Elsiina ja Helmiina?
Meillä 3,5 vuotias Helmiina tyttö, ja nyt todennäkösesti sisko mahassa (veikkasivat ultrassa tyttöä). Ihastuin tällä palstalla olleeseen Elsiina nimeen, mutta onko liian samanlainen Helmiinan kanssa?
Elikkä Helmiina ja Elsiina (vai joku muu)?
Meillä 3,5 vuotias Helmiina tyttö, ja nyt todennäkösesti sisko mahassa (veikkasivat ultrassa tyttöä). Ihastuin tällä palstalla olleeseen Elsiina nimeen, mutta onko liian samanlainen Helmiinan kanssa?
Elikkä Helmiina ja Elsiina (vai joku muu)?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aivan hyvin sopii Helmiinan siskoksi Elsiina. Toiseksi nimeksi vaikka Sofia, Linnea, Odessa, Mirella. Vai oletteko ajatelleet mahdolista kolmattakin nimeä?
Helmiinallamme on kolme nimeä joten olisi kiva että pikkusiskollakin olisi kolme nimeä.
Helmiina Iida Emilia (iida on isoisomummun nimi)
Elsiinan toinen nimi voisi olla toisen isoisomummun nimi Aina, elikkä Elsiina Aina ?
Kiva kun joku muukin pitää Elsiina nimeä sopivana.
Elikkä sitten vain Aina -nimi väliin, kuten Elsiina Aina Odessa, Elsiina Aina Linnea, Elsiina Aina Mirella... miten olis Elsiina Aina Ilona tai
Elsiina Aina Matilda?
Elsiina Aina Matilda.
en pidä mirella, odessa, enkä linnea nimestä.
tykkäsin juuri tuosta Elsiina Aina MATILDAsta!!! Ainan voisi kuitenkin muutta nimeksi Aino tai Aini, tai Anni!!!
Mulla on tuttavissa monella samankaltaisia nimiä lapsillaan, tässä muutamia esim: Jani & Jari, Rita & Riitta, Kari & Mari & Sari, Taina & Taija, Riikka & Riina, Miia & Piia, Ari & Aki (varmaan muitakin, nämä tulivat nyt mieleen). Näistä Ari ja Aki ovat kaksoset.
Hyvähän se vaan on että sointuvat keskenään. Haitaksi vois ajatella ettei välttämättä aina kuule varmaksi kummasta puhutaan, voi siis väärinkäsityksiä joskus tulla.
sisarusten nimiä jotka samankaltasia. Ainoastaan tota Rita ja Riitta nimeä ihmettelen, kun siinähän on kyseessä aivan sama nimi. Kiitos vastauksestasi.
enna
Voiskohan oikeesti laittaa ton nimen? Tarkoitan siis että mulla ei tyttöä (ainakaan vielä) mutta tosi pienenä sain ison nuken joka oli rakkain nukaistani. Olin ristinyt sen Enna-Liisaksi. En kyllä ymmärrä mistä se nimi kotoisin, mutta nyt se tuli muistiin pitkästä aikaa ja tuntuu vallan mainiolta.
Kiitos, voihan olla että mahdollisuus käyttää tätä nimeä vielä tulee joskus....
Enna -nimi on annettu 13:lle tytölle jo ennen 1900-lukua. Yhteensä niitä on väestörekisterikeskuksen mukaan 665, joista vuosina 2000-2006 on 190 tyttöä on saanut Enna-nimen.
Enna on kiva nimi, eikä kuitenkaan (ainakaan vielä) kovin tavallinen.
Elsiina Aina Helinä
Elsiina Aina Inkeri
Elsiina Aina Sofia
Elsiina Aina Marjut
Elsiina Aina Olivia
Elsiina Aina Valpuri
Elsiina Aina Maaria