Tulipahan eilen vielä iltahämärissä käytyä hihtomassa.Tosin puolet lyhemmän matkan kuin lauantaina.Nyt on sillee tasaisesti joka paikka vähän kipeenä,ei kuitenkaan pahasti.Tiedä vaikka kerkiin näillä lumilla vielä hiihdellä pitkänkin matkaa.
Niin ja tuli mieleen tuolla ladunvarrella, että uudet taltut on kestäneet jo pari kuukautta, enkä ottais niitä omia risoja kivikirveelläkään takaisin.Kyllä ne hammaslääkärit sai mut nyljettyä,miltei kuiviin,ku aina vain paikkasivat ja kehuivat että omat on omat.Omathan on näätkin,maksoin heti ku työnsivät ne suuhun.Tulipahan taas höpistyä, älköön kukaan loukkaantuko.Kait täällä yksi tällainen yksinkertaisempi tapauskin menee.
Joka tapauksessa olen aivan selvä,ja aion olla sitä koko tään päivän.
06.03.2006 Maanantai
29
1243
Vastaukset
Paleltu pää ko olin kahtomassa jääkiekko ottelua, muistaakseni voitto tuli ainakin metelistä päätellen, raittiina aattelin olla tämän Maanantain mutta jotain lämmintä pitää laittaa pään päälle, esim. muovipussiin lämmintä vettä ja se sitten päähän..nyt menee jo sanat solmuun..hyviä öitä!!
- aahoohoo
jos Pörri tekis sullekki pipon. Ei meillä kellään oo varaa päätäsä palelluttaa:)
- aahoohoo
kuule yksinkertasesta ennen ku oot minut tavannu.
Tein tuosta sairaslomastaki itelleni ongelman kun sain ajettuu päähäni et tänään varmana oon jo ihan kunnossa ja hypellen ja ilosta hihkuen meen töihin. En mee. Vielä on lomaa jäljellä viikko.
Iltapäivällä jo rupesin miettimään et mitä jos en jaksakkaa, jos pitää lähtee kesken päivän kotiin niin sitte mä vasta tunnen itteni huonoks. Vähän välii itkee tihrustelin ja sitte ku pomo soitti et töitä ei oo just nimekskää ja et loikoile rauhassa nii sitte mä oikein repesin kollottamaan ääneen.
Nupissa risteili illalla niin paljon erisuuntasia ajatuksia et päänahka kupruili ja ois tuntunu helpotukselta jos koko kuuppa ois lentäny kattoon freskoks.
Mun pitäis luovuttaa ja myöntää etten oo ihan kunnossa aina mut johan on vaikeeta. On vaan semmonen tunne etten yritä tarpeeks.
Mut yhestä ajatuksesta pidän kiinni: juomalla tämäkään juttu ei kohene.- mussukka1
Tämä ei ole mikään onhan ilmoja pidellyt vastaus.
Jos olisi joku keino kirjoittaa "ilman yleisöä", niin minulla voisi olla sinulle muutama vinkki tuohon "täydellisyyteen pyrkimiseen" ja sen mukanaan tuomaan masennukseen, ilon karkaamiseen. - ma-sa
Lainasin kirjoituksestasi kolme (3)sanaa."Mun pitäis luovuttaa".Mulla olis kans tätä omakohtasta kokemusta ja ammattiauttajien avulla hankittua tietoa.......
- aahoohoo
Eikä oo yleisöö. Jos vaan haluaisitte vähän avitella.
- åpoi
tarmonpäivää vaan kaikille tasapuolisesti
ottakoot kohomaryyppyjä net jokka tarvii
minä en
26 astetta kylymää näyttää mittari, en lähe ulukohommiin
lämmitän uunin ja kellin pankolla - pörri1
alkaa viikko.Lunta tuiskuttaa ja bussit kulkee miten kulkee.No,käväsen pysäkillä katsomassa ja 5 minuttia odottelen,jos ei bussia tule,niin tuun takas kotiin:)
Pirtsakalla mielellä kuitenkin.Miksipä se tästä mököttämisellä muuttuisi.
Hauskaa alkanutta viikkoa kaikille!!!t pörri1 - åpoi
kaikki keskikehon kavennus ohjemat, ny on ilmennyt että kohtuullinen kaljamaha toimii turvatyynynä
heleketti mullaki on oma beerbackki, eikä pikku tölömäsystä posaha niinku airbackki
vai onko se kaljamaha jos ei juo kaljaa?- aahoohoo
niin hirmu lemaskat tulee. kjäh-kjäh-kjäh.
- papio
Raittiina alkaa uusi päivä. Pakkasta riittää. Voisi jo tulla kevät.
- Systerillä
täällä pohjoisen korvessa!:) Onneksi AURINKO PAISTAA, heti kohottaa mielialaa!
- Mira
Kaksi kuukautta tullut tipatonta elämää täyteen, ja tavoitteena olla tämäkin päivä ilman alkoholia. Melkein jo tulee olo että mahtaako sitä ongelmaa ollakaan kun on näin kauan ollut ilman, mutta... jos sen ensimmäisen ryypyn ottaa niin siitä se taas alkaa (kuten ennenkin). Joten enpä ota.
Eilen tuli hiihdeltyä ja tänään vois olla kuntosalipäivä. :o)kahdesta raittiista kuukaudesta.Asenne tuntuu sinulla olevan kohdallaan.Raitista jatkoa päivä kerrallaan.
- Cettuz!
joonatan11 kirjoitti:
kahdesta raittiista kuukaudesta.Asenne tuntuu sinulla olevan kohdallaan.Raitista jatkoa päivä kerrallaan.
kaunis on. Raittiina.
- Ryyppymies
Onnea Sinulle! Päivistä tulee viikkoja ja viikoista kuukausia. Hyvää Jatkoa!
- papio
Onnittelut raittiudesta!
- paranoidi
merkkipäivän johdosta.
- aahoohoo
edellisiin - siis onnitteluin.
Minä toivotan sinulle parasta hyvää koska me olemme sen ansainneet. - Mira
aahoohoo kirjoitti:
edellisiin - siis onnitteluin.
Minä toivotan sinulle parasta hyvää koska me olemme sen ansainneet.Kiva saada onnentoivotuksia :o) Niistä sain iloisen mielen ja hieman lisää voimaa taas jatkaa tätä samaa rataa. Olen nyt "työstänyt" tätä ongelmaa enemmän kuin aikaisemmissa yrityksissäni.
Kuntosalikeikka on tehty ja kuntoa taas kohennettu. Joka päivä jotain liikuntaa, niin alkaa keho toipumaan. Näillä eväillä eteenpäin...
- ma-sa
Yksinkertaisesta asiasta ei kannata tehdä monimutkaista.Tuossa alempana nimimerkki "Mira" kirjoittaa lyhyesti mistä on kyse.Onnea vaan kahdesta kk:sta.
Tälläkin palstalla on avunhakijoita nähtävästi aika usein.Eikä tätä meidän "liirum laarum"ketjun tarkoitusta ymmärrä hän joka ei ole päässyt toipumisessa tarpeeksi pitkälle.En minäkään ymmärtänyt tätä enkä paljon muutakaan ja SYY siihen on että olen alkoholisti.
Tänään en ota,yksin en selviä.Olen onnellinen tänään että juuri minusta tuli alkoholisti.Minulla ei ole koskaan ennen ollut niin paljon ystäviä kuin nyt.Mistähän mahtaa johtua?Siinä kaikille ajattelemista loppupäiväksi. - paranoidi
Selvänä ja tipatta jatkuu.
Viikonloman jälkeen ensimmäinen työpäivä takana, ei meinannut aamulla päässä työrytmiin millään. Siitä huolimatta tämä päivä oli, monta kertaa parempi, kun krapulassa olevat maanantai.
- mussukka1
Taidan minäkin olla yksinkertainen, kun pakkanenkin panee. Pitäisi varmaan pukeutua kerroksittain eikä viuhtoa harmaassa villatakissa puitten hakuun.
Ei ole munista puutetta, haluaisiko Pörri tyhjiin puhallettuja tai kaikkine herkkuineen?
Mukavaa iltapuhdetta kaikille (taidan käydä muissa ketjuissa, nyt kun on pitkästä aikaa aikaa), eikös ole veikeää tämä äidinkielemme. - pörri1
vaan kaikille.On vierähtänyt ilta askarrellessa.
nyt varmaankin täytyy plöräyttää vielä ilta-kahvit:)t pörri1- ma-sa
olikohan taas teletapiaa ku justiinsa plöräytin kahavit.Juomme sen kunniaksi kun emme juo.Kivaa on tää suamen kieli.
- 345665764677
98654587777
- ddssa
Yritä typerä pentu aikuistua.
Edes vähän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074516Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t993267Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881777Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131387Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241213- 521148
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2491144Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101131- 551059