Pääseekö Norkappiin omalla autolla, onko joitain maksuja että paikalle pääsee?
Nordkapp ?
5
3460
Vastaukset
- Expat
Pääsee toki. Ensin tunnelimaksu meren alittavaan n. 7 km tunneliin ja lopuksi pääsymaksu itse niemenkärkeen. Ei kovin edullista, mutta toki siellä kerran on mukava käydä.
Lisätietoja http://www.northcape.no/- ammoin käynyt
Tunneli? Olen käynyt Nordkapissa aikoja sitten ja matkalla oli vain yksi tunneli (vuoren läpi) ja saarelle mentiin lautalla. Missä vaiheessa tunneli on tullut?
Lauttamatkan hintaa en muista eikä silloin ollut mitään rajoituksia perillä oleiluun. Aika suolainen tosin oli hinta jo silloin.
mutta maksu tunnelista molempiin!!! suuntiin ja
perillä aluemaksu ja jos yli 6 m auto niin aika suolanen hinta tunnelista. Esim 2002 4henk. as auto 500 500 350 nok yhteensä, 350 sai silloin olla 2pv perillä parkissa jos aika olis kulunut, siihen kuului kyllä upea elokuvaesitys!
Varmaan on hinnat siitä nousseetkin.
Niin voi olla että tällä hetkellä ei vielä ole tiet auki omalle autolle, mutta en ole varma.- pikkureissu
just käytiin pyörähtämässä , sananmukaan pyörähtämässä Nordkappissa nimittäin porteilta pyörähdettiin takas ois öljymaan kansa nykyään halunnu 195 kurnuu hengeltä jos ois kalliolta alas katsottu, onneks sekin ilo kmmenen vuotta sit ei maksanu mitään, muutaku lauttamaksun, nyt ne ottaa tunnelin käytöstä 20€ per suunta ja lisäks jo mainitun tullimaksun et pääsee kattoo kalliolta jäämerta, onneksi tuollapäin on ihan fantastiset näkymät joka puolella muutenkin, pirun hienoja misemia, varsinkin Altan kautta Suomeen tullessa.
- Fox 69
Siis kyseessähän on aivan selvästi laillistettu ryöstö,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715037Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk393800Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253388- 792391
- 241909
Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3561591Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151485Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?341345