Viestintävirasto: DNA surkea

http://www.ficora.fi/suomi/tele/palvelu.htm

DNA, Kolumbus ja Saunalahti surkeimmat.

Suurista firmoista paras on Elisa.
10738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eikös noi KOLUMBUS,SAUNALAHTI JA ELISA ole samaa puulaakia ?Tekeekö se LIITTYMÄN paremmaksi jos vastataan nopeasti ja jos puhelu on kaikille maksuton.Eikö ne ole kaksi eri asiaa liittymä ja yritys.Eihän sinulla ole Elisa taskussa vai onko?
Paras yritys on sellainen jonne ei tarvitse soitella jatkuvasti jostain ongelmasta vai mitä?

Äänestä

Dna liittymämäärä on noussut lähes 100000 tänä vuonna, ja se tietysti vaikuttaa vastausaikaan, mutta kaukana on kolumbus ja helkkarin kaukana saunalahti, joten ihan hyvää keskitasoa vielä.
Tosin kohta pitää palkata lisää henkilökuntaa sille firmalle, joka hoitaa asiakapalvelun.

Äänestä
  • Mutta asiakaspalveluhenkilöstöä EI palkata lisää. DNA ei pysy kilpailussa mukana, jos se rupeaa lisäämään henkilöstöä. Alaspäin mennään...

    Äänestä

  • Anski kirjoitti:

    Mutta asiakaspalveluhenkilöstöä EI palkata lisää. DNA ei pysy kilpailussa mukana, jos se rupeaa lisäämään henkilöstöä. Alaspäin mennään...

    Jos asiakasmäärä nousee koko ajan, niin miksi se on muka alamäkeä?
    Onneksi fiksuja suomalaisia on koko ajan enemmän ja kotimaisin pärjää hyvin:)

    Äänestä

Kaikki operaattorit menettelevät hintamerkintäasetuksen vastaisesti.

em. asetuksen mukaan asiakkaalla on oikeus teitää hinta tai hinnoitteluperuste ennen tuotteen/palvelun hankintaa.

Yleensä siis hinta, mutta esim. omenat ovat tuote, joista yleensä ilmoitetaan kilohinta, koska yksittäisen omenan paino voi vaihdella. Samoin telealalla on yleistä ilmoittaa hinnoitteluperusteena minbuuttihinta, koska puhelun hinta yleensä riippuu sen pituudesta, jota ei voi etukäteen tietää.

Tähän asti ok.

Mutta esim dna Helmi -liittymän hinnastosta:

puheluhinnat:

dna-liittymiin: 2 c/min
muihin liittymiin: 9 c/min

ennen matkapuhelinnumeron siirrettävyyttä tuo oli riittävä hinnastoksi, koska tuolloin 044 -alkuosa kertoi numeron olevan dna -liittymä, ja halveman hinnan siten olevan voimassa.

Mutta nyt numeron siirrettävyyden myötä tilanne on mutkistunut, koska mikä tahansa mobiilinumero voi olla minkä tahansa operaattorin liittymä.

Nykyisin voidaan juridisesti pätevänä hinnastona pitää em. hinnaston ja http://www.siirretytnumerot.fi/ -osoitteessa toimivan tiedotuspalvelun yhdistelmää.

Hintamerkintäasetusta kuitenkin rikotaan seuraavilla tavoilla:

a) Kun numero on juuri siirtynyt, em. palvelu saattaa hetken antaa vanhaa ja siten virheellistä tietoa, jolloin asiakkaalle muodostuu väärä käsitys puhelun hinnasta.

b) Jos em. palvelu ei teknisen vian takia toimi

c) Vaikka annettu tieto olisi oikea, jos sekunnin myöhemmin tehty kysely voisi antaa eri tuloksen, jos numero on juuri siirtymässä. Näin asiakas voi saada antohetkellä oikean tiedon, mutta jos soittaa tuohon numeroon 2s päästä tiedon saamisesta, tieto on voinut vanhentua näiden 2s aikana, jos vastapuolen uusi liittymä on juuri auennut eri operaattorilla, mutta samalla numerolla!

d) Palvelun käyttöehdot kieltävät automaattisen käytön. Kuitenkin on aivan laillista ohjelmoida PC soittamaan henkilön puolesta. Myös PC -ohjelmalla pitäisi olla oikeus selvittää operaattori hinnan selvittämiseksi! Tuon oikeuden epääminen on hintamerkintäasetuksen vastaista.

Viestintävirasto on surkea, kun se ei välitä puuttua selviin epäkohtiin, joiden olemassaolo rikkoo voimassa olevaa asetusta, eli hintamerkintäasetusta!

Mutta ehkä kaikkien kannattaa siirtyä Skypen tai muun vastaavan käyttäjäksi. Kun operaattorit eivät halua uskoa hyvällä, ehkä niiden tulojen reipas tippuminen, kun kansa siirtyy kännykän käytöstä skypettäjiksi, saisi operaattoritkin tajuamaan. Sääli, että järkipuhetta ei haluta kuunnella, vaan vasta tuoljen putoaminen saa päättäjät heräämään.

Tässä mielessä muuten kannattaa valita laajakaistaksi htv, jos siihen on mahdollisuus. Onhan htv:ssäkin vikansa (ei se täydellinen ole!) mutta se on kuitenkin ainoa teleoperaattoreista erillinen taho, joka tarjoaa laajakaistaliittymiä (kaapelimodeemi). Muut operaattorit, kun kuuluvat samaan konserniin gsm -operaattorin kanssa, luultavsti tulevat estämään skypen toiminnan laajakaistaliittymissään.

