Asennettiin loppuviikolla keskellä arkipäivää, silloin toteutunut nopeus 10Mbit. Itse mittasin monella palvelimella. Nyt viikonloppuna 2,5-3,5Mbit ja satunnaisesti 4M.
12Mbit = 2,5Mbit
12
1771
Vastaukset
- sduifhsdfhuio
siis eikös 12megabittiä tarkota noin 2 megatavua?
1 tavu = 8 bittiä. laske siitä- Piru
Niin jos meinaat montako kilotavua (KB) sekunnissa sieltä netistä pitäis tiedostoja tulla vai?
12000000 / 1024 / 8 teoreettinen maksimi ja siitä ku joku 15% veke * .85 = 1245.11 KB/s
Muistakaa nyt näissä siirtonopeusasioissa, että luvattu nopeus on aina teoreettinen maksimi, jota ei varmasti tulla ikinä saavuttamaan täysimääräisesti ja jatkuvasti.
Lisäksi nuo mittaustavat eivät (kuitenkaan) ota huomioon sitä, että mitattavan hyötydatan siirto vaatii myös kontrollitietoja, jotka eivät normaalisti näy käyttäjälle. Niiden osuus voi olla joitakin prosentteja.
Mittauksia kannattaa tehdä pidemmällä aikavälillä ja monena eri vuorokauden aikana, jotta saa edes jotain järkevää vertailukohtaa keskiarvolle. Lisäksi testeissä kannattaa käyttää jotain "lähellä" olevaa konetta, kuten palveluntarjoajan jotain konetta.
Luvattu siirtonopeus tarkoittaa nopeutta oman koneen ja palveluntarjoajan välillä, ei minkä tahansa oman ja verkossa olevan koneen välillä.
Tietysti jos mitatut arvot ovat toistuvasti liittymän nimellisnopeutta huomattavasti pienempiä, niin kannattaahan sitä tutkia, onko samaa ilmiötä muillakin saman palveluntarjoajan käyttäjillä, ja tarpeen tullen pistää hieman asiakaspalautettakin asiasta.- pekka,.
Soneralla 12 megasen yhteyden toteutuvana "takuuna" on 8Mbit/s. Tarkistakaa epäluuloiset itse.
Minulla toteutunut bittinopeus oli 2,5. Nyt taas 9,3Mbit. Vaihtelee kyllä tolkuttomasti. Soitin jo asiakaspalveluun ja lupasivat tutkia asiaa.
- vaan
yhteyttä palvelun tarjoajaan. Tuossa on jo kauhea heitto nopeudessa ,jos 2,5- 3,5Mbit vauhti.
- leikkimistä
- sama
heittelee pikkase, yleisin tulos 1,2Mbit/s, paras 1,4Mbit,huonoin o,65Mbit...
- ---------,,,,,,,
sama kirjoitti:
heittelee pikkase, yleisin tulos 1,2Mbit/s, paras 1,4Mbit,huonoin o,65Mbit...
nyt 2,2 mbit/s piikki :D
- kolmasti kokeiltu
sama kirjoitti:
heittelee pikkase, yleisin tulos 1,2Mbit/s, paras 1,4Mbit,huonoin o,65Mbit...
Kaksi kertaa tuli 1,2, kerran 1,1. Liittymänä 2/1 meganen.
- sekasin
kolmasti kokeiltu kirjoitti:
Kaksi kertaa tuli 1,2, kerran 1,1. Liittymänä 2/1 meganen.
koko testi :D, sain meinaan jo 2,6
t: linkin lähettäjä, - muuten
sekasin kirjoitti:
koko testi :D, sain meinaan jo 2,6
t: linkin lähettäjä,mut ihme tuloksii kun vaihtelee, 16 meganen
- Kati
640.8 kilobits per second (700 kbit/s- kaapeliliittymä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657582Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305209Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y482706- 2762336
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1202285Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont722099Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5682079Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571136Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.681098Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097