Hikkaduwa

Timo

Terveiset parin viikon lomalta Sri Lankan Hikkaduwasta, jossa vietimme perheen kanssa erään onnistuneimmista lomistamme. Päätin kirjoittaa, koska meitä, kuten ilmeisesti muitankin kohteeseen ensikertaa matkustavia mietityttää saaren turvallisuus ja sen sopivuus muutenkin perheen lomakohteeksi. Seurasimme siksi mm. ulkoministeriön matkustussuosituksia, Sri Lankan nettisivuja ja muiden suomalaisten matkatoimistojen tarjontaa alueelle.

Meillä loma sujui mainiosti. Matkajärjestelyt onnistuivat hyvin My Jetin kautta ostamallamme matkalla. Hotellimme Lanka Paradise vastasi odotuksiamme uima-altaineen ja siisteine huoneineen. Suurissa huoneissa oli ilmastointi ja tv, jota emme tosin käyttäneet kertaakaan. Huoneita voisi luonnehtia hyvin asiallisiksi, mutta jos arvostaa suuria tähtiä, kannattaa ehkä valita joku toinen majoitusvaihtoehto. Meille tärkeää, siisteyden ja kodikkuuden lisäksi, oli hotellin henkilökunnan erittäin palvelualtis ja ystävällinen huolenpito.

Lapsiperhettä askarrutti ennen matkaa paikan hygienia ja kuumuus. Puhtaus on tuolla puolen maailmaa tietysti erilainen kuin meillä, mutta hyvällä käsihygienilla selvisimme ja meillä ei kellään ollut vatsavaivoja, vaikka söimme rohkeasti ravintoloissa lähes kaikkea tarjolla olevaa ruokaa. Poikamme sairasti pari päivää kotoa tuotua kuumetta, mutta saimme hotellin kautta lääkärin ja kaksi sairaanhoitajaa huoneeseemme vartissa. Terveydenhoitaja-vaimoni arvioi hoidon hyväksi, ja keuhkoputkentulehdus parani saaduilla antibiooteilla nopeasti. Kaikki kulut lääkäri laskutti suoraan sairauskuluvakuutuksen myöntäneeltä vakuutusyhtiöltämme. Aurinko on Sri Lankassa tosi kuuma ja jouduimme käyttämään koko loman 50 ja 30 kertoimen suojavoiteita. Muistakaa suojata erityisesti vedessä leikkivät lapset!

Saarella on runsaasti nähtävää. Onneksi käytimme muutaman päivän saarikierrokseen ja kävimme mm. Kandyssä. Sri Lanka tarjoaa rantaelämän lisäksi paljon kulttuuria, upeita maisemia ja uusia elämyksiä. Liikenne oli aivan kaaottinen, eikä auton vuokrausta kannata edes harkita. Meillä oli retkällä paikallinen suomenkielentaitoinen opas, joka osasi pitää lasten mielenkiinnonkin yllä näyttämällä mm. kumipuu-, ananas- ja teeviljelmiä, norsujen orpokodin, kansantassieristyksiä, temppeleitä ja vaikka mitä muuta. Oppaan saimme hotellin kautta.

Rannalla ei ole rantapalveluja, jos sellaisia lomallaan arvostaa. Sukellus-, snorklaus- ja uintimahdollisuudet ovat hyvät. Hikkaduwan ranta syvenee paikoittain nopeasti, ja ajoittain merivirtauksia voi olla, tosin rannan suuntaisesti. Korallit (osin huonossa kunnossa) estävät isojen aalojen tulon rantaan. Värikkäitä ja erikokoisia kaloja sekä merikilpikonnia on runsaasti.

Ruoka, ostotokset ja liikkuminen olivat suomalaisen mittapuun mukaan hyvin edullisia. Tuliaisina toimme tietysti teetä, "merkkivaatteita" (Colombosta) ja mausteita.

Tsekin lentoyhtiö oli pienestä ennakkoluulostamme huolimatta erittäin hyvä, pitkä lento taittui hyvätasoisella AirBus-koneella. Pysähdys Prahassa (Kladnossa) tasasi pitkän matkan rasitusta. Nähtävyyksiä ei tosin ehdi katselemaan.

Omien kokemustemme mukaan uskallamme suositella kohdetta myös lapsiperheille. Mitä todennäköisimmin vietämme saarella myös tulevaisuudessa lomiamme. Mukaan kannattaa ottaa annos reipasta ja ennakkoluulotonta asennetta, kuten vieraille maille matkustaessa aina.

1

1522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasituksiin

      Tohon vois vielä lisätä et kun lennot lähtee aamulla ja matka Hikkaduwasta on aika pitkä niin paluuta helpottaa kovasti jos yöpyy ainaskin lentoa edeltävän yön vaikkapa Negombossa niin saa nukkuu lähes normaalin yön. Majapaikkoja löytyy helposti ja monentasoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1102
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe