Farmaseutit ja muu apteekkihenkilökunta hoi! Ovatko sellaiset lävistykset kiellettyjä, jotka eivät näy työssä? Esim. napa tai korva? Entäs tatuoinnit jotka ovat aina vaatteiden alla piilossa, lantiolla tms.?
Entäs kielilävistys, sehän ei näy kuin näyttämällä, ellei joku katso todella tarkkaan suuhun kun toinen puhuu. Tiedän, että ne eivät kuulu imagoon, mutta ei luulisi haittaavankaan jos kukaan ei tule näkemään niitä.
Entäs kielilävistys, sehän ei näy kuin näyttämällä, ellei joku katso todella tarkkaan suuhun kun toinen puhuu. Tiedän, että ne eivät kuulu imagoon, mutta ei luulisi haittaavankaan jos kukaan ei tule näkemään niitä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että mistä joku työnantaja saa tietää, jos sinulla on nännilävistys, tai jokin vieläkin intiimimpi?? Ainakaan niissä apteekeissa, joissa olen ollut, ei ole ollut lävistysrajoituksia, ja niitä on meillä näkynyt nenässä ja huulessa. Riippuu varmaan apteekkaristakin, mutta yleisesti ottaen, mitä haittaa siitä voisi olla asiakaspalvelutyössä, jos sinulla on napakoru?? Kukaan ei tiedä, kukaan ei näe, eikä se varmaan vaikuta työssä suoriutumiseen.
No hyvä jos ei oo kielletty. Aina oon kuullu kaikilta, että olis. Enkä itse ole ikinä nähnyt edes nenäkorua kenelläkään apteekissa.
Oon ollut suuressa apteekissa, jossa kaikki erikoisemmat lävistykset pärstässä ja esim. musta kynsilakka oli kielletty. Työnantaja halusi siistin vaikutelman. Paidat ja takit napitetaan ylös asti, tummat sukkahousut jalkaan jne.
Tuossa naapurikunnassa oli yksi lävistetty, pitkätukkainen kaveri duunissa apteekissa, jotenkin jäi vaan kuva, ettei hemmo ollut ns. "tavallinen farmaseutti" vaan rinnassa olisi komeillut proviisori se-ja-se -nimikyltti....no enivei, on niitä lävistettyjäkin farmaseutti-proviisoreita töissä. Ei haittaa ainakaan mua!