Uusi rajatiedon verkkolehti

Olen vihdoin saattanut päätökseen viime kuukausien projektini.

Nyt siis kotisivullani julkaistu paranormaaliin, ufoihin ja new ageen erikoistunut uusi tutkimusartikkelilehti Novus Scientia.

Tervetuloa tutustumaan!

http://www.mrkala.com/
231996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kerrassaan erinomaista!

Äänestä

Pikaisesti silmäiltynä mielenkiintoinen.
Pitää lukea ehtoolla ajan kanssa.

Äänestä

Onnittelut hienosta työstä!

Äänestä

Onnea vaan valitsemallasi tiellä, se on varmaa että tulet viellä viettämään monia tunteja tuon sivuston ylläpitoon. Siis rankaa työtä siitä että sivistät ja kerrot mielenkiintoisista asioista ja niiden taustoista. Toivottavasti lukijat voivat osallistua omaltakohdin "täydentämään" tietoja tai käsityksiä asioista. Mutta tälläistä monasti hyvinkin jyrkää skeptistä näkemystä tuskin siellä "tarvitaan"...

Asialinjoilla olevat ovat tietenkin hyväsyttäviä, koska heidänkin kantansa kertovat "näkemyksiä & tietoja" asioiden monelta suunnalta. Toivottavsti sinun asiantuntemustasi voidaan käyttää esimerkiksi kysymällä tietyistä ilmiöistä tai havainnoista nykyisiä vallalla olevia käsityksiä tai jopa sinun käsityksiä asioista.

Seuraan mielenkiinnolla asioiden kehitystä. Onnea ja kärsivällisyyttä että työniloa projektillesi ! Sitä tarvitset.

Äänestä
  • Kiitos, runsaasti tunteja tuohon meni ja jatkossakin tulee taas menemään. Artikkelien tarkoitus on tosiaankin toimia keskustelun pohjana ja täydentää/oikoa esitettyjä asioita saa ehdottomasti. Ideana on myös se, että jotkut muutkin innostuisivat kirjoittamaan lehteen asioista hieman pidemmin ja tutkimuksellisella lähestymistavalla. Ajatuksissa on liittää kaikille avoin palaute- tai keskustelumahdollisuus täydentelyä/kritiikkiä varten, mutta se toteutunee sitten kunhan jaksan alkaa tekemään suunniteltuja pikkuparannuksia. Nyt lehti on rykäisty nettiin "pois käsistä" ja voi hengähtää hieman.

    Äänestä

sääntöjen mukaan palstalla ei saa mainostaa.
Tässä tapauksessa palstan sheriffi mainostaa omaa tuotettaan avoimesti.

Äänestä
  • Tuossa on vain maininta sivustosta ! Myydäänkö siellä mahdolliseti jotain ? Näissä kirjoituksissa melkein kaikissa on linkitykset johonkin sivustoon, on siellä yksityisten kuin yritystenkin. Pitäisikö ne sitten kaikki kieltää ? Älä nyt ole noin tyhmä ja ylikriittinen.

    Äänestä

  • kalle kirjoitti:

    Tuossa on vain maininta sivustosta ! Myydäänkö siellä mahdolliseti jotain ? Näissä kirjoituksissa melkein kaikissa on linkitykset johonkin sivustoon, on siellä yksityisten kuin yritystenkin. Pitäisikö ne sitten kaikki kieltää ? Älä nyt ole noin tyhmä ja ylikriittinen.

    Juuri näin eli S24:n sääntöjen mukaan palstalla ei saa "Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua".

    Täsmennettäköön että lehteni ei maksa kenellekään yhtään mitään (paitsi minulle itselleni), joten eipä ilmaisia artikkeleita voi tuotteeksi tai palveluksi kutsua.

    Äänestä

  • old_profile_15739 kirjoitti:

    Juuri näin eli S24:n sääntöjen mukaan palstalla ei saa "Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua".

    Täsmennettäköön että lehteni ei maksa kenellekään yhtään mitään (paitsi minulle itselleni), joten eipä ilmaisia artikkeleita voi tuotteeksi tai palveluksi kutsua.

    maksusta? Säännöissä sanotaan ettei saa ' mainostaa tai markkinoida' tuotetta.

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    maksusta? Säännöissä sanotaan ettei saa ' mainostaa tai markkinoida' tuotetta.

    Ovatko yksityishenkilön kotisivujen mainitseminen tuoteen markkinoimista tai mainostamista ?
    Nyt se pieni järki heti käteen ! Tuolla perusteella täältä loppuisi kirjoittelut heti. Onko se tuote jos sivustolla kerrotaan informatiivistä kirjoituksia näistä aihepiireistä.

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    maksusta? Säännöissä sanotaan ettei saa ' mainostaa tai markkinoida' tuotetta.

    No kyllä tällä säännöllä S24 tarkoittaa nimenomaan maksullisia tuotteita tai palveluita. Muutenhan ei voisi viitata yhteenkään esim. uutispalveluun tai muunlaiseen minkäänlaisia kirjoitelmia tai tekstiä sisältävään nettisivuun, koska sen voidaan nähdä viimekädessä olevan "tuote tai palvelu". Mikä muuten sinun mielestäsi on tuote tai palvelu?

    Siispä yhteenveto: S24:n säännöissä tarkoitetut "tuotteet tai palvelut", joita ei saa mainostaa ovat käytännössä _maksullisia_ sellaisia tai liittyy oleellisesa osana liiketoimintaan. Niitä ei saa mainostaa palstoilla, vaan niitä varten on luotu kunkin osion alle "Osta ja myy" -palsta sekä laaja oma kaupallinen osionsa "Tori". Yksityishenkilön nettisivulla sijaitsevat kirjoitelmat, esseet ja artikkelit, jotka eivät maksa kenellekään mitään eivätkä ole millään tavalla edes osana liiketoimintaa, eivät kyllä takuulla kuulu näiden osioiden alle. Säännöt ovat yksinkertaisia, jos ei niistä ala vääntämään tikkua.