Tälle viestintävirasto ei luultavasti tee mitään, toteaa vain, että operaattoreilla on täysi oikeus tarjota sellaista laajakaistaa, jossa skypen käyttö on tahallaan estetty, eihän sellaista ole kenenkään pakko tilata.

Suomessa kun viestintävirasto tuntuu yleensä olevan operaattorin paras kaveri, asiakasta vastaan.

Edellyttäen, ettei Sanoma -konserni myy htv:tä jollekin teleoperaattorille, htv tulee todennäköisesti jatkossakin olemaan sellainen laajakaista, jossa skypekin toimii. Muut abtavat skypen toimia tasan niin kauan, kun sen käyttäjäryhmä on marginaalisen pieni. Jos kaikki laajakaista-asiakkaat siirtyvät puhumaan kännykän sijasta skypetytämällä, ennustanpa, että Elisa, Saunalahti, dna ja Sonera estävät skypettämisen laajakaistoissaan.

Ikävää asua maassa, joka esittää sivistysvaltiota, mutta jossa operaattorien johto käytännössä vaikuttaa alaa koskeviin viranomaispäätöksiin siten, että kukaan viranomainen ei puutu operaattorien moraalittomjaan ja asetustenvastaiseen toimintaan.

Äänestä
  • Minulla on dna-laajakaista ja se on hyvä ja edullinen, ja skypeäkin voi käyttää.
    Luulisin, että aatos erkolla on suomen rikkaimpana mahdollisuus pärjätä, ilman minun eurojani.

    Äänestä

  • Ei ikinä kirjoitti:

    Minulla on dna-laajakaista ja se on hyvä ja edullinen, ja skypeäkin voi käyttää.
    Luulisin, että aatos erkolla on suomen rikkaimpana mahdollisuus pärjätä, ilman minun eurojani.

    Mutta kun Erkolla ei kaistat pätki, kuin denalla!
    Tiedän monta tapausta, että on vaihdettu denan laajakaista pois monien ongelmien vuoksi.

    Äänestä

  • pelittää kirjoitti:

    Mutta kun Erkolla ei kaistat pätki, kuin denalla!
    Tiedän monta tapausta, että on vaihdettu denan laajakaista pois monien ongelmien vuoksi.

    Vai ei erkolla pätki, olipa vitsi, kokemusta on ja vaihdoin dna:n 8 megaseen ja TOIMII!

    Äänestä

  • Ei ikinä kirjoitti:

    Minulla on dna-laajakaista ja se on hyvä ja edullinen, ja skypeäkin voi käyttää.
    Luulisin, että aatos erkolla on suomen rikkaimpana mahdollisuus pärjätä, ilman minun eurojani.

    "Minulla on dna-laajakaista ja se on hyvä ja edullinen, ja skypeäkin voi käyttää."

    1. TOISTAISEKSI sykeä voi käyttää, koska ehkä 1% laajakaista-asiakkaista käyttää sitä. Niin kauan, kun skypen tai muiden nettipuheluohjelmien käyttä ei olennaisesti pienennä operaattorien tuloja gsm -puheluliikenteestä, en usko, että skypeä kielletäänkään.

    MUTTA jos ihmiset alkaisivat suurin joukoin hoitaa kaikki pitkät puhelunsa skypellä ja vähentäisivät huomattavasti kännykän käyttöä, on erittäin todennäköistä, että ne laajakaistaoperaattorit, joilla on sama omistaja/kuuluvat samaan konserniin gsm -operaattorin kanssa, tulevat estämään skypen käytön laajakaistoissaan.


    "Luulisin, että aatos erkolla on suomen rikkaimpana mahdollisuus pärjätä, ilman minun eurojani."

    aatoksesta voi jokainen ajatella mitä haluaa. Mutta htv on ainoa isompi laajakaistaoperaattori, joka ei ole gsm -operaattoreihin suoraan kytköksissä. Pienemmistä mainittakoon Netsonic. Netsonic ei ole halvimpia, mutta itsenäinen ja riippumaton yritys sekin.

    Sitäpaitsi, gsm -operaattorit toimivat hintamerkintäasetuksen vastaisesti. Sensijaan Sanoma -konserin toiminnassa en ole havainnut mitään lakien tai asetusten vastaista toimintaa.

    Siksi kannattaa olla htv:n asiakas, se konserni sentään noudattaa lakeja ja asetuksia, toisin kuin ahneuden sokaisemat gsm -operaattorit.

    Toki htv:lläkin on pienempää sikailua (esim. oman *tulevan* mailin vastaanotto omalla mailipalvelimella on estetty). Tuo esto ei kuitenkaan ole minkään lain tai asetuksen vastainen, vaikka onkin asiakkaan kannalta ikävä.

    Sitäpaitsi, tuon htv:n eston voi kiertää erillisellä kotisivusopimuksella jonkun kotisivutilaa ja siihen liittyviä hosting -palveluita tarjoavan yrityksen kanssa.

    Sensijaan gsm -operaattorien hintamerkintäasetusta loukkaavaa toimintaa ei voi estää mitenkään, eikä sen haittoja voi millään tavalla kiertää.

    Siksi siis welho. Niille, joille kalliimpi hinta ei ole este, toki myös Netsonicin palveluihin kannattaa tutustua.

    Äänestä

Ruotsalainen tutkimus sen paljastaa, dna:lla on tyytyväisimmät asikkaat kun verrattiin hintaa, palveluja, toimivuutta ja asiakaspalvelua sekä laadukkuutta verratessa dna jakoi ensimmäisen tilan soneran kanssa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tutkija_ kirjoitti:

http://www.ficora.fi/suomi/tele/palvelu.htm

DNA, Kolumbus ja Saunalahti surkeimmat.

Suurista firmoista paras on Elisa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu