Meni kanavat keltaiseksi kun kytkin digiboksin seuraavalla tavalla. Seinästä antenninpistoke boxiin ja siitä antenninpiuha televisioon. Boxista scartti televisioon. Tulos on runsaasti kellertävä kuva kaikilla kanavilla. Osaako joku sanoa mikä on vialla vai heitänkö mokomalla laatikolla vesilintua? Voisko olla television kanava asetukset, että se tarvitsee niinsanotun "oman kanava"paikan mille se viritetään?
Kanavat keltaiseksi pamahti...
Joutoeläin
4607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oma kanava kuin on myäs videoilla.
jos kerran sen jo scartilla kytkit töllöön. Viallinen scarttijohto saattaa tuollaista keltaisuutta aiheuttaa tai se että scartti ei ole kunnolla paikallaan tarkista nuo ensin. Vai tarkoititko, että analogiset kanavat meni keltaiseksi ?
Voihan telkkuun toki virittää oman kanavan tuolle digiboxille, jos boxissa on rf-modulaattori eli osaa lähettää digikanavan antennijohtoa pitkin telkkuun.
Mun vanhemmilla oli ennen sama juttu. Sitten kytkettiin siihen väliin dvd/video, eli boksista scartti videoon ja videosta telkkaan, ja simsalabim: digikuva muuttui normaalin väriseksi. Ennen ei ollut videota eli liitäntä oli juuri kuvaamasi kaltainen, ja kaikki digikanavat oli vihreitä. Bokxi on joku Thompson.
Itsellä taas kävi päinvastoin, kun kytkin boksin videoiden kautta niin kuva meni vihreäksi, mutta kun laitoin suoraan telkkariin on normaalin värinen. Että näin.
piuhat ja nastat punaiselle, vihreälle ja siniselle värille, joista telkku kuvan muodostaa. Jos joku piuha tai nasta on poikki tai oikosuljettu, kuvan väri voi muuttua.
Laitteiden mukana tulevat scart-johdot ovat usein turhan ohuita ja huonolaatuisia. Kannattaa ostaa kaupasta paksu ja laadukas johto, jos haluaa hyvän kuvan.
Huonolaatuisissa johdoissa on usein myös "vuotoa", eli eri laitteiden kuvat näkyvät toistensa päällä. Esim. analoginen ja digikuva voivat sekoittua.