TULEVAT KESÄ-ÄIDIT!!!

Kesä-äiti 06

Hei!
Selaillut olen tätä palstaa jo paljonkin. Täällä paljon hyödyllistä tietoa ja hyvä paikka jakaa kokemuksia. Itse ensisynnyttäjänä olen kokenut tämän mukavaksi paikaksi ja olenkin moneen mieltä askarruttavaan kysymykseen löytänyt vastauksia.

Ajattelinkin tässä että olisi mukava löytää mukava "mammaporukka" jossa kirjoitella kuinka raskausaika ´sujuu, ja jakaa kokemuksia. Itsellä laskettu aika 3.7 ja millään en jaksaisi odotella vauvan syntymää, tälläkin hetkellä vaavi iloisesti potkiskelee tuolla masussa... varmaan tietää että äiti on etsimässä mukavia vauvakamuja :) Kirjoitelkaa jos kiinnostaa vaihtaa ajatuksia. :)

15

1454

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angel06

      moikka!mä olen kans ensimmäistä odottava ja kesäkuun 30. päivä on laskettu aika..olis kyllä kiva vaihtaa kuulumisia samoihin aikoihin synnyttävien kanssa..

    • Krista-Mari

      la 5,7 ,esikoinen on silloin 2v4kk ,joten sopiva väli tulee sisaruksille .Hyvin täällä on jaksettu.Tosin päivällä vaatii jonkun mittaiset unet ja illalla ajoissa nukkummaan viimeistään klo 22,00 .

    • Kesämami06 x3

      Kesämamma! =)
      Kolmatta odotellaan..
      La 4.7 ja poika tuloillan.
      Aikaisemmat lapset silloin 7v ja 6v eli ikäeroa tulee kivasti! Ihan kuin esikoista tässä odottelis!=) Kaikki niin uutta, kun edellisistä niin pitkä aika..

      Otetään toi "Kesämammat" vaik meijän "logoks" ni löydetään aina toisemme??

      "Tapaamisiin" Taas!

      • katja

        Moi kaikille ja lämpimät terveiset!

        Eilen tuli mulle postissa äitiyspakkaus! Onneksi. Pidän enemmän tästä viime vuoden mallista, kuin uudesta pakkauksesta! Vaatteet vain ovat kovin isoja. On kai ihan pakko lähteä ostamaan uusia pienempiä vaatteita jahka vauva syntyy ;) Itse en ole tehnyt vauvalle vielä mitään hankintoja, sillä odotan ihan loppuun asti. (ainakin yritän ;) )

        Anopin kanssa on otettu yhteen moneen otteeseen, mutta onneksi tuokin asuu kaukana! Anoppi kun tuntuu tietävän kaikesta kaiken ja minä en mistään mitään, esikoista kun odotan.

        Palataan asiaan ja kirjoitellaan!


    • pirpana

      odotellaan täälläkin syntyväksi 10.7. Samoin ei malttais enää odottaa että saisi jo vauvan syliin, mutta toisaalta tämä odotusaika on kertakaikkisen mukavaa aikaa. Kaikki kun on ainakin toistaiseksi mennyt ihan loistavasti ja vauvan potkuja on kuunneltu jo viikolta 17 alkaen. Vähän kyllä hirvittää jos tulee kovin helteinen kesä-heinäkuu... mukavaa odotusta kaikille!

      • Nina

        Ja laskettu aika olis sitten 7.7. Olis tosi kiva vaihdella muiden kanssa kuulumisia,koska yksikään kavereistani tai muista tutuistani ei odota/ole synnyttänyt vuosiin vauvaa..joten olen tosi yksin odotukseni kanssa kaikesta tuesta (vanhemmilta & avomieheltä) huolimatta..


    • kesäkuunmami

      hyvin on odotus sujunut.välillä lueskelen tällä palstalla.ensiodottaja.tosiaankin la on kesäk.alussa.jännää.iloinen olin -05 pakkauksesta.maha on jo metrin ympärykseltään!kuinkahan isoksi kasvaakaan.vaivoja ei pahemmin.närästys alkanut-jota kyllä on ollut ennen raskauttakin.lueskelen ja nautin liikunnasta.mitään en ole ommellut tai väsäillyt itse.kumpihan sieltä tulee.alkaakohan synnytys jännittämään..sulaisipa lumet nopeesti.ihanaa kun on kevät!

    • Sarak

      Hei!
      Täällä myöskin yksi ensimmäistä odottava. Vointi ollut viime aikoina hyvä, varsinkin kun järkyttävä ja pitkään kestänyt pahoinvointi näyttäisi vihdoin väistyneen. Pahoinvoinnin seurauksena olin pitkään aika väsynyt ja heikossa kunnossa, kun painokin vaan laski. Mutta kyllä tämä tästä...nyt jo näyttää ja tuntuu paljon paremmalta. Tänään viikkoja täynnä 21 ja iltapäivällä meno rakenneultraan. Odotan jo sinne menoa innolla ja toivon tietenkin että kaikki on hyvin. Iloista odotusta kaikille!

    • Rania

      Kesävaavia ja esikoista malttamattomana ootellaan ;) Meillä aika menny muuten loistavasti, mut nyt kivuttomien supistusten rinnalle on tullu myös sellasii kivuliaitaki supistuksia.. Lääkärinla parin vkon päästä ja sinne meinasin ainaki kattella, mitä nuo on. En usko että syytä huoleen, ei ne niin paljoo satu :/ Ei oo mitään vti-oireita tms, ni ei kait se auta ku levätä :) Onko muilla supistellu "ihan oikeesti"?

      Kk:n päästä myös synnytystapa-arvioon, ku todennäk. tehään keisarileikkaus.. Suunnitellut keisarileikkaukset tehään kuulemma 7pv ennen laskettua aikaa, ni ei tarvis ihan loppuun asti ootella ;D Ei sentään aleta hoppuileen mut kuiteski :D :D

      Ihanaa odotusaikaa, ollaan kuulosella :)

      Rania ja "Perttu" rv 25 4

    • Miia-79

      La 3.7 ja talvi tuntuu niin pitkältä...toivoin jo viime viikolla, että pakkaset vihdoin hellittäisivät ja kevät koittaisi, mutta tänään mittari näytti -25...Ei millään jaksaisi odottaa että pääsee mammalomalle!

      Painoa on tullut 5kg lisää (nyt 178cm / 70kg), ja huomasin viikonloppuna että vähän alkaa selkää painamaan. Se kun ei ikinä ole ollut vahvin puoleni. Onneksi jaksoin eilen raahautua salille; pitää vain jatkaa samaan malliin. Vähän kuitenkin pelottaa, kuinka selkäsärkyinen minusta tuleekaan.

    • Täällä ollaan rv 21 5, eli la on 13.7 Hyvin on muuten mennyt mitä nyt tällä hetkellä saikulla oon, mutta vauvalla kaikki ok, potkii kovasti. Ekat liikkeet tunsin rv 15 0 ja nyt jotain pari viikkoa on näkynyt jotkut potkut ulospäinkin!

      Kovasti vauva viihtyy oikealla puolella, on tosi ihanan näköistä kun maha on oikein pullea ja kova oikealta puolelta! Ootteko muut huomanneet että vauvoillanne olisi lempipuoli missä köllötellä?

      Ei jaksaisi odotella että pääsisi jo ostelemaan pinnasänkyjä sun muita, vaatteita on jo vähän osteltu kaupasta ja kirpparilta. Ajateltiin että tän kuun lopussa tai ens kuun alussa lähdetään ostaa noita huonekaluja ja muita isompia ostoksia.

      On kyllä mielettömän ihanaa aikaa! Kaikille mukavaa odotuksen jatkoa!

      • Ansku

        Moikka!
        Mulla on tosiaan myös laskettu aika 13.7. Viime viikolla ostettiin jo vaunut. Muuta ei olla vielä hankittu ja jotenkin hirvittää hankkia jo näin "ajoissa". Hassua, miten nopeesti tää raskaus oikestaan meneekään. Aattelen koko ajan olevani vielä ihan alussa, mutta niin se vain masu kasvaa kovaa tahtia! Toisaalta aika tuntuu matelevan. Ois ees jo kevät ja lämmin, ni ei tarvis yrittää ahtautua talvitakkiin. Alkaa kaikki takit olemaa räjähtämispisteessä, jos nyt saa enää kiinni!

        Oon myös huomannu saman, että vauva viihtyy toisella puolella. Potkut tuntuu lähes aina vasemmalla puolella. Onkos teillä muilla välillä vähän hiljaisempia päiviä potkujen suhteen ja välillä sitten taas oikein rymistelypäiviä? Meijän vaavi on joskus tosi hiljanen ja oikein täytyy herätellä, että onko siellä kaikki hyvin. Nyt on taas ollu vilkasta tänään! :)


      • Ansku kirjoitti:

        Moikka!
        Mulla on tosiaan myös laskettu aika 13.7. Viime viikolla ostettiin jo vaunut. Muuta ei olla vielä hankittu ja jotenkin hirvittää hankkia jo näin "ajoissa". Hassua, miten nopeesti tää raskaus oikestaan meneekään. Aattelen koko ajan olevani vielä ihan alussa, mutta niin se vain masu kasvaa kovaa tahtia! Toisaalta aika tuntuu matelevan. Ois ees jo kevät ja lämmin, ni ei tarvis yrittää ahtautua talvitakkiin. Alkaa kaikki takit olemaa räjähtämispisteessä, jos nyt saa enää kiinni!

        Oon myös huomannu saman, että vauva viihtyy toisella puolella. Potkut tuntuu lähes aina vasemmalla puolella. Onkos teillä muilla välillä vähän hiljaisempia päiviä potkujen suhteen ja välillä sitten taas oikein rymistelypäiviä? Meijän vaavi on joskus tosi hiljanen ja oikein täytyy herätellä, että onko siellä kaikki hyvin. Nyt on taas ollu vilkasta tänään! :)

        tosiaan voisi jo lämpimämpi tulla! Ei enää jaksais pakkasia ja lunta. Oon aina ollut sitä mieltä että heti uuden vuoden aaton jälkeen sais kaikki lumet sulaa ja tulla lämmin :)

        Välillä on kyllä noita hiljaisia päiviä ja toisinaan tuntuu että möyrii monta tuntia putkeen ja sit rauhottuu. Yleensähän se illalla tai sohvalla levätessä aloittaa potkimisen. Nyt on kyllä tässä koneella ollessa kokoajan potkinut. Tosi ihana fiilis on kun liikettä tuntuu! Ja yleensä tietenkin lopettaa liikkumisen kun rupean katsomaan jos taas näkyisi ulospäin tai kun mies laittaa käden päälle tai katsoo :)


    • Täällä kaikki kolme voi erinomaisesti! elikkäs joo, ensimmäisiä odotellaan ja heti tulee kaksinkappalein:) La on 8.7 ja tänään käytiin neuvolassa, sekä äiti että pikkuiset voivat erinomaisesti. Sydänäänien kuuntelusta ei meinanu tulla mitään kun siellä pidetiin kamalaa jytää :)
      Pikkuhiljaa pitää vissiin alkaa katselemaan vauvojentarvikkeita ja vaatteita, niitä tulee tarvitsemaan paljon kun kaksinkappalein saa ostella. Olisi kiva saada juttuseuraa toisista odottajista tai ainakin lueskella täällä miten toiset voivat!
      Odottamisen jatkoja kaikille ja kuulemisiin :)

      • kesäkuunmami

        mie en osaa sanoo missä vauva on millonkin.siis tuntuu liikkuvan vaikka miten.puksauttelee vaikka minne suuntaan ja joka päivä taitaa yhtä paljon liikkua.kova liikehdintä ei kuitenkaan haittaa millään tavalla.ehkä eri juttu sitten kun tila käy vauvalla ahtaaksi.ihanaa oli eka kerta nähdä muksautukset vatsan pinnalta!ja liikkeitä kuunnella muutenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      56
      1189
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      68
      1169
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      901
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      899
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      896
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      773
    7. 48
      756
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      41
      717
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      702
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      676
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      661
    12. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      137
      628
    13. 60
      619
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      614
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      52
      571
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      58
      539
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      531
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      494
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      19
      482
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      457
    Aihe