Miks vasemman puoleinen vetari ei kestä kiinni vaan pomppaa pois vaihdelaatikon puolelta?
Opel kadett vetari irtoaa??
n.m
6782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä se pomppaa irti, ristikko maljasta, vai tappi loodasta? En kyl ees muista miten se malja siinä loodassa on kii, mut jos pooriakselissa on semmonen lukitussokka, niin se voi olla heikossa hapessa.
Siis se tappi irtoaa sieltä laatikosta. vaihdettiin se lukitussokka ja silti irtoaa. Kun se vetari on siellä laatikossa kunnolla pohjassa nii siinä tuntuu aika iso sivuttais väljyys et en tiiä onko se sitte normaalia?
Sokka on siellä vaan sitä varten ettei se akseli tipahda päähän kun se on pyörän päästä irti. Joskus aikaisemmin oli jollain sama homma ja silloin päädyttiin kahteen vaihtoehtoon, joko nivelet on hajalla tai alatukivarsi antaa periksi korin kiinnityskohdasta. Mitään sivuttaisvälystä ei saa olla.
Akseli on tehty niin pitkäksi, ettei se mahdu tulemaan välistä pois jos ei jostain saa löysää.
Voisiko olla väärän mittainen vetoakseli?
Kannattaa katsoa onko alatukivarsi kunnolla rungossa kiinni vai onko tukivarsi ruostunut irti pohjasta.
elikkäs moottori/vaihdelaatikko liikkuu liikaa vedätettäessä. vaidelaatikon taka korvake anto kaverilla periksi kuminpoltossa =vetari irti lodjusta