Viittomakielisiä uutisia maailmalta?

make

En löytänyt hakukoneen kautta maailman kolkosta kuurojen viittomakielisiä uutisia joka näyttää netissä uutisia. Haluaisin nähdä sen, voisiko joku auttaa etsiä ja antaa tähän www.osoitteen, kiitos etukäteen!!t.mek

p.s en osaa tarpeeksi englantia :(

5

1387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Jos ymmärsin oikein haluat katsoa nimenomaan ulkomaiden viittomakielisiä uutisia? Laitoin hakusanaksi "Sign language" ja "News".

      Esimerkiksi BSL viittomakielisiä uutisia löytyy osoitteesta : http://www.signpostbsl.com/

      Sieltä valitaan kohta: SignPostNews, klikataan haluttua otsikkoa ja videon alareunasta BSL translation.

      Toivoittavasti BSL sujuu, minä en kuulevana ja jonkinverran viittomakieltä osaavana ymmärtänyt mitään...

    • E.T.

      HEI!!

      Löydät suomeksi viitotut uutiset ylen sivuilta eli www.yle.fi/viitomakielisetuutiset.
      Et tuo julki haluatko suomeksi vai englanniksi kyseiset uutiset. Meidän viitomakielemmehän ei ole kansainvälinen, sormiaakkoset taitaa olla ainoa, miten on numerot?
      Hyvää kevään jatkoa!!

      ET

      • Numerot 1-5 näyttäisi olevan melko samanlaiset kaikkialla. Sen jälkeen on eroja. Nämä, sormiaakkoset, satunnaiset samanlaiset viittomat ja ilmeisesti jonkin verran yhtenevät rakenteet. Ei tosiaan riitä ymmärtämiseen asti... Videoita suomalaisella viittomakielellä löytyy todella köyhästi toisin kuin vierailla viittomakielillä. Tosin uutisia en ole löytänyt niilläkään.


    • Radioon

      Tasa-arvon nimessä minä vaadin viittomakieliset uutiset myös radioon!

      • Jooseppi Juro

        Millonkas radiosta kuvaa on tullut? joko olet torvelo tai pilailet!Minua ei muuten viittomakieliset uutiset kiinnosta. Luen uutiset lehdestä. Useammastakin. Tv-uutisista oli millä kielellä hyvänsä ei paljon kostu. Kuhan nyt saapi semmoiset pikauutiset..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2679
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2363
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2074
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      39
      1975
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1738
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1309
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      972
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      914
    Aihe