hain vuoden kestävälle kurssille kun jäin työttömäksi nyt sain kuitenkin työtä-määräaikaista-mutta haluaisin kuitenkin mieluummin kouluttautua koska en halua jäädä kyseiseen työhön joka on ihan eri alaa kuin mihin koulutus.voinko nyt vaan ilmoittaa haluavani mennä koulutukseen ja jättää työn kesken?siis kyse on työvoimapoliittisestakoulutukseseta.vai tuleeko jotain karensseja?
kurssille
hoppoti
4481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikka työ ei ole ns. "omaa alaa" mielestäsi, niin itse irtisanoutuminen aiheuttaa karensiin.
Työvoimaviranomaisen mukaan tässä tapauksessa "olet itse irtisanoutumalla aiheuttanut työttömyyden" näin korvausta ei heru. Työvoimakoulutukseen voit hakea myös määräaikaisesta työstä. Määräaikainen työsuhde kestää aina pääsääntöisesti sen määräajan loppuun.
Työnantajan kanssa sopimalla voit vain mahdollisti keskeyttää, jos olet määräaikaisen aikana päässyt koulutukseen joka alkaa. Tämäkin kannattaa ottaa ajoissa puheeksi niin työantaja suhtautuu ehkä positiivisemmin kouluttautumiseen menemiseen.
On siis työnantajan harkinnan varassa määräaikaisen keskeyttäminen sen ollessa voimassa.
Toki voi itse lähteä kävelemään mutta tämä on huonoin vaihtoehto silloin menee korvaukset ja työtodistuksta tusikin on mitään apua. Lisäksi voi jäädä sopimusrikkomuksen vuoksi palkkasaatavia.
Jos lopetat työn, pukkaa karenssia kahden kuukauden verran. Sillä ei ole merkitystä, että menisit työvoimapoliittiselle kurssille. Työtä pidetään tällaisessa tilanteessa ensisijaisena.
Minä jouduin juuri lopettamaan määräaikaisen työllistämistukityön kun pääsin pitempiaikaiselle kurssille. Minulle työvoimasta sanottiin, että kurssi menee määraikaisen työn edelle, varsinkin jos se on ammattiin valmistava.
Varmista oma tilanteesi työvoimasta ennenkuin teet mitään hätiköityä.
Karenssit ym. sanktiot eivät ole voimassa työvoimakoulutuksen, työharjoittelun tms. vastaavan aikana. Ei sinulla ole hätää!
Tätä eivät vain kaikki tiedä.