Mitä japanilaiset syövät aamuisin?
Muuttuko ruokalaji päivää kohtin, ja siitä iltaan?
Kiitos :)
Mietin, et jos itsekin aloittaisi syömään japanilaisittain.. :) varmaan hullu ajatus
Aamiaisena?
4
823
Vastaukset
- JapanilaisenMies
Kysymyksesi on sen verran laaja ettet varmaan saa siihen kattavaa vastausta.
Hyvä aloitus olisi varmaan wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_food
Mutta omasta kokemuksesta sen verran että vaimoni syö kotona ollessa riisiä joka aamu. Eli tuosta voit lähteä liikkeelle.
Sen lisäksi kananmunat ja maitokahvi maistuvat aamuisin. - Docomo
Aamu alkaa yleensa riisilla, miso-keitolla, natolla ja tee/kahvilla. Illalla on vuorossa riisia, miso-keittoa ja siihen lisukkeena joka kalaa, lihaa, kanaa... Voita ja kermaa ei ruuanlaitossa juuri kayteta. Lihastakin imetaan taloupaperilla liika rasva pannulta ennen tarjoamista.
Lounas on yleensa joko tyopaikalla (bento) tai pikaisesti pikaruokaloissa, joista suosituimmat ovat raamen-, soba- ja tonkatsu ravintolat.- Maailman Matti
Bento= lounas"boxi", johon vaimo/äiti laittaa miehelle lounaan mukaan.
Miso=Soijapavuista tehty hapatettu papu "mössö" jota käytetään keiton pohjana
Raamen(Ramen)= Muistaakseni tattarijauhoista( vai oliko se Soba?) tehtyjä nuudeleita ja nuudelikeittoa.
Soba= venhnäjauhoista tehtyjä nuudeleita
Tonkatsu= Leivitetty porsaanliha leike
- Maailman Matti
Tyypillisiesti japanilainen aamiainen koostuu esim. seuraavista:
- Riisi (aina "must")
- Kala (paistettu tms.)
- Pikkelsi (hapatetut kasvikset)
- Merilevä jossakin muodossa
- Makeat pikkukalat
- Miso-keitto
- Tee: Ruskea tai vihreä
Jos olet tottunut ruisleipään ja piimään, niin kyllä tuossa on sopeutumista. Jos leipää onnistut Japanissa aamiaiselle saamaankin, on se amerikkalais tyylistä vaaleaa vehnä "pullaa".
Toisaalta jos pystyy aamulla syömään tukevan japanilaisen aamiaisen, niin lounaan voi sen jälkeen huoletta jättää väliin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467565
- 334173
- 573685
- 503170
- 172856
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons572471- 542388
- 402329
- 452322
- 162266