syntymäpäiväpaketti amerikasta

onko jollain kokemuksia, hyviä tai huonoja, yksityisen lähettämästä postipaketista amerikasta suomeen. Paketti joka pitäisi saada suomeen painaa alle 2kg.
61088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..siella kylla neuvovat.
Postissa punnitsevat paketin ja painon (myos koko ratkaisee) mukaan tulee hinta, joudut tayttamaan pienen kaavakkeen (tullia varten) ja maksat tiskille, ei se sen kummempaa ole.
Paketoi huolellisesti, lajittelijat ovat hieman kovakouraisia, jos on haurasta tavaraa, kayta kuplamuovia eristeeksi.
Pikkupaketti kestaa yleensa 7-10 pv, joskus saattaa menna nopeemminkin.

Äänestä
  • pitäisikö ilmoittaa hinta alle 50 dollaria, olen kuullut jotain sellaista.

    Äänestä

  • tulliapelkäävä kirjoitti:

    pitäisikö ilmoittaa hinta alle 50 dollaria, olen kuullut jotain sellaista.

    omaa harkintaa, jos tavaran oikea ja ilmoitettu arvo eivät täsmää.

    Äänestä

  • tulliapelkäävä kirjoitti:

    pitäisikö ilmoittaa hinta alle 50 dollaria, olen kuullut jotain sellaista.

    Alle satasen arvoisiksi (esim. $99) merkityt jutut ainakin menee ilman tullimaksua. Tosin kallista pakettia ei sitten voi vakuuttaakaan isommasta arvosta kuin tullilomakkseen on merkinnyt, eli jos se katoaa matkalla, joudut kärsimään vahingon itse.

    Minulla on kokemuksen perusteella sellainen käsitys, että pienestäkin summasta vakuuutetut paketit saavat tarkemman kohtelun kuin vakuuttamattomat. Lähetin isälle jouluksi $400 arvoisen lahjan, merkitsin paketin arvoksi $99, vakuutin tuosta summasta, ja perille meni.

    Äänestä

löytyy ohjeita.

Äänestä

Pari pakettia on jaanyt sinne joita ei ole kannattanut lunastaa, koska olisi maksanut liikaa. Yksi pieni paketti oli lapselle tarkoitettu varikynia, hauskoja sukkia ja suklaata sisaltava lahja. Se oli tullin mielesta epailyttavan nakoinen pakkaus (oli pehmustetussa kirjekuoressa).
Toinen lahetys oli lahja mieheltani joka oli lahetetty suoraan taalta amerikkalaisesta postimyyntiluettelosta. Postimaksujen kanssa lahetys oli mennyt vahan yli sallitun maaran. Minun olisi pitanyt maksaa huolintamaksuja tms. aika paljon. Ajattelin lahjan saajana taman olevan epaoikeudenmukaista ja jatin < $30 fleece -pusakan tulliin.
Kolmas kokemus koskee omaa, vanhaa (yli 20v) sahko -ompelukonetta joka tuli hankittua joskus Saksasta. Lahetimme sen Suomeen omaan kayttoon taalta Usasta ja jouduin maksamaan lahes $100 tullia. Arvatkaa suututtiko! Mieheni taisi tehda virheen siina, etta lahetti koneen firmastaan jossa se myos paketoitiin. Tullissa taisivat olettaa (firman nimesta paatellen) paketin sisalloksi uuden tietokoneen tms. En saanut asiaa selvitettya tullin kanssa, vaikka kuinka yritin.

Nyt sitten en laheta enaa mitaan. Saahan sita tavaraa rahalla Suomestakin. Synttarilahjoiksi ym. laitan shekin postiin.

Parempaa onnea teille muille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulliapelkäävä kirjoitti:

onko jollain kokemuksia, hyviä tai huonoja, yksityisen lähettämästä postipaketista amerikasta suomeen. Paketti joka pitäisi saada suomeen painaa alle 2kg.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu