Zafiran ohjaus suuri pettymys

Pena

Koikattiin tänään uutta Zafiraa, joka oli monessa mielessä hyvä auto, mutta tuo ohjaus oli surkea esitys. Ohjaus oli tehostettu liian keveäksi ja auto tuntui luikertelavan kuin mato. Paljon huonompi ohjaus mitä -04 Astrassa.

Parasta autossa oli tilat ja hieno 2,2:nen kone

6

1929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kato mitkä kelit ...

      Tulin yöllä Zetorista taksilla kotiin ja taksikuski valitteli kun uusi Mersu ei meinaa pysyä tiellä. Onko kitkat alla kysäsin ei kun nastat, mutta on kuulemma niin liukkaat kelit että tien reunasta pitää etsiä lumen pöperöä että sais hiukka pitoa. Joka risteykseen johon jouduttiin pysähtymään niin ei kun poikittain koko ajan liikkeelle lähdettäessä.

      Niin että kyllä uuden Zafiran on vallan hyvä, kuten uuden Astrankin ja itseasiassa ei ollenkaan tunnoton. Odotas vaan kun kelit paranee niin huomat että ohjauksessa ei ole mitään vikaa.

      • OSmo

        Kyllä on pakko sanoa että uuden zaffen ohjaus on mielestäni erinomainen jämäkkä ja soputuva. Minä tykkään kovasti


      • kkkkkkkkk

        Uusi Mersu = ESP = ei pahemmin likuertele poikittain liikkeellelähdöissä


      • Mersuissa
        kkkkkkkkk kirjoitti:

        Uusi Mersu = ESP = ei pahemmin likuertele poikittain liikkeellelähdöissä

        Ohjaus palauttaa niin että jos mutkassa vähänkin hellittää ratista niin ojassa ollaan, mutta toisaalta sinne se uusien mersujen laatukin on mennyt - sanoo taksikuskit.


    • Radiomann

      Koeajozafirassa oli Hakkapeliitta 4:t alla, meno oli erinomaisen vakaata, suoralla ja sulalla moottoritiellä sai kädet olla ratista irti vaikka kuinka kauan. Eipä tuo keveyskään häirinnyt kun ajoittain on alla Punto, jossa on tehostuksessa erityiskevyt City-nappi, siinä on kevyt ohjaus.

    • 1,8 Enjoy

      Continental 4 ainaki toimi todella hyvin. Ohjaus oli aivan eleetön ja tarkka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2609
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      134
      1634
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1368
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      284
      1174
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      934
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe