Kuvasin Canon 20D:llä muistikortillisen raw-formattisia kuvia.
Kameran muistissa kuvat kyllä näkyy, mutta kun koitan siirtää niitä windowsin resurssienhallinnalla kotikoneelle, koko kuvia ei näy missään. näkyy vain tyhjiä kansioita.
Mistä apu?
Kameran muistissa kuvat kyllä näkyy, mutta kun koitan siirtää niitä windowsin resurssienhallinnalla kotikoneelle, koko kuvia ei näy missään. näkyy vain tyhjiä kansioita.
Mistä apu?
Vastaukset 5
Vanhimmat
joten löytääkö Windowsin resurssienhallinta niitä lainkaan? Kokeile kameran mukana tullutta softaa.
merkkikohtaisuudesta riippumatta. Jos kaikki on kunnossa, Windows näyttää tiedostot kauniisti, riippumatta siitä, ymmärtääkö se itse tiedostoista mitään. Windowsille riittää, että kortin tiedostojärjestelmä on sen ymmärtämä.
Ongelmakoneessa, eli kotikoneessa, ne eivät näy lainkaan. Aivan kuin niitä ei olisi oelmassakaan. Myöskään canonin softan kautta niitä ei löytynyt.
Tyrkkäsin saman kortin työkoneeni kortinlukijaan kiinni ja tiedostot löytyivät helposti.
Himassa ei toistaiseksi ole kortinlukijaa, eli olen laittanut itse kameran piuhalla kiinni koneeseen ja selannut korttia sitä kautta. Voisiko tällä olla merkitystä?
Töissä windows 2000 pro ja kotona XP
Rasittavaa. Hankalaoittaa elämää kameran kanssa turhan paljon.
Tavallisesti siirrän kuvat koneelle kortinlukijalla, mutta viikonloppuna laitoin kameran suoraan kiinni koneeseen. Vain jpg-kuvat näkyivät. Raw-kuvat eivät.
Pitäisi kyllä asentua ihan nätisti, poista kameran usb-ajuri ja anna windowsin asentaa se uusiksi.
Tarkista että usb-piuha saa kontaktia, kokeile vaihtaa toiseen usb-porttiin.