Jouduin työtehtävissä kerran käymään Ahvenanmaalla ja Maarianhaminassa. Ennakkokäsitys oikein.Paska paikka. Jos yrität puhua suomea melkein syljetään naamalle. Ei edes kaupungin parhaan ravintolan portsari osannut YHTÄÄN sanaa suomea.Olen asunut yli 4 vuotta Ruotsissa ja siellä aivan eri asenne.
Paska paikka
9
1727
Vastaukset
- asunut saaressa
halua...melkein kaikki maarianhaminassa osaa suomea mutta ei halua puhua..kyllä se suomen kieli sieltä tulee kun ei itse puhu ruotsia heille.
- Åland-fan
Minä taas tykkään että jos pitäisi nimetä Suomen mukavin kaupunki, niin Maarianhaminan minä valitsisin.
Toki olen pyrkinyt siellä asukkaiden mieliksi käyttämään ruotsia niin paljon kuin voin. Vastaani vain on monasti tullut suomenkielisiä kesätyöntekijöitä, jotka ovat vaihtaneet puheen heti suomeksi.
Ei ne Ruotsissakaan muuten suomea osaa. Eivät muuten oikeasti Virossakaan - eikä siihen ole velvoitetta.
Ennakkokäsityksesi siis oli
- sinun ennakkokäsityksesi niin kuin se oli.- aland
jos vielä olet nainen ja vapaa iske ahvenanmaalta mies niin pääset sinne asumaan jos siellä niin mukavaa on... vapaita miehiä on paljon !
- Jaskapaska
Niinkauan kuin se turhake kuuluu suomeen niin edellytän että siellä myöskin jumalauta puhutaan SUOMEA!!!!
- perseeseenperseeseen-
aland kirjoitti:
jos vielä olet nainen ja vapaa iske ahvenanmaalta mies niin pääset sinne asumaan jos siellä niin mukavaa on... vapaita miehiä on paljon !
Ahvenanmaan miehet on kaikki peräreijän rassaaja ritareita ei ne naisella mitään tee.
- suosisuomailsta
sielät net naipii serkkuja ja siskoksia, siksi net o tuommosia
- Tätäpäivääkö
Lukekaa ja tehkää omat johtopäätöksenne:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806072200983067/
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806082200992332_u0.shtml- Juupajuu
Räjäyttäkää se paska taivaantuuliin.
- Dicksie
Juupajuu kirjoitti:
Räjäyttäkää se paska taivaantuuliin.
Juuuuuu
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2777351SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2763856Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti443738"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2872663Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa302065Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä262039SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611981Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1361958Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401927Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää151745