elintason nousu eu tukien myötä,jonka maksaa kukas muukaan kuin veron maksaja joka pitää yllä maajussin mässäilyä mutta kuinka kauan,mustat pilvet on jo taivaan rannalla ja maajussi joutuu töihin,eli elättään itte ittensä niin kuin me muutkin elätämme itsemme,emme ole nykymaailman aikana kovinkaan riippuvaisia kotimaisesta ruuasta joten Suomalaiset maajussit voideen niin sanotusti siirtää kortistoon,koska ulkomainen ruoka,on paljon halvempaa ja hyvempää ulkomailta tuotuna kuin kotimaasta!!!!
Maajussin
hunsaileva
121719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuulehan ennenkuin kirjoittelet tuollaisia perättömiä viestejä tänne, sinun olisi parasta tutustua tai selvittää itsellesi esimerkiksi leivän tai muun elintarvikkeen hinnan muodostus. Lupaan hankkia sinulle jostain vuokramaata jolla voit yrittää sitten viljellä mitä haluat ja kerätä siitä suuret voitot. Tosin mikä estää sinua itseäsikään ryhtymästä maanviljelijäksi jos se niin helppoa on. ps. minä en ole viljelijä vaan nautin heidän työnsä tuloksista syömällä niitä.
mieshän se siinä.
Ikävä kyllä tukien loppuessa duunarit lähtevät kilometritehtaalle kun viljelijät siirtyvät palkansaajiksi!!!
Tunnen monta karjatalouden lopettanutta viljelijää, jotka ovat siirtyneet palkkatöihin, mutta en tunne ketään maatalouden lopettanutta, joka nostaisi työttömyyskorvauksia!!!
tumpelot pystyvät töitä tekemään ja vastuun ottamaan omasta elämästään ei koskaan,ei ainakaan maajussit.!!!
olla jo pitkät jonotuslistat.Ekana ovat elektroniikkateollisuuden työntekijät,seuraavina jonottavat paperimiehet Ahosen johdolla,kohta ilmeisesti kuljetusala,jos Räty saa vaatimuksensa läpi,samoin selluteollisuus ja sahateollisuus.Jonosta ovat jo aikoja sitten häipyneet vaatateollisuus ja kenkäteollisuus jne.Suomalainen työ on jokaisella alalla kalliimpaa kuin virolainen tai kiinalainen.Sitäpaitsi muut eivät sairasta läheskään niin paljon.
maajussin tuottama ruoka,hyi!!!!
Neuvoksi epätietoiselle kirjoittajalle huonosta ruuan mausta.
Kokeile koiran muonan sijasta oikeaa ihmisille tarkoitettua, saattaa maku parantua!
Ei siinä hinnassa niin paljon eroa ole etteikö siirtyminen hyvään ruokaan olisi mahdollista.
minulle tämän viljelijän nimi jolta olet kalliin ruokasi ostanut
lehdessä ilmoitus jolla haettiin maanviljelijöitä hitsausalan koulutukseen ja edelleen vakituiseen työhön.
Niin sinäkin siis mieluumin annat verorahasi ulkolaiselle viljelijälle. Sekä maksaisit meille kortistossa olevien työttömyyskorvauksen. Mikäs siinä. Täytyy vissiin lähteekkin huomenna tilaamaan sitten se mersu, kun ei vielä satu olemaan.
Metallialan firmat on huomannu että maajussit tekee töitä eikä lorvaile. Sekä osaavat myös joustaa tarvittaessa työajoissa.
SAK-lainen duunari on aina ekana huutamassa liittoa apuun.
Nyt kirjoitit täyttä ASIAA!!!!!
itseään.