Minkä yhtiön lautat kulkevat suomesta tanskaan? Mahdollisesti kööpenhaminaan tai roskildeen? Paljonko suunnilleen maksaa esim. kansipaikalla?
Kiitos jo etukäteen.
Kiitos jo etukäteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ainakaan matkustajalautat. Saksaan ja ruotsiin pääset suoraan.
Superfastilla pääsee kuudesti viikossa Hangosta Rostockiin ja sieltä, tietääkseni viereisestä laiturista, lähtee kolmen tunnin välein DSB:n Scandlines-lautta Gedseriin.
Superfastin hinnat liikkuvat jossain 200-600 euron välillä, mutta toisin kuin kalliimmassa, Helsingin ja Travemünden välisessä Finnlinesin aluksessa, täällä sapuskat eivät kuulu matkan hintaan. Kesällä SF:lla on myös lepotuolipaikkoja, meno-paluu alk.€138.
Scandlinesillä kyyti Gedseriin maksaa vain viisi euroa.
http://www.suprefast.com
http://www.scandlines.dk
Finnlinesiltä lähtee kaksi laivaa viikossa Helsingistä Tanskaan(Århus/Köpis). Laivat ovat rahtilaivoja joten meno on rauhallisempaa.