Druzhba/Viipuri

huone hinta

Onko tietoa tämän vuoden hotelli huone hinnoista Druzhba/Viipuri.
Paikan päällä varattuna lienee halvempi hinta.
Bathotellin hinnasto löytyi (http://www.bathotel.ru/ ). Druzhba kiinnostaisi,
kun autolle olisi vartioitu parkki.

14

3013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katja.jkl

      tammikuussa 2700 ruplaa 2hh suoraan varattuna, eli aika kallis. Puhumattakaan yökerhosta, jossa olutkin tais maksaa reilun 4 e eikä edes venäläistä ollut...

      Gerkonissa on myös vartioitu parkki ja pääsee alle puoleen hintaan. Niin ja Drushban parkkiahan voi halutessaan käyttää, missä sitten majoittuukaan (120 ruplaa/vrk).

    • Ihmettelevä

      Mitä mielipuolta muut lukijat ovat venäjän hotellien hintatasosta?
      Olen monesti ihmetellyt sitä miksi sellaisella tasolla kehdataan pyytää korkeimpia hintoja kun suomen kunnollisista hotellihuoneista.
      Suomestahan saa huoneen esim. omenahotellista 45-55€/vrk.
      Veikkaisin , että käyttöaste nousisi huomattavasti jos hinnat olisivat kohtuulliset. 20€ on kattohinta kyllä venäjän hotelleista.

      • ei ole välttämättä

        pelkkää kiusantekoa tai paikallisten kiskontaa. Monesti kaukaisetkin majoituspaikat ovat "moskovalaisten" tms. omistuksessa, ja hinnat annetaan ilman sen suurempia kannattavuuslaskelmia. Druzhban kohdalta en asiaa tiedä, mta eihän se kohtulliselta tunnu. Siksi minä äänestänkin jaloillani.


      • J Huimapää
        ei ole välttämättä kirjoitti:

        pelkkää kiusantekoa tai paikallisten kiskontaa. Monesti kaukaisetkin majoituspaikat ovat "moskovalaisten" tms. omistuksessa, ja hinnat annetaan ilman sen suurempia kannattavuuslaskelmia. Druzhban kohdalta en asiaa tiedä, mta eihän se kohtulliselta tunnu. Siksi minä äänestänkin jaloillani.

        Tuntuu välillä, tai itse asiassa aika usein siltä, että Venäjällä pitäisi hotellit ja kaikki muukin olla lähes ilmaista.

        On totta, että monesti hinnoittelu hotelleissa mnenee överiksi, mutta löytyy aika paljon ihan päinvastaisiakin tapauksia.
        Drushbassa kahden hengen huone ilman telkkaria on ihan kohtuullinen verrattuna suomalaisiin vastaavantasoisiin Cumuluksiin. Jotkut huoneista ovat ihan siistejäkin, eivät ihan kaikki. Aamiainen on hyvä, samoin sauna, eikä vastaanottokerroksenkaan yleisilme mikään huono ole. Siis hintansa väärtti.
        Hotelli Viipuri on hintaansa nähden vastaavia suomalaisia paikkoja huimasti parempi. Molemmissa näissä mainituissa hotlissa on huomioitava sijainti aivan kaupungin keskustassa.

        Muutama uusi pikkuhotelli on lähtenyt lujalla ylihinnalla, mutta pieniä ja hyvin siistejä löytyy suorastaan halvalla Viipurista jopa aika läheltäkin keskustaa.

        Eipä ole pakko Pietarissa eikä Moskovassakaan mennä ökypaikkoihin jos posa ei kestä. Tosi kohtuullisia ja samalla hyvin tasokkaita yöpymispaikkoja löytyy mielestäni vielä helpommin kuin meillä kotimaassa.

        Omat kokemukseni perustuvat satoihin yöpymisiin eri puolella Venäjää, joten äärestä laitaan on paikkoja tullut nähtyä. Itselläni on tarkeintä, että paikka on turvallinen, lämmin ja rauhallisen yöunen antava. Lämmin vesi ja toiletti on tietysti oltava tarjolla. Huoneissa ei paljoakaan tule muuten aikaa vietettyä joten nitsevo niiltä osin.


      • vaikkapa kerran

        Tulipa oikein kokemuksen syvällä rintaäänellä tuo edellytys. 20 euroopan ruplaa maksimissaan venäläisestä hotellihuoneesta. Kaikista ! Joopa joo. Niin, ja viina vapaaksi ja vittu mittansa alemmaksi ainakin Venäjällä.


      • sama
        vaikkapa kerran kirjoitti:

        Tulipa oikein kokemuksen syvällä rintaäänellä tuo edellytys. 20 euroopan ruplaa maksimissaan venäläisestä hotellihuoneesta. Kaikista ! Joopa joo. Niin, ja viina vapaaksi ja vittu mittansa alemmaksi ainakin Venäjällä.

        Olen venäjällä käynyt satoja kertoja ja aina sama peli hotellien hinnoittelussa.
        En tarkoita Viipuria vaan yleensä venäjää.
        Melkein ehjät lankkulattiat ja suihkukin on, tosin vettä ei tule jne... Ja hinta 1200 ruplaa/vrk.Se siitä..


      • edeskerran
        sama kirjoitti:

        Olen venäjällä käynyt satoja kertoja ja aina sama peli hotellien hinnoittelussa.
        En tarkoita Viipuria vaan yleensä venäjää.
        Melkein ehjät lankkulattiat ja suihkukin on, tosin vettä ei tule jne... Ja hinta 1200 ruplaa/vrk.Se siitä..

        Kovapa on ollut kohtalo, lienee kuitenkin muisti pätkivän.


      • katja.jkl

        siitäkin vähän pitää maksaa, mitä sieltä hotellin ulkopuolelta löytyy. Ei ihan äkkiä sais Turkuun houkuteltua ainakaan minua lomailemaan... ;-) Ja suomalaiset hotellit on muutenkin kamalan tylsiä..

        Osa hotelleista on kyllä kalliita (ylihinnoiteltujakin), mutta se on taas hyvä puoli Venäjällä, että monentasoisia ja hintaisia majapaikkoja löytyy. Jopa saman hotellin sisältä voi valita juuri sellaisen, mihin on varaa. Lisäksi on kivaa, kun talvella on paljon halvempaa.

        Mutta mikäs muuten on tuo venäjän hotellien käyttöaste? Kuullut olen, että kesällä Karjalan ja Pietarin hotellit olisi melko täysiä ja itsekään en ole aina saanut juuri sitä mitä olen halunnut.


      • Itäsuomalainen

        Sanelee hinnat, sielläkin.


    • huone hinta

      Kiitos katja.jkl.
      J Huimapää: ”, mutta pieniä ja hyvin siistejä löytyy suorastaan halvalla Viipurista jopa aika läheltäkin keskustaa.” Voisitko mainita nimeltä?
      Mainitsemasi ”turvallinen, lämmin ja rauhallisen yöunen antava (ei välttämätön vaatimus). Lämmin vesi ja toiletti on tietysti oltava tarjolla” ovat toiveita.

      • Novy.most

        Sain sieltä tarjouksen jossa kolmen hengen huoneen hinta olisi n.19 egee per nuppi per yö. Ja se on ihan keskustassa (Krasnoarmeiskaja ulitsa muistaakseni eli lähellä Pyöreää tornia.)

        Siellä ei tosin ole huoneessa omaa vessaa ja suihkua, joten luulenpa että me (kolme muijaa 90-vuotissynttäreillä ;) suuntaamme kesällä Gerkoniin, jossa oli 2HH tammikuussa 1000 rpl eli n.32 eukkaa. En ole saanut sieltä vielä vastausta että onko Gerkonissa 3 hengen huoneita...? Onko täällä kellään tietoa?

        http://www.viipurikeskus.fi on uudistanut sivunsa ja sieltä löytyi monien hotlien ja hostellien e-mailiosoitteet. Hintoja ja huonekokoja ei tainnut noilla sivuilla olla.

        Nový most


      • J Huimapää

        Tänä talvena olen ollut ainakin Atlantikissa, jossa yhdenhengen huoneen hinta on 28 (VC käytävällä)-30 (oma vessa) euroa, hyvä aamiainen. Siisti kun mikä. selfi on hyvä, hinta samoissa jne.


    • vieressä

      sijaitseva Cinderella alus täyttää kaikki vaatimukset.

    • huone hinta

      Kiitos kaikille vastanneille!
      Kyllä näistä olennainen selvisi.
      Ehkäpä joku kerta Tuhkimonkin testaan…
      Aurinkoista päivää!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      193
      1321
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1138
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      860
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      745
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      702
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe