Onko ketään joka olisi käyttänyt kotiasumista matkaillessaan Prahassa. Mainostavat tuota asumismuotoa edullisena, jopa alle puoleen hintaan normaali hotellimajoituksesta ja kuulemma pesevät vuokralaisen pyykinkin ilman erillistä veloitusta hmmm....?!
Prahassa "kotiasuminen"
3
740
Vastaukset
- Tsekkimatkat
Ehkä tuo pyykkien peseminen on aika extreme-esimerkki, mutta varmasti jossain paikassa mahdollistakin. Netistä näitä paikkoja ei varmasti pahemmin löydä, mutta tarjontaa riittää ainakin päärautatieasemalla, jossa päivystää yleensä erinäinen määrä mummoja etsimässä asukkeja. Asemalla päivystää monenlaista muutakin viheltäjää, mutta ihan kunnon asumiset sieltä voi onnella löytää.
- neiti
Olimme juuri viikon Prahassa ja asuimme ns. vuokra-asunnossa. Asunto oli Interhomen kautta, eli osoitteesta www.interhome.fi. Kämppä oli todella hyvä, kaksi kerrosta, kaksi kylpyhuonetta, neljälle ihmiselle nukkumapaikat, tiskikone ja pyykinpesukone ja muutenkin mukava paikka viikon vierailua ajatellen. Kämppä maksoi alle 300 euroa/viikko, joten neljälle siitä ei kauheesti maksettavaa jää. Mielestäni todella edullinen vaihtoehto hotelliin verrattuna, ja muutenkin oli mukavaa asua vähän niinkuin omissa oloissa. Kämppiä Prahasta löytyy paljon, joten voi valita mistäpäin kaupunkia asunnon haluaa. Metroilla kyllä pääsee matkustamaan kätevästi ja edullisesti, jos kämppä olisikin hieman kauempana keskustasta. Suosittelen kotiasumista siis oikein mielelläni!!
- Smaa
Matkustimme prahaan pari vuotta sitten vailla asuntoa. Ei muuta kuin rautatieasemalle pörräämään ja heti on asunnon tarjoajia esittelemässä valokuvistaan asuntoja. Lähdimme erään naisen matkaan ja asuimme ilmeisesti hänen vanhempien luona pari viikkoa. Edullista oli ja sijainti oli hyvä myös. Mutta eihän siellä ihan niin rennosti voinut ottaa kun se eläkkeellä oleva miekkonen oli aina kotona. Tuprutteli olohuoneeen ikkunalla ja katseli kadun vilinää..Ja iltaisin kun tulimme riennoista ei kovin kehdannut alkaa kolisteleen vaan yrittää hiljaa hiipua nukkumaan. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222648- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189