Elokuussa olisi tarkoitus etelään lähteä ja Alanya olisi yhtenä vaihtoehtona. Kysyisinpä siis muutaman kysymyksen:
1) meitä lähtisi reissuun 25 vuotias, 22 vuotias, 19 vuotias ja 16 vuotias, mikä siis on turkissa ikäraja esim. baareihin?
2) millainen paikka noin yleisesti?
3) millaisia hintoja?! esimerkkejä kiitos?
4) Mikä olisi sellainen hyvä huoneistohotelli, joka lähellä rantaa ja palveluita?
5) millainen sää heinä-elokuun vaihteessa?
kiitos vain :)
1) meitä lähtisi reissuun 25 vuotias, 22 vuotias, 19 vuotias ja 16 vuotias, mikä siis on turkissa ikäraja esim. baareihin?
2) millainen paikka noin yleisesti?
3) millaisia hintoja?! esimerkkejä kiitos?
4) Mikä olisi sellainen hyvä huoneistohotelli, joka lähellä rantaa ja palveluita?
5) millainen sää heinä-elokuun vaihteessa?
kiitos vain :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa lähteä alanyaan!!! aivan mahtava paikka.baareihin pääsee kaiken ikäiset.. ei niissä kysytä ikää..vaatteet ja tavarat halpoja varsinkin jos osaa tinkiä.. vaatteet hyvä laatuisia. ostin itse farkut 40euroo ja ne kesti todella hyvin ja täällä ne olisi varmasti maksanut yli 100 euroa.. sää on heinä-elokuussa aivan polttava.. kannattaa lähteä mielummin touko-kesäkuussa.. itse tykkäsin kohteesta todella paljon ja voisin lähteä uudestaankin!!!!!
1) Baareihin ei ikärajaa, mutta kannattaa silti riehua kohtuudella ja pitäkää huolta toisistanne!
2) - 3)Joku mainitsi ostaneensa farkut 50 : lla eurolla.... se on kyllä aika kova hinta, kahella kympillä pitäs irrota ihan kunnon farkut. Tinkikää! Muutenkin kannattaa kierrellä Alanyaa muutenkin kuin vain Bazaarilla ja pääkadulla, tutustua paikallisiin muutenkin kuin vain nuoriin miehiin /naisiin:o)Se kun on helppoa!!! Alanya on monipuolinen, urheilua, luontoa, nähtävyyksiä, seikkailiua, biletystä, shoppailua, rantalomailua.... ihan mitä vaan. Rafting on kokeilemisen arvoinen! Alanyasta itään löytyy autioita biitsejä, kokeilkaa veneen vuokrausta jos ajotaitoisia, lähtekää vuorille patikoimaan (porukalla, ei yksin), vuokratkaa auto, noin 30 euroo päivä kauden aikana,uimassa kannattaa käydä jossain muualla kuin ihan keskustan rannoilla, kyllä niitä löytyy esim Kargicakista, paikalliset bussilinjat kannattaa käyttää hyödyksi, yleensä ne menee vaan pääkatua edestakas, eksymisen vaaraa ei juuri ole. Pitäkää mukana kynä ja paperia. Paikalliset kohtalaisen kielitaitoisia. Muistakaa matkavakuutukset, sairaalat ovat luotettavia, mutta ilman vakuutusta voi tulla kalliiksi, yksityisiä kun ovat. Hinnat vaihtelevat tason mukaan, esim ravintolat 10-50 euroa ateria, halvempaakin tietysti löytyy, mutta silloin täytyy jo olla vähän enempi paikallistuntemusta.
4)Yksi todella hyvä hotelli on Panorama mutta pääseekö sinne Suomesta en osaa sanoa. Matkaesitteistä saa varmaan paremmin tietoa tai suomalaisten matkailuyritysten nettisivuilta.
5) Heinä - elokuussa kuumuuteen tottumaton saattaa hikoilla aika lailla, mutta yöt ovat ihania kun voi kulkea ihan samoissa vatteissa kuin Suomen kuumimpana kesäpäivänä! Ja jasmiini tuoksuu....
Pari vinkkiä ensikertalaisille: Oppaalta kannatta kysyä kaikkea, varsinkin jos opas on jo kauemmin oleskellut paikalla. Alanyassa on vuoret Pohjoisessa ja meri etelässä näin suunnistusta ajatellen. Aina ennen kun lähdette hotellilta, pyytäkää respasta hotellin kortti jossa osoitetiedot, näin että pääsette taksilla takaisin(taksit tosi halpoja, katsokaa että mittari on päällä!!)jos ehkä ette löydä takaisin. Retkiä jos suunnittelette suunnatkaa Sideen ja Manavgatiin, pääsee niihin autollakin jos vuokraatte, noin tunnin ajomatkan päässä länteen molemmat, tie suora. Pyytäkää oppaalta alueen kartta! Dimcay on tietty ehdoton, siellä saa tuoretta kalaa (pienempi lohen sukulainen) ja unohtumattoman kokemuksen syödä joen päällä johon voi ruuan jälkeen pulahtaa uimaan! Varsinkin heinä- elokuussa ehdoton viilentymispaikka. Mitä kauempana yläjuoksulla ravintola on sitä halvempi. Kompensoi sitten bensan kulutuksen kanssa, tie vähän kehno...?? Sitten on tietty veneretket jos ei hellettä kestä, merellä on aina viileämpää. Mutta petollista: aurinkorasvaa ja runsaasti! Ja eikun matkaan! Lisää saa kysellä, autan aina mielelläni! T: paikallinen