Olin taannoin 2 viikkoa yksikseni pattayalla. Olen alle 30v mies.
Kokemuksia tuli niin positiiviselta, että negatiiviselta rintamalta, niin kuin nyt yleensä matkakohteista tulee.
Asuin Siam Bayshore hotellissa, aivan kävelykadun tuntumassa.
Päivisin oli ihan hauskaa, retkikohteita oli monipuolisesti ja hotellin uima-altaalla mukavia ja nuorekkaita suomalaisia eläkeläispariskuntia juttuseurana :)
Iltaisin oli taas loppupeleissä aika tylsää olla;
hotellissa ei ollut yhtään yökerhoa, jossa olisi voinut tutustua eurooppalaisiin vähän hilpeämmissä tunnelmissa:)
Walking street oli siis pitkälti ainoa vaihtoehto viettää iltaa yksikseen; se on siis ainoa katu jossa voi kävellä, koko muu pattaya vaikutti olevan pelkkää autotietä, ja todella pienet ja ahtaat jalkakäytävät.
Walking streetilla taas et saa hetkenkään rauhaa, etteikö joku kaupustelija repisi sinua hihasta, tai sitten tytöt, jotka kaikki olivat maksullisia, eli siis monella tapaa ei kannattavia sijoituksia:)
Myös homot kourivat mitään kysymättä, paikka ei sovi siis ahdasmielisille.
Juttua riittäisi aiheesta paljonkin, mutta sen verran sain kokemusta paikasta, että se on nyt nähty ja sillä viisiin:)
En itse lähtisi enää yksin kys.paikkaan, enkä veisi lapsia, paikka antaa väärän kuvan siitä mitä todellinen elämä on.
Tiivistettynä;
shoppailijoille paratiisi nro.1, sekä peräkammarin poikien paratiisi:)
Kokemuksia tuli niin positiiviselta, että negatiiviselta rintamalta, niin kuin nyt yleensä matkakohteista tulee.
Asuin Siam Bayshore hotellissa, aivan kävelykadun tuntumassa.
Päivisin oli ihan hauskaa, retkikohteita oli monipuolisesti ja hotellin uima-altaalla mukavia ja nuorekkaita suomalaisia eläkeläispariskuntia juttuseurana :)
Iltaisin oli taas loppupeleissä aika tylsää olla;
hotellissa ei ollut yhtään yökerhoa, jossa olisi voinut tutustua eurooppalaisiin vähän hilpeämmissä tunnelmissa:)
Walking street oli siis pitkälti ainoa vaihtoehto viettää iltaa yksikseen; se on siis ainoa katu jossa voi kävellä, koko muu pattaya vaikutti olevan pelkkää autotietä, ja todella pienet ja ahtaat jalkakäytävät.
Walking streetilla taas et saa hetkenkään rauhaa, etteikö joku kaupustelija repisi sinua hihasta, tai sitten tytöt, jotka kaikki olivat maksullisia, eli siis monella tapaa ei kannattavia sijoituksia:)
Myös homot kourivat mitään kysymättä, paikka ei sovi siis ahdasmielisille.
Juttua riittäisi aiheesta paljonkin, mutta sen verran sain kokemusta paikasta, että se on nyt nähty ja sillä viisiin:)
En itse lähtisi enää yksin kys.paikkaan, enkä veisi lapsia, paikka antaa väärän kuvan siitä mitä todellinen elämä on.
Tiivistettynä;
shoppailijoille paratiisi nro.1, sekä peräkammarin poikien paratiisi:)
Vastaukset 47
Vanhimmat
kouri...missäs pyörit?
Ottivat mitään kysymättä käsikynkkään useammin kuin pariin kertaan :)
Väitätkö sinä, etteivätkö transut muka etsi aktiivisesti pokia walking streetilta :)?
Sitten kun löysin mielestäni siedettävän yökerhon, eli ei siis ns. tyttöbaaria (planet hollywood), niin
siellä homopojat tulivat kourimaan, ja oli todella hankalaa päästä heistä eroon.
odottivat jopa ulkona uuden audinsa kyydissä ja ehdottelivat ties mitä, vaikka olin jo yrittänyt asiallisesti tehdä selväksi, että homot ei kiinnosta :)
EI SIIS AHDASMIELISTEN LOMAKOHDE (TOISTAEN)!
Taidat olla oikeen pesunkestävän HOMON näköinen ja oloinen !!!
homoihin ,jos ei tyttöseuraa ole..
joten syytä vaan itseäsi,taisit vähän kuitenkin
tykätä ahdistelusta?
Kaikki naiset lähestulkoon pelkkiä maksullisia kenelle vain, kuten yleisesti tiedetään.
Mutta oman arvonsa tunteva mies ei maksa penniäkään seksistä, vaikka olisi miten halpaa ja tekisi miten paljon mieli!!
Kannattaa kokeilla käytännössä, kasvattaisi varmasti sinunkin selkärankaasi, ja sen seurauksena suomen naiset huomaisivat itsevarmuuden jo katseestasi, ja olisivat pelkkää sulaa vahaa edessäsi!
"Mutta oman arvonsa tunteva mies ei maksa penniäkään seksistä, vaikka olisi miten halpaa ja tekisi miten paljon mieli!!
Kannattaa kokeilla käytännössä"
Ja seurauksena mies olisi yksin koko loppuelämän.
Kuinkohan moni suomalainen mies ei maksa penniäkään seksistä eli on suhteessa jossa:
- molemmat osapuolet maksavat omat kulut itse (vaatteet, korut, hajuvedet jne.)
- kaikki yhteiset kulut maksetaan puoliksi. Näihin kuuluu asunto, kesämökki, ulkomaanmatkat, ravintolaillat, lasten kulut, häät, vihkisormukset, kodin sisustus jne. Luonnollisesti myös nainen ostaa miehelle yhtä kalliita lahjoja omilla rahoilla kuin mitä mies ostaa naiselle.
- ja mukana on myös luonnollisesti avioehto eli eron sattuessa kumpikaan ei saa penniäkään toisen omaisuudesta
Kun miettii kuinka monta (kymmentä) tuhatta euroa menee muutamaan avioliittovuoteen suomalaisen "ilmaisen" naisen kanssa, ne Pattayan maksulliset voivat hyvinkin olla halvempia pidemmän päälle :)
hyvännäköinen mies, niin suomalainen nainen maksaa kiltisti kyllä oman osuutensa kaikessa, eikä vaadi sinulta mitään pikku lahjoja ym.
hänelle riittää, että saa pitää sinua "näyttely-esineenään" kadulla ja sukulaisilla, ystävillä ym. :D
Tuosta puuttuu vielä se että naisen pitää olla vanha ja/tai huononnäköinen, sillä jos nainenkin on nuori ja hyvännäköinen hän kyllä vaatii "pikku lahjoja ym.".
Se on tietysti eri asia miksi hyvännäköinen mies haluaisi olla huononnäköisen naisen seurassa :)
suoraan kun j sillanpään suusta..
eikö mene jakeluun jos olet thaimaassa sinulla oletetaan olevan nais-seuraa mukana,jos ei
olet b-joukkueen pelaaja ja vastaavat vierasjoukkueen pelaajat ovat kimpussasi.
tolla asenteella sinun on vaihettava matkakohteesi esim. turkkiin..
Jos oot lojunu jossain Walking Streetillä nii puhut,että koko paikka on perseestä. Olisit kierrellyt iltaisin jossain muuallakin kuin 100m hotellista vai etkö päässyt niitten kourivien homojen ohi? Todella naurettavan kuulosta läppää. Olisit käyny thaikkudiskoissa kuten X-Zyte tai Hollywood, niin olis ollu hauskaa eikä olis tarvinnu kattella huoria ja homoja. Kannattas vetää se pää ensin perseestä pois ennen kun alkaa puhuun paikasta, josta on nähnyt yhden ainoan kadunpätkän.
jo että olin planet hollywoodissa, vai?
olen ainoastaan monesti komeaksi kehuttu, en homo!!
MIKÄ SIINÄ HOMOILUSSA NYT OIKEIN MÄTTÄÄ? VOISHAN SITÄKIN KERRAN ELÄMÄSSÄ KOITTAA, VAIKKA VILLOIHIN MUKAVAMPI ONKIN VETÄÄ. MUT KYLLÄ PARI KALJAA PITÄS ENNEN PYLLISTYSTÄ SAADA.
Mainitsin nuo homot ainoastaan yhtenä näkyvänä ilmiönä pattayalta.
Olisit itse komea ja yksin pari viikkoa pattiksella, niin ymmärtäisit miten paikallinen lukuisa gay- kansa rupeaa riepomaan, jo niiden kaltaistensa saastaisten maksullisten naisten lisäksi!
No siksi kun täällä on suurin osa homoja!
joopa joo....
onkin harvassa.
Eikö pattayasta saisi sanoa mitään negatiivista, vaikka siellä normaalin ihmisen näkökulmasta paljon sairasta paskaa joutuu sietämäänkin, iltaisin pääosin?
Pedofiilien ym. sairaiden paratiisi se mm. on, tätä ei kukaan voi kiistää. ja näistä thaimaahan rakastuneista monet myös edustavat näitä sairaiden ihmisten kastia, siksi he hyökkäävätkin heti, jos jollain on jotain pientäkin negatiivista sanottavaa heidän perspaattisesta paratiisistaan!
Oikeassa olet näitten suhteen jotka loukkaantuvat, kun heidän rakastamaansa paikkaa haukutaan.Olisikohan kasvamisen paikka.
He ovat jo mitä ovat!
Tunteiden sulkeminen kokonaan tuotti itselleni ongelmia pattayalla, sen kaiken saastaisen, siellä hyväksytyn rikollisuuden edessä!
Toisaalta, me länsimaalaiset olemme konkreettisesti vaurastuttaneet tämän kolmannen asteen kehitymaata hyväksi käytöllä, siitähän kertoo paikallisen valuutan kurssi juuri tällä hetkellä.
Pitäisikö silti hyväksikäyttöä pitää moraalisena seikkana sille, että köyhä kansa nousee omille jaloilleen vielä jonain päivänä ?
halua kokeilla. sä voit mun puolesta työntää vaikka vesimeeloonin hanuriis!!!!
joka käy kerran kahdessa vuodessa työttymyysavustusten turvin
pönkittämässä huonoa itsetuntoaan, viagran korvikkeen ja 10 euron huoran kanssa.
Mutta suljet samalla synnit pois mielestäsi; eli käytät ainoastaan hyväksi köyhiä ihmisä, jotka eivät edes vilkaisisi sinun suuntaan, jos jatkuva ahdinko ei olisi heidän arkipäiväänsä.
Kävin Pattayalla ja se on tosiaankin pieni paikka ja siksi tarjontaa on aika vähän.
Ei ne naiset todellakaan tule repimään kaupustelioista puhumattakaan. Naiset istuvat hiljaa ja odottavat asiakkaita. Eivätkä kaikki ole maksullisia, vaan kaupungissa (yllätys yllätys) asuu myös tavallisia naisia.
Yksikään homo (onnekseen) ei koskenut tähän mieheen. Voisi sattua pahemman kerran! Enkä edes tiedä missä niitä homoja tapasit. Kävitkö homobaarissa?
On se hassua, että kokeneet neuvovat unohtamaan Pattayan, mutta silti sinne riittää menijöitä. :D
En itse kaipaa lisää turisteja Pattayalle, joka on mun mielestäni ehdoton ykkösmesta Thaimaassa. Bangkok liian saasteinen, muuten se olisi ykkönen. Sinkkumiehen ainoa oikea valinta ja huom, heteromiehen. Olen lyönyt kahdesti turpaan homomiestä Thaimaassa, toinen alkoi hipelöimään ja toisen havaitsin mieheksi vasta hotellihuoneessa, olin siihen mennessä upottanut naiseen reilut 4000 bahtia kun kaikki kulut laski yhteen illan ajalta. Hihathan siinä paloi, naamasta ja kropasta eikä äänestä voinut sanoa muuta kuin kaunis nainen, mutta olikin mies. Jonkinlaiseen shokkiin siitä meni kun alushousuista käteen sattui kulli kun pimppiä odotti. Puukolla koitin tappaakin....onneksi jäi tekemättä.
