Mikähän on, kun laittaa Raketin (120) käyntiin niin koneessa alkaa kierrokset nousta ittekseen ja sit sammuu? Tätä on tapahtunut jo hetken aikaa, mikähän ihme siinä on tukossa/rikki? Kone käy kierroksilla kyllä ok, muttei tyhjäkäyntiä laisinkaan muuta kuin pumppaamalla. Kone siis aivan vakio, ei räpelletty mitenkään, on toiminut moitteettomasti aiemmin.
Raket 120 käyntiongelma
Roger
104354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaasarista johtuu. Pitääkö venttiili ja mikä on avautumispaine ?
Moi, sulla on pulssireikä ummessa, eli se pikkureikä joka menee kaasarin pumppukalvosta kauluksen kautta sylinterin läpi kampikammioon.
Milläs sen saapi aukaistua, joutuuko irroittamaan sylinterin vai mitä tehdä?
Onko vika ollut pitkään ja ilmennyt vähitellen? onko koneen/ kaasari ollut auki milloin tahi pois koneesta?
Kerro tuolla toisella foorumilla saat varmasti asiantuntija tietoa siellä.
Foorumille tarkoitit?
Oireet viittaavat bensa pulaan:
- Tankin letku: Mikäli letku/suodatin on tukossa tekee just noin.
- Imukaula halki: ei käy tyhjää ja tulppa ajon jälkeen hassun värinen.
Kaasari on nyt putsattu ja puhalleltu reiät auki,mutta ongelma vaan jatkuu? Mikähän sitä nyt vaivaa, voisiko sylinterin paineventtiili tehdä tuommosta?
katso kaasarin kaulaa valoa vasten, ylä-pintaan tulee hius-halkeama joka aiheuttaa kaikkea hauskaa oireena mm. Tyhjäkäynti puuttuu, kierrokset karkaa (menee laihalle) mikäli kaula on halki joko kaupasta uusi tai Bremelillä halkeama isommaksi ja jotain massaa päälle esim. sikaa ja taas toimii.
Neulaventtiili, mikäli vuotaa saa liikaa ja ei käy eikä kuku, mikäli on pensat jääneet kaasuttajaan, voipi neulan kärkeen tulla kökkö joka jättää neulan vuotamaan.
Ongelman aiheutti rikkoontunut stefa, mikä on eturattaan takana. Kiitos kaikille keskusteluun osallistujille, taas pörisee iloisesti :)