Mitä japanilaiset syövät aamuisin?
Muuttuko ruokalaji päivää kohtin, ja siitä iltaan?
Kiitos :)
Mietin, et jos itsekin aloittaisi syömään japanilaisittain.. :) varmaan hullu ajatus
Muuttuko ruokalaji päivää kohtin, ja siitä iltaan?
Kiitos :)
Mietin, et jos itsekin aloittaisi syömään japanilaisittain.. :) varmaan hullu ajatus
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysymyksesi on sen verran laaja ettet varmaan saa siihen kattavaa vastausta.
Hyvä aloitus olisi varmaan wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_food
Mutta omasta kokemuksesta sen verran että vaimoni syö kotona ollessa riisiä joka aamu. Eli tuosta voit lähteä liikkeelle.
Sen lisäksi kananmunat ja maitokahvi maistuvat aamuisin.
Aamu alkaa yleensa riisilla, miso-keitolla, natolla ja tee/kahvilla. Illalla on vuorossa riisia, miso-keittoa ja siihen lisukkeena joka kalaa, lihaa, kanaa... Voita ja kermaa ei ruuanlaitossa juuri kayteta. Lihastakin imetaan taloupaperilla liika rasva pannulta ennen tarjoamista.
Lounas on yleensa joko tyopaikalla (bento) tai pikaisesti pikaruokaloissa, joista suosituimmat ovat raamen-, soba- ja tonkatsu ravintolat.
Bento= lounas"boxi", johon vaimo/äiti laittaa miehelle lounaan mukaan.
Miso=Soijapavuista tehty hapatettu papu "mössö" jota käytetään keiton pohjana
Raamen(Ramen)= Muistaakseni tattarijauhoista( vai oliko se Soba?) tehtyjä nuudeleita ja nuudelikeittoa.
Soba= venhnäjauhoista tehtyjä nuudeleita
Tonkatsu= Leivitetty porsaanliha leike
Tyypillisiesti japanilainen aamiainen koostuu esim. seuraavista:
- Riisi (aina "must")
- Kala (paistettu tms.)
- Pikkelsi (hapatetut kasvikset)
- Merilevä jossakin muodossa
- Makeat pikkukalat
- Miso-keitto
- Tee: Ruskea tai vihreä
Jos olet tottunut ruisleipään ja piimään, niin kyllä tuossa on sopeutumista. Jos leipää onnistut Japanissa aamiaiselle saamaankin, on se amerikkalais tyylistä vaaleaa vehnä "pullaa".
Toisaalta jos pystyy aamulla syömään tukevan japanilaisen aamiaisen, niin lounaan voi sen jälkeen huoletta jättää väliin.