Olet sä sitten minkä kokoinen tai kuinka kova jätkä vaan, niin eipä siellä kannata liikoja ruveta pullisteleen tai voi basuuna ruveta valuun kalsonkeihin!
ainoastaan homot ja muuten poikkeavat yksilöä, minä en mene "pattijoelle", koska olen normaali ihminen.
älä poistu pitkälle kotoa,maapallo saattaa olla litteä.
mutta muualle maailmaa kyllä matkustan, ja verhot on auki.
pattaya: ihan överillä tavalla kaupustelijoita, kerjäläisiä, huoria, homoja, viinaa ja huumeita, sekä hihasta kiskontaa näiden asioiden puitteissa, ja kävely mahdollisuudet ihan olemattomat.
Siinä lyhykäisyydessään syyt, miksi en "rakastunut" kys. kaupunkiin.
Olisi kiva kuulla pattayan puolesta puhujien positiivisista kokemuksista, kun niin henkeen ja vereen tätä ghettoaan puolustavat.
Eiks toi kerjääminen ole apinoilta opittua thaimaalaisilla vai toisinpäin? Muutenkin ne muistuttavat yllättävän paljon toisiaan ulkoisestikin, ei pahalla, kunhan vaan olen todennut tiettyä apinamaisuutta thaikerjääjissä erityisesti. Olen kokenut apinan kerjäämisen ja thainkerjäämisen. Mitään en ilmaiseksi anna kummallekaan.
yksi puolustuspuhe kun sitä pyydät. Asuin aikoinaan Pattayalla 3,5 vuotta ja usko, että siinä ajassa ehtii nähdä muutakin kuin sen sinun kritisoiman kävelykadun, eli se kaupunki on muutakin kuin ne turistialueet, siellä asuu myös ihan tavallisia ihmisiä. Eli kun mollaat kaupunkia niin muista käyneesi vain siellä turistialueella turistina, ei se oikeuta tyrmäämään koko kaupunkia!!! Epäilyttää nuo sinun kirjoitukset ahdistelevista homoista, kerjäläisistä sun muista, jos minulla ei ollut ongelmia 3,5 vuoden aikana niin näyttää nyt vahvasti siltä, että sinun pitäisi ottaa ne vaaleanpunaiset lasit pois silmiltä ja hyväksyä se, että tässä maailmassa on paljon muutakin kuin sinun lintukoto!!! Joka paikasta löytyy ne huonot ja hyvät puolet! Ja lopuksi ei muuta kuin etsimään paikka jossa ei ole sinulle negatiivisia asioita, voin sanoa, että sellaista ei löydy.
Tietyt asiat, kuten jonkun kansan mollaaminen osoittaa todella järjen köyhyyttä!!! EI PAHALLA, mutta toivoisin todella, että pääsisin vetämään vastapalloon, ARVAA KETÄ!!!???
"Ja lopuksi ei muuta kuin etsimään paikka jossa ei ole sinulle negatiivisia asioita, voin sanoa, että sellaista ei löydy"
Ei varmasti löydykään paikkaa, missä ei olisi negatiivista, paitsi kuoleman jälkeinen paratiisi kenties?
Mutta saa olla kyllä todella huonoa tuuria, jos vielä joskus eksyisin yhtä perverssiin ja likaiseen lomakohteeseen, jota pattaya edustaa.
Ei kun paikan vaihtoon, toinen tykkää tyttärestä ja toinen siitä toisesta!!!
Olet antanut itsestäsi kuvan ,että olet homo,vapaa ,ujo ja katselen itselleni kaltaistani seuraa.Turha on paikkaa syyttää.
Ilman kaarteluita kun puhutaan suoraan, niin homma menee tällä viisiin; normaali pulliainen on varmasti
kuin puulla päähän lyöty, astuessaan pattiksen yöelämään, naiset kimpussa ja halpaa viina (uusi tilanne, rakastumisen ensioireet)!
Mutta taas (me) miehet, jotka olemme tottuneet saamaan naisia läpi elämän silloin kun siltä tuntuu, niin voi olla erittäin hämmentävää olla totutussa tilanteessa, eli naisia ympärillä, mutta että pitäisi muka vielä maksaa jotain?
Se jos mikä hämmentää.
Ja tietenkin homppelit ovat komeiden eurooppalaisten kimpussa, koska yleensäkin meitä komeita on harvassa.
Ja sinä et ole thaimaata ikinä nähnytkään, ei tarvitse provosoida ihmisiä asialla mistä ei tiedä yhtään mitään!
Luepas aiempia "asiallisia" vastauksia, ja mieti ketä tässä on ensin provosoitu?
Niin metsä..
Kummallista, miten jotkut alkavat sättiä ja vetää hernettä jos joku kirjoittaa OMAN kantansa matkailuasiaan. (kuten nimim. seikkailijakin teki) Sitä olen näillä palstoilla aina ihmetellyt. Minusta seikkailijan kertomuksessa ei ollut mitään kummallista ja etteikö näin olisi voinut hänelle tapahtua, ilman että hän olisi mitenkää HAKEUTUNUT tms. sellaisiin tilanteisiin. Itsekin kävin mieheni kanssa pattayalla ja kun esim. kävin shoppailemassa, niin mieheni istui usein liikkeiden ulkopuolella esim. tupakkia sen hetken vedellen (miehet kun eivät aina innostu näistä shopping-käynneistä). Monta kertaa ja hyvin usein (EI SIIS AINA ja JOKA KERTA) sinä aikana hänelle oli käyty tarjoamassa seuraa, sekä nais- että mies ja myös kaupustelemassa jotain. Ilman, että hän sitä olisi jotenkin provosoinut (Niin nyt joku sen keksii, että mistäs sinä sen tiedät, kun kaupassa olit....juu...). Mutta ehdotukset jäivät ehdotuksiksi, kun kävi selväksi, ettei ollut kiinnostunut. Mutta voin hyvin kuvitella jos mies yksinään liikkuisi alueelle, että olisi varmasti tarjokkaita aikaslailla. Eipä sillä, kun iltaisin ulkobaareissa istuttiin singhasilla, niin hyvin usein myös tultiin kysymään meiltä, haluttiinko seuraa. Olemme siis tavallinen perisuomalainen pariskunta (voisi luokitella "normaaliksi") joka ei ollut seuralaisia vailla, vaan LOMALLA. Joten, ei niin kiihkeitä kannanottoja, eikä henkilökohtaisia sättimisiä, mitä se ketään hyödyttää. VOihan jokainen kantansa ilmaista, mutta ei tarvitse hyökätä toisen kirjoitusta vastaan, tai jopa suoranaisesti alkaa arvostella, että toinen valehtelisi tms. Itse voisin mennä pattayalle uudestaankin. Pattaya ei ole läheskään kaikille sinne matkustaville seuralaisen (mies/nainen/lapsi) etsintäpaikka, vaikka se sellaiseksi helposti leimataankin. Kirjoitus tehty ystävällishenkisesti.
Eli olen nyt 35v mies ja käynyt thaimaassa 8kertaa joka kerta ainakin muutaman päivän pattayalla.Olen liikkunut öisin ja päivisin.Ihmettelen vaan tässä sitä,että melkein jokaista paikan haukkujaa on isketty vähän niinkuin väkisin, myös tätä "komeaa" ketjun aloittajaa. myöhemmin hän sanoi että naiset ovat kaikille samanlaisia 10 e kpl itselleni on ehdotettu (ei tosin käyty kiinni) ainoastaan kerran. Kaksi tyttöä käveli aamuyöstä ohitseni ja hymyillen kysyi tahdonko kaksi tyttöä 1000 b en osoittanut kiinnostusta joten tytöt jatkoivat matkaansa. Baareissa istuessani juttelen kyllä tyttöjen kanssa thaimaasta ja turisteista. olen kuullut vieressäni monen tekevän niin,tytöt ovat kohteliaita eivät mielestäni mitenkään hyökkääviä. miehet joita tulee joskus sivusilmällä tarkkailtua ovat joka, siis joka ainoan kerran tehneet aloitteen jostain mukaan lähtemisestä. Eri asia on kuitenkin ne juovuksissa tai jaboissaan pyörivät noin 20v tytöt he huutavat ja voivat ängetä syliin.mutta jos tahdot olla rauhassa,saat kyllä olla. Ja mielestäni ne parikymppiset juopuneet likat on ihan samanlaisia vähän joka maassa, mitä olen seuraillut Mielestäni ihminen joka näillä foorumeilla arvostelee jotain kohdetta, pelkästään provoilee koska joka paikalla on haukkujansa ja puolustajansa. Ei yleensä järkeviä viestejä ja tuntuu että 90% ei ikinä ole edes käynyt kyseisessä maassa.Mutta onhan se hienoa nähdä mielipiteensä melkein telkkarissa aika turha koko foorumi
Asia on juuri niin kuin kirjoitit,tarjontaa on,mutta itse voit vaikuttaa asiaan haluatko vai et.Myös Suomessa!
Tarjonnan osalta naisten suhteen, suomi vs. pattaya
on kyllä enemmän eroa kuin yöllä ja päivällä. hahahahaa.. ei voi kuin nauraa väitteelle!! :)
Suomessa kun naisia et saa, niin et voi päättää "haluatko vai et" :)
Minä olen se osapuoli haluanko vai en MYÖS Suomessa.
"Tarjonnan osalta naisten suhteen, suomi vs. pattaya on kyllä enemmän eroa kuin yöllä ja päivällä."
Tarjonnan määrä on suunnilleen sama, mutta laadussa on huikea ero.
naisia EI PYÖRI KOSKAAN YMPÄRILLÄSI, thaimaassa kylläkin!!
minäkin vietin samassa hotellissa muutaman viikon ja meillä oli lapsiakin (teinejä) mukana.
niin sitä eri näkökulmasta katselee samaa asiaa. siellä on varmasti hyvin erilaista länsimaalaisella yksinäisellä miehellä viettää lomaa, kuin suomalaisella naisella lasten kanssa.
ei ole ihme, että koet itsesi ahdistuneeksi. tunteesi kuvaa seksuaalisen ahdistelun kohteeksi joutunutta. yleensä sitä kokevat naiset, vaikkapa täällä koto suomessa. tässä se vitsi varmaan piileekin hyvän loman osalta. pattaylla oli ihana viettää lomaa, koska länsinaiselle se on täysin seksistä vapauttava alue. ei ole pelkoa minkään sorttisesta ahdistelusta, eikä kukaan ehdottele mitään. mitään ulkonäköpaineita ei ole, pukeutua saa niinkuin tykkää. thaimaalaiset ovat hyvin ystävällisiä myös meille länsinaisille.
me naiset käytämme myös paljon palveluita; kampaamot, hieronnat, hoidot, ruoat, kulttuuriesitykset ja tietenkin shoppailu... mielestäni tälläistä "normaalia" turismia pattaya kaipaa lisää. suomalainen jo vähänkään vanhempi lapsi tietää, mitä on prostituutio. toki alustimme lapsia ennen sinne menoa, muttemme itsekään tiennyt mitä siellä näkyy. ilman traumaattisia kokemuksia he selvisivät. keskusteltiin ennen ja jälkeen ja siellä ollessa. se on nimenomaan todellista elämää.
me näimme myös paljon naisia, jotka eivät myy itseään. käytimme palveluita päästä varpaisiin niin paljon kun kerkesimme. takasimme varmaan parille heistä leivän oleskeluaikanamme. eikä heidän tarvitse lähteä illalla kävelykadulle tienaamaan lisää. näin voi itse vaikuttaa pieneltä osalta, näin voi myös opettaa lapsia vaikuttamaan valinnoillaan.
äänestys tuotti tuloksen, että lomailemme samassa paikassa ensi kesänä. nimenomaan lapset haluavat myös sinne. toivottavasti seuraavalla reissulla on enemmän länsiperheitä ja pariskuntia. toivottavasti joka vuosi enemmän. näin muutetaan kysynnän tasapainoa.
pattaya voi siis olla paratiisi myös keski-ikäiselle heterolle naiselle.
Muistitko kenties opastaa teinilles kuinka suomalainen nainen viettää lomaansa esim, vaikka Turkissa.Jos vaikka muutaman vuoden päästä matkustaa sinnepäin yksin niin yllätys ei olis järkyttävä.