Mac ja PHP

PHP on kai jotenkin uduenaikainen tapa tehdä nettisivuja. Millä Mac-ohjelmilla sellaisia tehdään?
Minun pitäisi tehdä tai teettää sellainen tietokanta, jota voi pitää yllä nettisivulla ja tieto menis kortistoon.
1251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Taidat nyt yrittää hypätä suoraan puun oksalle.. Maasta puuhun noustaan jne...

Selvitä itsellesi ensin mikä on php ja (MySQL) tietokanta ja sitten omat tarpeesi. Muuten sinua ei oikein voi auttaa. Aloita vaikka http://www.php.net/ osoitteen vasemmassa yläosassa olevasta linkistä "introductory tutorial". Käytännössä pitää myös osata kirjoittaa nettisivuja jollain tasolla ennen kuin php:tä voi edes alkaa ymmärtämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle kirjoitti:

PHP on kai jotenkin uduenaikainen tapa tehdä nettisivuja. Millä Mac-ohjelmilla sellaisia tehdään?
Minun pitäisi tehdä tai teettää sellainen tietokanta, jota voi pitää yllä nettisivulla ja tieto menis kortistoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu