monopodi

Kysymys. Mikä on HYVÄ ja HALPA monopodi?Sellaisiakin varmaan on?? Kuvaan digijärkkärillä ja niin sanotulla "suttuzoomilla 70-300mm" eli aika kevyt objektiivi.
3893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Paras on rukkaset kiven tai kannon päällä.
Jos sinulla on sopiva kuulapolvi niin kiinnitä vaikka suksen sauvaan.
Useilla valmistajilla on kyllä monopodeja ja tavallista jalustaakin voi sellaisena käyttää.
Olen käyttänyt Benboa. Jalat lukitaan yhteen nippuun ja vain yksi vedetään pitkäksi.

Äänestä

Onko sellasiakin!!
Yleensä halvat ovat huteroita,eli tärähdysherkkyys vähenee,mutta ei katoa.Parempi tosiaan kannonnokka tai puunkylki,mutta avotunturissa tuokaan ei auta.Käyttäisin siis kevyttä kolmijalkaa,mutta virittämällä;
Jalustan alle kiviä tms muovikassissa roikkumaan,tukevoittaa.Joissakin jalustoissa kamerankin saa jalustan alle,sekin tukevoittaa.
Kokeile ja kerro,toimiko.Itse olen tyytynyt monobodiin tyyliin Lekin vaellussauva,josta nuppi irtoaa ja siinä on kamerakierre.

Äänestä

Minulla on jonkin aikaa ollut käytössä Slik monopod 300. Hinta taisi olla jotain 50 euron luokkaa alennusmyynnissä. Minusta tuo on ollut varsin mukava käytössä, huomattavasti kolmijalkaa mukavampi kuljettaa. Mukava myös silloin kun kameraa pitää pitää pitkään paikallaan ja apu hämärässä kuvaamiseen on ollut yllättävän suuri. Joskus olen kiertänyt jalan päähän vielä kiinni erillisen kuulapään parantamaan kameran liikuteltavuutta.
Monopodia hankkiessa kannattaa miettiä kuinka raskaan kameran ja objektiivin sen päälle on asettamassa. Jalan lukitusten pitäisi olla tarpeeksi kestäviä.
Maastosta löytyvillä kameran tuilla pärjää pitkälle samoin kuin omilla virityksilläkin, en kuitenkaan enää luopuisi kaupan monopodista. Niin ja kaupungilla kuvatessa tietysti vailla vertaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankinnassa kirjoitti:

Kysymys. Mikä on HYVÄ ja HALPA monopodi?Sellaisiakin varmaan on?? Kuvaan digijärkkärillä ja niin sanotulla "suttuzoomilla 70-300mm" eli aika kevyt objektiivi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu