikävä on nyttekin Porto De Galinhakseen .
    Näkemistä ja ihanaa riittää aurinkoa,merta ,ihmisiä ,ravintoloita ,suosittelen vilpittömästi.

    Äänestä

Palasimme vastikään PDG:stä ja parempaa lomakohdetta saa hakea. Paikka on eloisa eikä lainkaan niin pieni, kuin esitteet antavat ymmärtää. Itse olin siellä kaksi viikkoa, ja olisin mielelläni jäänyt pidemmäksikin aikaa. Tekemistä, näkemistä ja kokemista riittää. Myöskin Recifen suurkaupunki on taksimatkan päässä, jotenka varmasti on tekemistä kahdeksi viikoksi. Varaa toki matka ja lähde ihanalle lomareissulle! Enjoy! :)

Äänestä

lomalle Porto de Galinhakseen!! Aika ei ainakaan meillä tullut pitkäksi vaikka oltiin siellä kolme viikkoa! Stressi jäi ja oli ihana nauttia ihanasta ilmastosta ja hyvästä ruuasta. Kyllä sieltä löytyy myös iltaelämää :-) Recife on siinä tunnin matkan päässä minne pääsee taksilla tai linja-autolla helposti!! Ihana lomakohde!!

Äänestä

Aika ei varmastikaan tule pitkäksi,jos haluaa nauttia kiirettömästä lomasta ja auringonpaisteesta kävellen tai löhöillen.Palasimme itse Porto de Galinhasista tammikuun 06 lopussa ja olisin jäänyt vielä, jos ei olisi ollut pakko palata.Me emme ole mitään auringo-ottajia,mutta aika kului kävellen ja katsellen maisemia ja toki välillä piipahdimme löhöilemään pehmeälle sannalle.Varmasti nautit lomastasi.Meillä oli upeat ilmat,vettä ei satanut kahteen viikkoon ja lämpötila oli päivällä 34 - 37 ja yöllä 27.Mukavaa matkaa!!!!
(kateeksi käy kun itsen ei nyt pääse lähtemään).

Äänestä
  • Tuli siellä myös oltua 2 viikkoa helmikuussa. On se melkoisen pieni kylä, jos auringonotto ainoa aktiviteetti, niin menettelee.Käytännössä kylä on muutama sata metriä katua(melkoisen kuoppaista), jossa ravintoloita ja kauppoja turistien iloksi.Jollet kavereita sieltä löydä,niin saattaapi aika tulla pitkäksi

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Tuli siellä myös oltua 2 viikkoa helmikuussa. On se melkoisen pieni kylä, jos auringonotto ainoa aktiviteetti, niin menettelee.Käytännössä kylä on muutama sata metriä katua(melkoisen kuoppaista), jossa ravintoloita ja kauppoja turistien iloksi.Jollet kavereita sieltä löydä,niin saattaapi aika tulla pitkäksi

    Ihan ehdottomasti kannattaa lähteä, suosittelen! Juuri sopivan kokoinen paikka, sen verran pieni että turvallisin mielin saa liikkua, ja toisaalta ihan riittävästi kauppoja, ravintoloita ja yöelämää.
    Kaksi viikkoa kuluu nopeasti, rannallakin voi välillä makoilla, mutta kannattaa lähteä tutustumaan lähirannoille (Muro Alto ja Maracaipe), lähikyliin (esim. Nossa Senhora do O) sekä Recifeen (siellä esim. paremmat ostosmahdollisuudet).
    Kavereita saat varmasti, ihmiset ovat aidolla tavalla ystävällisiä ja iloisia.
    Tammikuussa tekemämme reissu ylitti kaikki odotukset ja koska vain olisin valmis lähtemään samaan paikkaan uudelleen.
    Hyvää matkaa sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piiitkä loma kirjoitti:

Näyttäisi olevan edullisia 2 vk:n äkkilähtöjä pieneen PDG:n, tulisikohan AIKA PITKÄKSI yksinäiselle turistille palloilla noin pienessä kylässä? (Kävisin tietenkin lähikaupungeissa joista saisi vähän vaihtelua). Kommentteja/vinkkejä Pdg:ssä käyneiltä, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu