Ensimmäinen

Olen ostamassa ensimmäistä järkkäriä niin kyselisin vähän, että mitä suosittelisitte? Tarkoituksena olisi kuvata maisemakuvia matkoilta sekä ykstyiskohtaisempia kohteita. Ihan julmetusti en haluaisi vielä panostaa, jos innostusta ei sytykään pidempi aikaiseen kuvaamiseen. Kannattaako ostaa käytettynä vai ulkomailta uutena?
9783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No hyviä vaihtoehtoja lienee ainakin Canon EOS 350D ja Nikon 50D. Mikset ostaisi kotimaasta uutena?

Äänestä
  • etten halua ihan mielettömästi laittaa rahaa (eikä sitä olekaan) ja kun ulkomailta saisi saman kameran halvemmalla niin ei musta järkeä ostaa Suomesta kalliimmalla.

    Äänestä

  • sanoin kirjoitti:

    etten halua ihan mielettömästi laittaa rahaa (eikä sitä olekaan) ja kun ulkomailta saisi saman kameran halvemmalla niin ei musta järkeä ostaa Suomesta kalliimmalla.

    Kaikesta huolimatta ensimmäinen järkkäri kannattaa ostaa Suomesta ja vieläpä valokuvausliikkeestä. Maksaa enmmän, mutta samalla saa asiakassuhteen, joska auttaa myöhemminkin. Osa liikkeistä hinnoittelee itsensä pihalle, joten sellaisia kannattaa välttää. Osalla taas pyyntihinnat ovat paljonkin "markettien" yli, mutta kauppaa tehdään kuitenkin samalla hintatasolla. Eli kannattaa ksyä tarjous udeammasta liikkeestä, jos suinkin mahdollista.

    Äänestä

Itse hankin kinojärkkärin jatkeeksi NikonD50:n vaikka olen harrastanut kuvailua pitkään.
Hinta sopi budjettiin ja jätti varaa panostaa objektiivipuoleen.
Olen erittäin tyytyväinen laitteeseen ja suosittelen!

Äänestä
  • D50 on kaukana parhaasta, mutta niitä saa nyt aika halvalta.

    Varmaan ihan toimiva kamera.

    Äänestä

Kannattaa katsoa täältä tästä aiheesta aikaisemmin kirjoitettuja juttuja. Asiaa on käsitelty melko paljon.

Äänestä

digijärkkäriä?

Äänestä
  • Jotenkin luulisi, että nykyään tulee painotettua erikseen seikkaa FILMIjärkkäri, jos sellaista on hankkimassa. Ja jos ei erikseen mainita niin kyse lienee DIGIjärkkäristä.
    Eikö?

    NikonD50 on suositeltava DIGIvaihtoehto.

    Äänestä

  • on näin, että kirjoitti:

    Jotenkin luulisi, että nykyään tulee painotettua erikseen seikkaa FILMIjärkkäri, jos sellaista on hankkimassa. Ja jos ei erikseen mainita niin kyse lienee DIGIjärkkäristä.
    Eikö?

    NikonD50 on suositeltava DIGIvaihtoehto.

    Kyllä valokuvausharrastus kannattaa mielestäni yhä aloittaa filmikameralla. Digi on tulossa, mutta käyttökelpoinen digilaitteisto maksaa vielä useampia kymmeniä tuhansia, joten filmi on yhä oleellisesti edullisempi. Näppäilykamerana halpa digijärkkäri on aivan ok.

    Olen omistanut digikameroita vuodesta 1997, joten jonkinlainen perspektiivi asiaan on. Käytän kuitenki yhä filmiä "harastusvälineenä" ja digikamera on satunnaiseen näppäilyyn. Yhtenä syynä on kunnollisen välineistön kalleus ja toisena säilyvyysongelmat.

    - digijärkkäri kunnollinen peruslasi
    - digille optimoitu tele
    - muistikortit
    - eBook tms matkamuisti
    - tietokonelaitteisto jossa riittää vääntöä eli käytännössä Mac
    - kuvankäsittelyohjelmistot
    - kuvien arkistointiohjelmistot
    - HDTV-kelpoinen videotykki
    - sublimaatiotulostin

    Noiden lisäksi joutuisin vaihtamaan
    - salaman
    - laukut

    Vanhasta järjestelmästä voisi käyttää kenties orjasalamia ja pari jalustaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkkäri kirjoitti:

Olen ostamassa ensimmäistä järkkäriä niin kyselisin vähän, että mitä suosittelisitte? Tarkoituksena olisi kuvata maisemakuvia matkoilta sekä ykstyiskohtaisempia kohteita. Ihan julmetusti en haluaisi vielä panostaa, jos innostusta ei sytykään pidempi aikaiseen kuvaamiseen. Kannattaako ostaa käytettynä vai ulkomailta uutena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu