Olen vähän pihalla :)

Häät v.2009

Hei!
olen sitä miettinyt että saanko kirkkohäät vaikka en kuulu kirkkoon? Mieheni kyllä kuuluu ja haluaa kirkko häät. Olen ymmärtänyt että kirkko häät ovat mahdollista jos toinen kuuluu kirkkoon.. Samoiten kun lapsen kastaminen, toisen vanhemman tulee kuulua kirkkoon. Olen kuitenkin käynyt rippikoulun!

7

1625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niponiponipo

      Ensinnäkin, se mitä tapahtuu, on avioliittoon vihkiminen.
      Toiseksi kirkkohäät on yhdyssana.
      Kolmanneksi, ev.lut.kirkossa avioliittoon vihittävien tulee kummankin olla rippikoulun käyneitä seurakunnnan jäseniä. Joten vastaus on ei. Sinulla on kuitenkin hyvää aikaa liittyä seurakuntasi jäseneksi, jolloin pappi voi vihkiä teidät. Rippikoulusikin jo jo käyty.

      Kaste on eri asia, siinä on päähenkilönä kastettava lapsi, eivät hänen vanhempansa. Jos vähintään toinen lapsen vanhemmista on kirkon jäsen, lapsikin voidaan kastaa ja ottaa siten seurakunnan jäseneksi.

    • aikaa

      Kun alat hössöttää häistä ja niitten järkestelystä jo nyt niin kyllä sitten mies taipuu maistraattihäihin!

      Jos et kuulu kirkkoon miksi haluat itse mennä kirkossanaimisiin tai kastaa lapsesi?

      Itse ajattelisin niin että esittelisin lapselle eri uskontoja ja hän saisi itse päättää sitten aikuisempana mitä haluaa. Haluaako uskoa vai ei ja mihin!? Eikö ihmisella ole oikeus siihen?

      • Malla

        Viime Häämessuilla Helsingissä tarttui käteen
        www.pro-seremoniat.fi
        Sen virallisen puolen voisi hoitaa maistraatissa ja sitten järjestää vaikka minkälaiset "hömppähäät" kunnon persoonallisen hääpuheen kera. Silloin olisi myös ihan vapaat kädet koristelun, musiikin ym ym kanssa kun ei tarvitsisi olla niin p,,,n jäykkä kuin kirkossa.
        Hyvä puoli on myös se että niitä hyviä juhlapaikkoja, ainakin täällä ruuhkasuomessa, on helpompi saada itselleen sopivana päivänä, kun noita vuosi etukäteen varattuja kirkkoja.


    • rouva0905

      Tilanteessa, jossa toinen kuuluu kirkkon ja toinen ei, kirkko ei suorita avioliittoon vihkimistä vaan sen pitää tapahtua maistraatissa. Vihkimisen jälkeen kirkossa voidaan suorittaa avioliiton siunaus. Kaava ei maallikon silmissä eroa kovinkaan paljon vihkimisestä, ainoastaan kysymykset ovat erilaiset. Lapsen kastaminen onnistuu, kunhan toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon.

      • tahtoo tietää

        Mites ne kysymykset on erinlaisia?


      • voi kysyä
        tahtoo tietää kirjoitti:

        Mites ne kysymykset on erinlaisia?

        tahtooko, kun on jo aikaisemmin tahdottu.


      • eetu
        voi kysyä kirjoitti:

        tahtooko, kun on jo aikaisemmin tahdottu.

        Vihkimisessä kysymys menee suunnilleen näin:
        "Tahdotko sinä, blaablaa, ottaa aviovaimoksesi tämän, bluubluun, rakastaaksesi häntä myötä- ja vastoinkäymisissä?"

        Siunauksessa kysymys kuuluu:
        "Tahdotko sinä, blaablaa, osoittaa bluubluun kanssa solmimassasi avioliitossa rakkautta myötä- ja vastoinkäymisissä?"

        Kumpaankin kysymykseen vastataan (toivottavasti): "Tahdon".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe