Ostaisin...

Olen naimisissa ja meillä on kaksi lasta. Olemme jo pitkään unelmoineet omasta asunnosta. Unelma on kuitenkin kaatunut joka kerta siihen, ettei meillä ole ketään joka voisi taata meidän lainan. Meillä ei myöskään ole mitään säästöjä, emmekä omista osaketta yms. Onko olemassa mitään keinoa, jonka avulla olisi mahdollista saada laina, vaikka ei ole takaajaa?
72578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kysymys: jos kaikki menee, mikä tulee, niin miten pystyisitte jatkossa 1) rahoittamaan kuukausierät, 2) pitämään huolta asunnon kunnosta tekemällä/teettämällä remonttia tai 3) huolehtimaan yllättävistä kuluista, esim. asunnon laitteiden/koneiden rikkoutuminen, vesivahinko jne.

Osoittakaa itsellenne, että kykenette säästämään edes sen 15% pesämunan asunnosta ja menkää sitten pankin tiskille sen pääoman kanssa. Ja jos koette, että tuo 15% on mahdotonta säästää, silloin teidän on tyydyttävä halvempiin kohteisiin huonommilla alueilla, jolloin omarahoitusosuuden säästää nopeammin. Elämä on. No can do.

Äänestä
  • Halua omaa asuntoa niin paljon, että olisin valmis asumaan esim. pienemmässä vuokra-asunnossa, jotta voisin säästää käsirahan. Asunnon lainan lyhentäminen ei varmasti olisi ongelma, koska maksammehan tässä nykyisessä asunnossa kohtalaisen kovaa vuokraa. Asunnon muut kustannukset ovat asia erikseen.

    Äänestä

Olishan tuota saanut Nordeasta 175 000 euron lainan 2200@ nettotuloilla ilman takaajia ja alkusijoitusta.

En uskaltanut ottaa. Niin rajoilla maksukyky, että koron noustessa olisi noutaja tullut.

Äänestä

mainosti Säästöpankki Nooa jotain uutta systeemiä, jolla asunnon saa ilman takaajia, tosin taitaa olla joku lisämaksullinen juttu, mutta kannattaa varmaan kysellä.

Äänestä

Nooa pankista saa tosiaan lainaa ilman takaajia. on ns. täystakaus. Siinä on alueellisia eroja asuntojen maximihinnan suhteen joten kannattaa ihan rohkeasti vaan käydä kysymässä kyseisestä pankista lainaa. Meille olisivat lainan myöntäneet ilman takaajia ,omaisuutta tai muuta vakuutta. Otettiin kuitenkin samanlainen laina toisesta pankista peremmilla maksuehdoilla. rohkeasti pankkiin vaan.

Äänestä
  • Kyllä sampostakin saatiin vuosi sitten laina ilman takaajia tai ilman suurempia säästöjä. Otettiin valtion takaus siihen ja lopussa asunto takuuna. Makso muistaakseni jotain 500e se valtiontakaus.
    Kannattaa ihmeessä mennä pankkiin, vaikka muuallekin kun Nooaan..? ja siellä laskette minkälaiseen lainaan teillä olisi varaa.. ei meilläkään mitkään huipputulot ollu, mä tein sillon puolpäivää töissä. Kyllä siellä tarkkaan lasketaan onko maksukykyä ja miten jää rahaa elämiseen..
    Rohkeasti vaan varaamaan aika pankkiin :)

    Äänestä

Nordeaan on ainakin kevään aikana tulossa takausvakuutus. Eli asuntolainassa asunto takaa sen 75% ja loput 25% takaa vakuutusyhtiön myöntämä takausvakuutus.

Takausvakuutuksesta maksetaan takausmaksu.
Esim. 100000€ lainalle, johon tarvitaan 25000€ takaus, maksu noin 1220€. Takausmaksu peritään vain kerran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos voisin kirjoitti:

Olen naimisissa ja meillä on kaksi lasta. Olemme jo pitkään unelmoineet omasta asunnosta. Unelma on kuitenkin kaatunut joka kerta siihen, ettei meillä ole ketään joka voisi taata meidän lainan. Meillä ei myöskään ole mitään säästöjä, emmekä omista osaketta yms. Onko olemassa mitään keinoa, jonka avulla olisi mahdollista saada laina, vaikka ei ole takaajaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu