Jouduin työtehtävissä kerran käymään Ahvenanmaalla ja Maarianhaminassa. Ennakkokäsitys oikein.Paska paikka. Jos yrität puhua suomea melkein syljetään naamalle. Ei edes kaupungin parhaan ravintolan portsari osannut YHTÄÄN sanaa suomea.Olen asunut yli 4 vuotta Ruotsissa ja siellä aivan eri asenne.
Paska paikka
9
1714
Vastaukset
- asunut saaressa
halua...melkein kaikki maarianhaminassa osaa suomea mutta ei halua puhua..kyllä se suomen kieli sieltä tulee kun ei itse puhu ruotsia heille.
- Åland-fan
Minä taas tykkään että jos pitäisi nimetä Suomen mukavin kaupunki, niin Maarianhaminan minä valitsisin.
Toki olen pyrkinyt siellä asukkaiden mieliksi käyttämään ruotsia niin paljon kuin voin. Vastaani vain on monasti tullut suomenkielisiä kesätyöntekijöitä, jotka ovat vaihtaneet puheen heti suomeksi.
Ei ne Ruotsissakaan muuten suomea osaa. Eivät muuten oikeasti Virossakaan - eikä siihen ole velvoitetta.
Ennakkokäsityksesi siis oli
- sinun ennakkokäsityksesi niin kuin se oli.- aland
jos vielä olet nainen ja vapaa iske ahvenanmaalta mies niin pääset sinne asumaan jos siellä niin mukavaa on... vapaita miehiä on paljon !
- Jaskapaska
Niinkauan kuin se turhake kuuluu suomeen niin edellytän että siellä myöskin jumalauta puhutaan SUOMEA!!!!
- perseeseenperseeseen-
aland kirjoitti:
jos vielä olet nainen ja vapaa iske ahvenanmaalta mies niin pääset sinne asumaan jos siellä niin mukavaa on... vapaita miehiä on paljon !
Ahvenanmaan miehet on kaikki peräreijän rassaaja ritareita ei ne naisella mitään tee.
- suosisuomailsta
sielät net naipii serkkuja ja siskoksia, siksi net o tuommosia
- Tätäpäivääkö
Lukekaa ja tehkää omat johtopäätöksenne:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806072200983067/
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806082200992332_u0.shtml- Juupajuu
Räjäyttäkää se paska taivaantuuliin.
- Dicksie
Juupajuu kirjoitti:
Räjäyttäkää se paska taivaantuuliin.
Juuuuuu
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh814428Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2003556Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1363390Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2282667"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212301Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432278Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös622114Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112066- 342037
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01963