    Äänestä

  • v'''u sua noikeen risoo?????
    Vastaa TAMPIO TAIVE YNGEBYY TAHVO.
    huhuhuhuhuhuh on sulla suuret murheet,no tulossa on kyl;)

    Äänestä

täytyy printtaa.noi adobet on mulle joteski hankalii lukee näytöltä...
PS.Lisää vaan:)
PS2 voimia kans...

Äänestä

kiitos MrKala! Olenkin jo pitemmän aikaa halunnut tutustua tähän dogoni-kansaan.Hyvä aloittaa tästä nyt.

Äänestä
  • Kiitos kiitoksista sinulle ja kaikille muillekin! Jos dogonit kiinnostaa, niin kannattanee siinä tapauksessa lukea tuo Robert Templen "The Sirius mystery", jossa on kylläkin lähes 700 sivua. Toisaalta se on koko tarinan kulmlakivi ja siinä on runsaasti piirroksia, joissa verrataan dogonien piirroksia ja taivaankappaleiden kiertoratoja, sekä niiden hämmästyttävää yhdenmukaisuutta.

    Äänestä

IP-osoitteet?

Äänestä
  • Kyllä kaiketi pystyn yhtä lailla kuin kuka tahansa sivuston ylläpitäjä, mutta eipä tuo harrastus ole koskaan kiinnostanut. Ei myöskään nytkään. Ei siellä mitään nimiä kuitenkaan lukisi, vaan piiiitkä lista numerosarjoja, jotka ovat yhtä informatiivisia kuin satunnaisesti heitellyt pitkät numerolitaniat. Toisinsanoen ne eivät kerro yhtään mitään. Voin myöskin luvata, etten ole takuulla muutamaa kuukautta puurtanut ja kuluttanut artikkeleihin lukemattomia tunteja vain nähdäkseni näitä satunnaisia numerolitanioita. :)

    Äänestä

Kyllä täytyy nostaa hattua et annat meille noin hyvän työsi luettavaksi ilmaiseksi. Pika silmäyksella aineistosi vaikutti mielenkiintoiselta joten laitan sen tulostukseen että lomalla saan lukea ajatuksiasi.

Onnittelut vielä kerran Diploomityöstäsi

Äänestä

peukut, asiallinen ulkoasu todellakin. Sisältöön ei ole vielä tullut tutustuttua kuin pintapuolisesti, mutta nuo lähteiden linkit on kyllä kätevä juttu verkkolehdissä _o/

Äänestä

Hienosti kirjoitettu ja paljon mielenkiintoista asiaa !!! Jatka samaan malliin!

Äänestä

Käyn nykyisin tällä palstalla valitettavan harvoin. Olen keskittynyt puolustamaan ihmiskuntaa pallomaisella kulkuvälineellä avaruudessa huimaakin haipakkaa kiitävän, julman sivilisaation attakeilta. Osalla näistä telluslaisiksi kutsutuista hyökkääjistä kun tuntuvat palikat olevan hieman sekaisin.

Vasta nyt huomasin loistavan projektisi konkretisoituman. Tästä mitä suurimmat kehut - tuonkaltaisen pystyynrykäisy on suurempi työ kuin moni pystyy ymmärtämäänkään. Myös kysyntää asiallisen haihattelemattomalle ja laajaan tietoon pohjautuvalle alan julkaisulle varmasti on.

Kritiikin sanan sijoittaisin taittoon. Ymmärsin, että kyseessä on puhdas verkkojulkaisu - painatuskustannuksethan olisivat mellevät, ja eritoten mainokseton vastaava printtijulkaisu olisi mahdollista lähinnä miljonäärin harrasteena.

Näin ollen kahteen palstaan jaettu teksti ei palvele asiaa optimaalisimmalla tavalla. Se toimii erinomaisesti pystyformaattiin painettavissa lehdissä, mutta vaakanäytöissä hankaloittaa luettavuutta. Yhtenäänpä joutuu kiinnostunut lukija skrollaamaan ylös-alas samankin artikkelin ollessa jaettuna useampaan blokkiin.

Ehdotan, että seuraavissa numeroissa käytät koko ruudun levyistä tekstiä. Kuvat voidaan sijoittaa tekstien väliin - tai panna niissä kohdin teksti kapeampaan palstaan niin, että se kiertää kuvat yhdeltä puolelta. Näin julkaisusi muodostuu täydelliseksi nautinnoksi sellaiselle lukijakunnalle, joka janoaa tämän kutkuttavan kiinnostavan mutta ajoittain epäasiallisestikin käsitellyn genren älykästä polemisointia (tosin tämä käydyn keskustelun määritelmä pätee kyllä lähes kaikkeen muuhunkin telluslaisten humanoidien käymään debattiin).

Äänestä
  • Kiitokset rakentavasta kommentista Särmähdys!
    Oletpa tässä kaksi- vai yksipalstaisuudessa ehdottoman oikeassa ja täytyy ottaa asia harkintaan seuraavassa numerossa.

    Äänestä

Odotan uutta numeroa lehdestäsi. Kiitos vanhasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mrkala kirjoitti:

Olen vihdoin saattanut päätökseen viime kuukausien projektini.

Nyt siis kotisivullani julkaistu paranormaaliin, ufoihin ja new ageen erikoistunut uusi tutkimusartikkelilehti Novus Scientia.

Tervetuloa tutustumaan!

http://www.mrkala.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu