poika 8kk ja ei viela osaa yhtaan juoda tuttipullosta :/ leikkii silla kuin tutilla (ei kylla syo tuttia kuin ulkona nukkuessa)
olisiko vinkkeja miten opettaa kun kohta ei enaa rintaa ole aina saatavilla
olisiko vinkkeja miten opettaa kun kohta ei enaa rintaa ole aina saatavilla
Vastaukset 7
Vanhimmat
voisko opettaa suoraan nokkamukista juomaan? ainakin tupperin pehmeä nokkaisesta mukista moni oppii juomaan helposti..
juomaan tuttipullosta? Itsellä kohta 6kk ikäinen tyttö, eikä ole juonut kuin muutaman kerran tuttipullosta, kokeiltu on kans, mutta ei tunnu osaavan imeä.
Niinpä olen aatellut opettaa suoraan juomaan nokkamukista, ja muutaman kerran on siitä vettä hörppäiltykkin.
kiitos =) eli kannattaa vissiin unohtaa tutti ja tuttipullo kun on ilman niita tullut tahan asti toimeen ja aloittaa suoraan nokkapullosta
ettei sentaan suoraan siirryta rinnalta kaljapulloon ;)
Mielestäni ei kannata enää opettaa tuttipullosta juomista. Opeta juomaan nokkamukista ja tavallisesta mukista. Sitten kun lapsi osaa hyvin juoda mukista, voit vieroittaa hänet. Jos lapsi kaipaa imemistä, anna huvitutti.
iso kiitos viela kerran neuvoista!! - pojalla nousi juuri 38c kuume (luultavasti hammas puhkeamassa) ja juominen nokkapullosta alkoi heti sujumaan kriittisella hetkella =))))))
Mitenkäs pienenä voi pehmeänokkaisesta mukista jo juoda? Mulla olis kohta 4 kk vauva, joka ei myöskään oikein rakasta tuttipulloa, voisko jo tuonikäistä juottaa pehmeänokkaisesta nokkamukista?
Eiköhän voi antaa. Itselläni on 4,5kk ikäinen poika ja koska ollaan alettu maisteleen vähän kiinteetä ruokaa, niin olen antanut lisäksi vettä, mutta ihan vaan lusikalla.