Tulipahan taas luettua Espoolaisen paikallislehden yleisönosastolta, kuinka joku perhepäivänhoitaja ilmoitti, että hänen tietääkseen kuntoradoilla ei ole määritelty hiihtosuuntaa ja että hän painelee siellä lasten ja isojen koirien kanssa ihan mihin suuntaan haluaa. Kuulemma on hyvin aikaa vaihtaa koiran pitkä hihna lyhyeen jos joku tulee vastaan. Jo vain, jos joku on sattumalta käynyt esim. Espoon keskuspuiston kuntoradalla hiihtämässä, niin varmasti tietää, että vastavirtaan menijällä on kusta päässä. 1500 km olen tänä talvena hiihtänyt ympäis Suomea ja ainoat 2 kertaa olen juuri tuolla radalla kaatunut, kun laskut on vauhtikelillä niin tiukkoja. Ymmärrän kyllä ja väistän, jos joku menee tasamaalla lasten kanssa väärään suuntaan, mutta että kuntoradalla, jossa on vain yksi latu baanan oikeassa reunassa!! Kyllä pitäisi ymmärtää, että kyse on 1-suuntaisesta reitistä. Pitääkö sinne kuntoradoille mennä hölmöilemään ja tekemään kiusaa sellaisille, jotka hakevat haastetta vaativista radoista. Voisivat nuo hullut joskus ajatella muitakin kuin itseään. Pitäisikö hiihtoladuilla kohta vaatia samanlainen green card (white card?) kuin golf-kentillä hölmöilyiden estämiseksi.
vastasuuntaan hiihtäjät
hengenvaara
101731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllähän tuota jaksaa aina ihmetellä, luulisi että jos on selkeä kiertosuunta, niin kaikki sitä noudattaisivat.
Mutta se ei vaan mene niin, aina löytyy syntymäjästipäitä, joiden pitää mennä oman mielen mukaan, vaikka se tekisi muille kiusaa kuinka paljon tahansa.
Olin myös hiihtämässä valaistulla pururadalla missä missä nainen talutti koiraa tälläisellä pitkällä "rullataluttimella" koira pelästyi ja syäksui toiselle puolelle latua jolloin laskin päin talutinhihnaa, koira kiljaisi ja juoksi metsään kun talutin katkesi. Sain kauheat haukut emännältä ja kutsun tulla poliisi laitokselle selittämään vandaalia käytöstäni.
Taitaa olla koko maan kattava ongelma. Jopa paikallisen seuran pienet hiihtokoululaiset tulevat vastaan väärään suuntaan. Jotain rotia ja ymmärrystä pitäisi ohjaajillakin olla varsinkin kun oikein merkein on osoitettu hiihtosuunta ja varoitettu "vastakarvaan" hiihtämisestä, joka on kaiken muun lisäksi hengenvaarallista. Jos ei muusta niin luistelujäljistä voi päällä varustettu päätellä hiihtosuunnan. Niin ja miksi yleensä pitää mennä kävelemään hiihtoladulla...
reunassa sitä muutenkin liikenteessä mennään, luulis siitä pystyvän päättelemään kulkusuunnan.
Harvassa paikassa on luvallista ja turvallista hiihdellä koirien kanssa. En ymmärrä miksi pitää vielä se hauveli tuoda sinne ladulle. Monet varmaan ajattelee että kyllähän tänne yksi sopii. Mutta pian niitä on monta. Ja se sama juttu ladullakin. Jos ja kun koira tekee tarpeensa niin sitä kökköä ei voi heittää metsään vaan se pitää jättää siihen paanalle. Keväällä varsinkin on upean näköistä kun latukone levittelee sen muutaman metrin matkalle. Käyttäkää järkeä hyvät koiranomistajat. Uskon että sitä senverran löytyy kun oikein pinnistätte.
Mä oon saarnannut tästä ennenkin ja aion jatkossakin esittää mielipiteeni, vaikka kuinka muut pitävät hulluna tiukkapipona. Eli ladulle EI kuulu muut kuin hiihtäjät ja vastakarvaan suksija menkööt katsomaan itseään peilistä.
Aivan liian monta vaaratilannetta on aiheutunut vuosien varrella laduilla hoipertelevista kävelijöistä, koiranulkoiluttajista ja lastenvaunujen kärrääjistä. Ei niillä suksilla tuosta vaan pysähdytä, joten minä en ymmärrä sitä, miksi sinne ladulle pitää väkisillä työntyä!
jos hiihtouralla on kaksi perinteisen latua reunoilla ja keskellä luistelu-ura,silloin latu on kaksisuuntainen.
asiasta tapellaan. Eli joku zombi väitti, ettei ladulla kävelyä voida estää...
Liikuntatoimi onneksi pitää puolensa.
http://www.esaimaa.fi/arkisto/vanhat/2006/03/07/index.html
mutta kattokaa arkisto ja sieltä alueuutiset ja sieltä 7.3. otsikolla saako ladulla kävellä...
Hyvä, että jossain on asiaan puututtu. Hienoa! Saataisiinpa muuallakin samanlainen ryhtiliike.
Tässäpä tuo linkki muuten paremmin
http://www.esaimaa.fi/arkisto/vanhat/2006/03/07/alueuutiset/juttu6/sivu.html