kertokaas mitä tehdä kun liesituulettimesta tiputtelee vettä. Etenkin näin tapahtuu jos se on ollut käyttämättä muutaman päivän. Aikaisemmin joku oli esittänyt selitykseksi alipaineen varsinkin jos käyttää takkaa, eli korvausilma tulisi näin ollen liesituulettimen putken kautta. Miten tää nyt menee, siis jos takassa on tuli ja sehän tarvitsee tietenkin korvausilmaa enmmän, miten käy alipaineelle jos laitan ilmanvaihtokoneen isommalle?
Liesituuletin
tiputtelee
98338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
minullakin tiputteli mutta pikkuhiljaa laitoin lisää villaa jossa alufolio niin viimein loppui tiputus,huom,pohjalla on verkkovillaa mutta päällä halvempaa tavaraa,heh,eristystä piti laittaa noin 20 cm ennenkuin tiputus tokeni..
Se on sisäilman kosteutta joka sinne putkeen tiivistyyy. Eristäminenkään ei oikein auta, jos energiaa ei tule, niin putki jäähtyy vaikka eristettä olisi metri. Varmin konsti on se että putkessa on pieni ilmavirta koko ajan, jolloin putki pysyy lämpimänä.
Aiheesta on ehkä 10 avausta talven ajalta.
niin,onpa kumma,ainakin minulla loppui eristämällä tiputus,liesituulettimessa on venttiilissä pieni rako josta ilma pääsee virtaamaan hiljalleen vaikka kone on sammuksissa,niin kumma juttu on sitten se..eli toistan,eristämällä loppui minun liesituulettimen tiputus !!
Ei ole loppunut eristämällä.
Meillä alkoi myös tiputtelemaan vettä liesituulettimesta ja lopulta siitä särkyi moottori. Takuu ei korvannut, koska vika ei ollut tuulettimessa. Eristykset on kunnossa ja ihmetellään missä vika. Tuo sisäilman kosteus voisi olla oikea syy... Huomasin myös, että jos tuuletin on päivän tai pari käyttämättä, niin vettä alkaa tippua. Olen yrittänyt nyt joka päivä pitää tuuletinta tunnin päällä, vaikkei olisikaan muuten käyttöä.
syynä saattaas olla poisto putken riittämätön
eristys, tällöin se rupee kondensoimaan vettä
kun lämmin ja kylmä ilma kohtaa esim. ullakko tai vintti tilassa,myös korvausilma saattaa aiheuttaa saman ongelman. se että tehostat ilman vaihtoa lisää myös poistuvan ilman määrää eikä välttämättä auta asiaa, jos liesituuletin on huippari mallia niin perhospelti sulkee suoran hormi vaikutuksen kun huippari ei ole päällä ja korvausilma ei tule sitä kautta,mutta tarkasta onko kanava eristetty huolella koko matkalta.
Ongelma syntyy luultavasti siitä, kun katolle menee pyöreä noin 17 cm halkaisijaltaan oleva putki, jota ei ole eristetty tarpeeki. Jos katselette vanhempia taloja, niissä ilmastointiputket tulee katolle sellaiseen eristettyyn laatikkoon. Eli katolla olevan osan eristys ei ole riittävä näissä uusissa. Niissä on jotain vaahtomuovia sentti tai pari, mutta se ei riitä. Pitäisi olla vähintään 10 senttiä. Jospa joku valmistaja alkaisi tekemään paksumpia katolle tulevia putkia, joissa olisi kunnolla eristettä. Tämä tuntuu olevan aika yleinen ongelma uusissa taloissa.
Luultavati ja oikeammin sanottuna todennäköisesti ne katolle menevät "ilmastointiputket" eivät ole ilmastointiputkia, vaan todenäköisesti melkoinen osa niistä on viemärin tuuletusputkia. Ne laatikot taasen ovat todennäköisesti sähkömoottorin ja puhaltimen yhdistelmiä, siis poistokoje.
Mitä tulee alkup. ongelmaan; aikaisemmissa kirjoituksissa onkin sivuttu aihetta; eristys/kosteus/perhospelti.
Jos liesituulettimen sammuttaa samantein, kun puurokattila on kiehunut jolloin kosteus ei "pääse" täysin poistumaan, sitä jää hormiin, tilannetta "pahentaa" myös asunnon "oma kosteus" tai peräti kostutus. Kun fysiikan lait ovat "kohdallansa" tapahtuu se veden tippuminen ao. hormista.
Ainoina korjauksina kannattaa ,joko lisätä eristystä putken ympärillä/tiiviin peshospellin asentaminen tai käyttää "ongelmakeleillä huomattavasti pidempään, kuin totutusti.
minä nyt viemärin tuuletusputken ja tuollaisen uusissa taloissa katolle tulevan pyöreän ilmastointiputken erotan. Näissähän on vielä sellainen hattu päässä. Siinä on mielestäni liian vähän eristettä ympärillä, ts. ei juuri mitään.
En myöskään tarkoittanut huippuimurijuttua, vaan katsokaapa omakotitaloa vaikka 80-luvun alusta. Niiden katoilla on sellaiset katetut 40x40 cm peltilaatikot, joihin kaikki ilmastointiputket tulevat kootusti. Se loota on hyvin eristetty.
Kumma kun noissa vanhoissa taloissa ei liesituuletin tiputa ja näissä uusissa sitten tiputtaa. Ainut ero on katolle putken vedossa.