Pääseekö Norkappiin omalla autolla, onko joitain maksuja että paikalle pääsee?
Nordkapp ?
5
3479
Vastaukset
- Expat
Pääsee toki. Ensin tunnelimaksu meren alittavaan n. 7 km tunneliin ja lopuksi pääsymaksu itse niemenkärkeen. Ei kovin edullista, mutta toki siellä kerran on mukava käydä.
Lisätietoja http://www.northcape.no/- ammoin käynyt
Tunneli? Olen käynyt Nordkapissa aikoja sitten ja matkalla oli vain yksi tunneli (vuoren läpi) ja saarelle mentiin lautalla. Missä vaiheessa tunneli on tullut?
Lauttamatkan hintaa en muista eikä silloin ollut mitään rajoituksia perillä oleiluun. Aika suolainen tosin oli hinta jo silloin.
mutta maksu tunnelista molempiin!!! suuntiin ja
perillä aluemaksu ja jos yli 6 m auto niin aika suolanen hinta tunnelista. Esim 2002 4henk. as auto 500 500 350 nok yhteensä, 350 sai silloin olla 2pv perillä parkissa jos aika olis kulunut, siihen kuului kyllä upea elokuvaesitys!
Varmaan on hinnat siitä nousseetkin.
Niin voi olla että tällä hetkellä ei vielä ole tiet auki omalle autolle, mutta en ole varma.- pikkureissu
just käytiin pyörähtämässä , sananmukaan pyörähtämässä Nordkappissa nimittäin porteilta pyörähdettiin takas ois öljymaan kansa nykyään halunnu 195 kurnuu hengeltä jos ois kalliolta alas katsottu, onneks sekin ilo kmmenen vuotta sit ei maksanu mitään, muutaku lauttamaksun, nyt ne ottaa tunnelin käytöstä 20€ per suunta ja lisäks jo mainitun tullimaksun et pääsee kattoo kalliolta jäämerta, onneksi tuollapäin on ihan fantastiset näkymät joka puolella muutenkin, pirun hienoja misemia, varsinkin Altan kautta Suomeen tullessa.
- Fox 69
Siis kyseessähän on aivan selvästi laillistettu ryöstö,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631812- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281297- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j66638