tasapainoisen ja rauhallisen noin. 7-12 kiloisen koirarodun..ei japaninpystykorva eikä sheltti tule kysymykseen ..onko muita cavaljeerin lisäksi. Harrastaisin kuitenkin koiran kanssa tokoa ja ehkä hakua. :)
haluaisin
löytää rohkean
8609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tiibetinterrieri sopii ainakin noihin kilomittoihin.
Tutustu ihmeessä rotuun www.tiibetinterrierit.com
ja ne ei minusta kyllä ollut rauhallisia ..?
Kiitos kuitenkin. :)
ranskanbulldogit olisivat ainakin aika hyvä valinta. ne painavat noin 12 kg (naaraat painavat vähän vähemmän) ne ovat tosi hyviä tottelemaan ja toko on juuri oikea laji niille. niiden turkki ei tarvitse harjausta, kuin joskus, koska niiden karva on sileää ja kiiltävää. ja ne ovat hyvin rauhallisia. kuvia ja tietoja niistä löytyy täältä:
http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=349
ihan olla mitä haen ..ehkä...tutustun rotuun...kiitos :)
cockerspanieli tai amerikancockeri? Amerikkalainen tosin vain siinä tapauksessa että jaksat pitkän turkin hoitoa...molemmat rodut todella rauhallisia ja soveltuvat hyvin agilityyn. Ja mikä tärkeintä: rakastavat ihmisiä ja toisia eläimiä yli kaiken.
kieltämättä kiva koira mutta luulin että siinä on melkoisesti virtaa...:)
Tavallisesta cockerista ei oikein ole minulle..ne on tuntuu menokkailta ja hiukan totisilta..mutta amerikan cockerit mitä on tullut vastaani on tosiaan avoimia ja mukavia...hm..pistetään korvan taa :)
Itse en hae tosin agilitykoiraa...vaan tokoon ja hakuun.
...kääpiö snautseri?
ehdottomasti tiibetinterrieri narttu. Lue rotumääritelmä. Itsevarma, rohkea ym. kahden omistaneena voi lisätä, pitää tehtävänään vahtia ja huolehtia emännästään, pieni vahti- ja paimenkoira. Tarvitsee huumorintajuisen emännän vaikka itse on tosikko. Toko onnistuu jos ei ole ensimmäinen koirasi millä sitä harrastat. Tiibetinterrieri ei rupea opettamaan sinulle tokoa, sinun on pitänyt oppia ne jokun toisen kanssa.