mun hp t749 koneessa on 512 muistia ja sen nopeus on 200mhz, mutta sopiiko, jos ostan 512 muistin jonka nopeus on 333mhz???
vai pitääkö muistien kellotaajuuden/nopeuden olla sama???
vai pitääkö muistien kellotaajuuden/nopeuden olla sama???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riippuu emolevyn väylän nopeudesta. Muisti tulee toimimaan sen mukaisesti.
eli jos muisti on vaikka 333mhz ja emolevyn nopeus 200mhz niin se toimii 200mhz nopeudella???
näin juuri
Entä jos mulla on 133MHz muisteja eli DDR266 ja koneessa on 200MHz väylä, niin kuinkas mun muistit toimii? Toimiikone 200MHz väylällä eli DDR400?
Sokea johdattaa sokeaa.
Elikkä muistien kyllä "pitäisi" tunnistua hitaammaksi. Eli muistin pitäisi automaattisesti tiputtaa nopeutensa hitaimpien muistien tasolle.
Tämä ei kuitenkaan aina toimi, joten myös yhteensopivuusongelmia saattaa tulla, jos sekoitetaan erinopeuksisia muisteja.
Eli voi yrittää, mutta kannattaa ottaa huomioon etteivät ne välttämättä toimi niinkuin olet suunnitellut
jos sinulla on koneen alkuperäinen muistikampa niin sen pitäisi olla 200MHz l. FSB DDR 400MHz.
prosessori tuossa on Athlon XP 3200 (alkuperäinen).sitä taas on kahdella väylänopeudella FSB 333MHz DDR ja 400MHZ DDR.nopeudet vastaavasti 14,5X166MHz=2333MHz ja 11X200MHz=2200MHz.
muisti ja prosessorin toimii yleensä samalla taajuudella jos ei joku muistinjakaja ole käytössä.
eli tuon muistin olisi hyvä olla vähintään sama kuin prosessorin väylätaajuus muuten kone väistämättä hidastuu ainakin jonkin verran.tietysti enemmänkin että mahdollisesta ylikellotuksesta saa parhaan hyödyn eikä muistinjakajaa joudu käyttämään.
http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=30#athlonxp
http://www.tehomylly.net/forum/viewtopic.php?p=72167